V Fedora Magazinu vyšel článek oznamující dostupnost repozitářů třetích stran. Fedora si vždy zakládala na tom, že obsahuje pouze otevřený software. Na tom se nic nemění. Oficiální repozitáře i nadále obsahují pouze software, který je šířený pod svobodnou licencí. Fedora se ale rozhodla uživatelům usnadnit život a nabízet jednoduchou instalaci i u populárního software třetích stran (a to i s uzavřenou licencí). K dispozici je formou repozitářů třetích stran, který je udržovaný přímo Fedorou a obsahuje software, který je nezávadný a fungující s Fedorou.

Povolení repozitářů třetích stran v Software.

Pokud upgradujete na Fedoru 28 (nebo aktualizujete Fedoru 27), nabídne vám Software při dalším spuštění povolení repozitářů třetích stran. Pokud je povolíte, nainstaluje se na pozadí balíček fedora-workstation-repositories, který přidá vybrané repozitáře do seznamu zdrojů. Momentálně je k dispozici následující software:

  • Google Chrome (F27 a F28)
  • PyCharm (F27 a F28)
  • Ovladač Nvidia (pouze F28)
  • Steam (pouze F28)

Ovladač Nvidia v Software.

Tento software byste měli moct nainstalovat v Software nebo přes DNF, aniž byste museli přidávat jakékoliv repozitáře. Další software bude postupně přibývat. Kromě nezávadnosti a funkčnosti s Fedorou je podmínkou také repozitář ve formátu YUM a metadata ve formátu AppStream. V budoucnu by měl být podporován také Flatpak.

Nechcete-li, aby se vám tento software v nabídce ukazoval, stačí povolení repozitářů třetích stran odmítnout. Zakázat tyto repozitáře, pokud už jste je jednou povolili, můžete také v nastavení zdrojů v Software nebo odinstalováním balíčku fedora-workstation-repositories.

Jaký další software byste rádi v nabídce viděli? Napište do komentářů.

Jaký máte názor na tento krok?

View Results

Nahrávání ... Nahrávání ...