Fedora je velký projekt a je obtížné sledovat, co se v něm všechno děje. Tento seriál vybírá pět zajímavých věcí za poslední týden z pěti různých oblastí. Nejedná se o vyčerpávající zpravodajství, pouze o rychlé souhrny s odkazy. Zde je pět zajímavostí v týdnu před 21. červencem.

5things-bluebits-945x400Článek vyšel původně v angličtině na FedoraMagazine.org a autorem je Matthew Miller.

Program Flock to Fedora

Flock to Fedora je naše velká každoroční konference pro přispěvatele a vývojáře Fedory. Tento rok se koná 12.-15. srpna v Rochesteru, stát New York. Rozvrh přednášek je nyní online. Mrkněte se na něj a začněte plánovat, na které se půjdete podívat.

Všimněte si, že registrace je uzavřená. Obecně ale máme vždy prostor pro pár lidí navíc. Pokud se budete v dané lokalitě nacházet, můžete se za námi dojít podívat. Nicméně nedostanete tričko, obědy, nebo vstupenky na večerní akce a budete si muset napsat vlastní visačku (příště se prosím předregistrujte, hodně to pomáhá s logistikou!).

Rozvrh pro Fedoru 23

Co se týče rozvrhů, tak už se rozjel vývoj Fedory 23. Minulý týden se Fedora 23 oddělila od Rawhide, takže se můžeme zaměřit stabilizaci a vychytávání chyb ve vydání, které je plánováno za říjen, a přitom práce na budoucnosti (Fedora 24 a dál) může pokračovat ve vývojové větvi. Zmražení před alphou, kdy změny a nové vlastnosti Fedory 23 mají být převážně hotové a testovatelné, je naplánováno po dobu týdne ode dneška. Alpha má vyjít 11. srpna, den před začátkem Flocku. QA tým již pracuje na raných testovacích kandidátech a dokumentaristi žádají o pomoc s poznámkami k vydání.

Další důležitá data naleznete na wiki stránce s rozvrhem pro Fedoru 23.

Použití technologie Atomicu pro Fedora Workstation?

Project Atomic je systém, v kterém běží aplikace v kontejnerech, a jedná se o tak módní téma, že Linux Foundation přidala "ContainerCon" do letošního LinuxCon + CloudOpen.

Vývojář GNOME a člen pracovní skupiny Fedora Workstation Owen Taylor zveřejnil dlouhé a zajímavé prozkoumání toho, proč tyto technologie používat na desktopu. Rozhodně to stojí za přečtení, pokud se zajímáte o budoucnost návrhu operačního systému a desktopová prostředí pro Linux.

Hledá se programátor aplikací pro Fedora Cloud

Paul Frields, manažer týmu Fedora Engineering, na svém blogu zveřejnil nově otevřenou pozici v jeho týmu. Red Hat hledá někoho, kdo bude na plný úvazek pracovat na nástrojích pro vydávání cloudových obrazů pro různé poskytovatele, automatizovat procesy, které jsou nyní převážně manuální, přispívat do ostatních aplikací Fedora Infrastructure, budovat komunitu kolem toho všeho. Pokud vám to přijde zajímavé, můžete se přihlásit. Znáte-li někoho, kdo by se na tuto pozici hodil, rozhodně mu o ní povězte.

DNF vydává opravu na základě zpětné vazby

DNF je novým správcem softwaru pro příkazovou řádku ve Fedoře 22. Nahradil Yum. Nový správce má celou řadu výhod - rychlost, matematicky přesnější SAT solver na řešení závislostí mezi balíčky a také, a to je možná to nejdůležitější, dobře definované a zdokumentované API pro zásuvné moduly. Nový software ale není nikdy bezchybný a změna DNF z alternativního na výchozího správce vyvolala velkou vlnu zpětné vazby. Tým DNF nyní vydal verzi 1.0.2, která opravuje celou řadu chyb a doplňuje požadovanou funkcionalitu.

Tým DNF uživatelům opravdu naslouchá a chce jim poskytnout co nejlepší uživatelský zážitek, takže ho nepřestávejte zásobovat zpětnou vazbou.