Fedora je velký projekt a je obtížné sledovat, co se v něm všechno děje. Tento seriál vybírá pět zajímavých věcí za poslední týden z pěti různých oblastí. Nejedná se o vyčerpávající zpravodajství, pouze o rychlé souhrny s odkazy. Zde je pět zajímavostí v týdnu před 4. prosincem.

5things-bluebits-945x400Článek vyšel původně v angličtině na FedoraMagazine.org a autorem je Matthew Miller.

Naposled sbohem Fedoře 21

Fedora produkuje nová vydání přibližně jednou za šest měsíců (cílem jsou květen a říjen). Vždy jsme podporovali 2 vydání – poslední a předposlední. Máme taky měsíční přesah po vydání další verze, kdy je podporováno i před-předposlední vydání. To umožňuje přeskočit jednu verzi a aktualizovat jen jednou za rok. Nemohu uvěřit, že tento rok utekl tak rychle, ale nastal čas rozlpoučit se s Fedorou 21, které skončila podpora 1. prosince 2015. Žádné další aktualizace už nebudou produkovány (včetně bezpečnostních). Pokud stále používáte Fedoru 21 (a nebo nějakou starší), tak je nejvyšší čas aktualizovat. Projděte si instrukce k aktualizaci.

Novinky z voleb do Fedory

Ve Fedoře probíhají volby pro spoustu komunitních vedoucích pozic po novém vydání – je to nejlepší doba pro svěží nápady a příležitost odpočinout si (a nebo pracovat na něčem jiném) pro lidi, kteří pracovali na aktuálním vydání. Tentokrát jsme měli otevřené volby pro Fedora Council (naše vedení na nejvyšší úrovni), FESCo (Fedora Engineering Steering Committee, rozhoduje o technických věcech týkajících se projektu jako takového) a FAmSCo (Fedora Ambassadors‘ Steering Committee).

Právě probíhají kampaně – hlasování začíná 8. prosince a bude trvat do 23:59:00 UTC 14. prosince (což je brzo ráno v USA). Určitě si projděte rozhovory s kandidáty na Fedora Community Blog.

Volby do Ambassadors Steering Committee jsou zajímavé proto, že se během minulého roku uvažovalo o zrušení této skupiny a vytvoření něčeho blíže skupinám Marketing, Design, Docs a Globalization. Ale ještě jsme se neshodli jak přesně by to mělo vypadat a jak to udělat. Takže řešení bude mít na starost nově zvolená Ambassadors Steering Committee.

Funkce Waylandu: „Co je pro Fedoru dost dobré?“

Wayland je grafická sada nové generace pro Linux, která by měla nahradit X11, který používáme dnes. Abychom dodrželi první ze základů Fedory, tak Fedora Workstation bude jedním z prvních adoptérů této technologie. Vlastně už Wayland můžete jednoduše povolit ve Fedoře 22 a 23 Workstation, ale tato volba není výchozí, protože to nevyhovuje základu Fedory – Funkcím. Chceme všechny výhody, které Wayland přináší, ale zároveň chceme, aby byl přechod pro uživatele bezbolestný.

Takže vývojář Fedory Kevin Martin napsal zprávu do desktop mailing listu o projektu zabývajícím se kategorizací a prioritizací funkcí, které musejí být dokončeny před přechodem. Kevin říká:

Otázkou je: Které funkce musejí být dokončeny, abychom mohli změnu provést? Vypadá to, že všichni mají svou představu o tom, co je potřeba a co je systematický přístup potřebný k organizaci úsilí. Abychom mohli nastavit Wayland výchozím, tak potřebujeme jednak implementovat chybějící funkce a pak taky opravit chyby ve funkcích, které už dokončeny jsou.

Co se týče chyb – jednoduše je musíme opravit. Ale situace s funkčností je mnohem komplexnější. Máme svůj seznam věcí, u kterých věříme, že musejí být implementovány, ale chybí nám seznam chybějící funkčnosti a jasný způsob jak ověřit, zda jsme implementovali dost z nich pro nastavení GNOME založeného na Waylandu výchozím prostředím.

Jestli máte zájem (a hlavně pokud na některé z těchto funkcí závisíte, tak se přidejte do konverzace). (Osobně jsem velice rád, když vidím na seznamu „primární volbu“ : to je funkce X, která umožňuje vybráním kopírovat text a prostředním tlačítkem jej vložit. Pokud jste používali Max nebo Windows, tak Vám chvíli bude trvat, než se naučíte tuto funkci používat, ale je to velice efektivní způsob práce a velice by mi chyběl. A nejsem sám – emulace tohoto chování je běžnou funkcí některých pokročilých aplikací terminálu pro OS X.)

Období volna!

Je prosinec a pro velkou část světa to znamená čas dovolené. Pokud jste přispěvatel do Fedory a budete si užívat volna dál od klávesnice, tak se nezapomeňte dopsat do kalendáře prázdnin.

Pro ty z nás, kdo pracují v Red Hatu, tak se firma uzavírá týden po Vánocích. A Red hat má obrovskou technickou kancelář v Brně (uvidíme se na dni Fedory na DevConf.cz v únoru, jen tak mimochodem) a jak to chápu já, tak bude nutné vybrat si dovolenou, která nebyla využita během roku. To by mělo udělat kanceláře poměrně tiché. Takže nebuďte překvapeni mlčením ze strany lidí pracujících na Fedoře v rámci svého zaměstnání. Na druhou stranu mnoho z nás jsou zde kvůli tomu, že to milují a tato přestávka nám umožní pracovat na svých projektech bez povinností z přidělených rolí – to je taky důvod, proč vidíte spoustu Rad Heťáků na prázdninách.

Uzávěrka návrhů na změny pro Fedoru 24

Vím, že to vypadá daleko, ale důvod, proč to tady uvádím, je nad tímto odstavcem – je těžké něco zvládnout v prosinci! Podívejte se na plán pro Fedoru 24 – a jestli jste přispěvatel, který chce udělat něco velkého a nebo dokonce i něco malého, co by mělo ovlivnit další, kteří jsou součástí projektu a nebo to má vysokou propagační hodnotu, tak je nejvyšší čas začít vyplňovat Návrh na změnu. Uzávěrka je 12. ledna a to bude dřív, než se nadějeme.