Během února došlo ke zmrazení nových vlastností ve Fedoře 17 a vyšla alpha verze. Vývojový cyklus Fedory 17 se tak přehoupl do fáze testovací, která se zaměřuje na kvalitu vydání. Byl sestaven plán testovacích dnů, díky nimž se můžete do testování zapojit i vy!

Testovací dny (tzv. test days) jsou příležitostí pro širokou komunitu zapojit se do testování a zkvalitňování Fedory. Konají se zpravidla ve čtvrtek a každý testovací den je zaměřený na určitou oblast nebo novou funkcionalitu. Pro každý testovací den je připravená wiki stránka, kde se zájemce o testování dočte, jak a co má testovat a v jaké podobě má odevzdat výsledky testování. Jako příklad si ukažme wiki stránku Power Management Test Day pro Fedoru 16. Na stránce se dočtete, co si musíte připravit (konkrétně pro testování power managementu je připravena upravená live verze Fedory, která obsahuje všechny potřebné nástroje pro testování). V další části je seznam test casů, tedy samotných testů, které je potřeba udělat, aby se power management ve Fedoře otestoval. V poslední části se potom nachází tabulka s výsledky, kterých účastníci testování dosáhli, včetně chyb, které na základě toho nahlásili.

Proč testovat během testovacích dnů?

Hlavní výhodou je podpora vývojářů a správců daných balíčků, kteří jsou po celý den testerům k dispozici, poradí během testování a nahlášeným chybám věnují zvýšenou pozornost. Nezřídka se do testovacích dnů Fedory zapojují i vývojáři z upstreamu, takže nahlášené problémy se rychleji dostávají do upstreamových projektů, což má pozitivní dopad nejen na Fedoru. Obecně platí, že právě během testovacích dnů je největší pravděpodobnost, že se vámi nahlášeným problémům bude někdo věnovat. Výhodou také je, že jsou testy připraveny odborníky, takže jsou efektivnější, než když uživatel testuje na vlastní pěst.

Jak se do testovacího dne zapojit?

Na wiki naleznete vždy aktuální rozvrh testovacích dnů, kde jsou odkazy na wiki stránky jednotlivých dnů. Na nich získáte všechny potřebné informace. Komunikace vždy probíhá na IRC kanálu #fedora-test-day na Freenode.net. Testovací dny jsou ohlašovány v poštovní konferenci test-announce@lists.fedoraproject.org.

Testovací dny v brněnském Red Hatu

U vybraných testovacích dnů jsme se rozhodli uspořádat testování přímo na naší pobočce v Brně. Ve vývojovém cyklu Fedory 17 jsme vybrali power management test day, který je z pohledu uživatelů pravděpodobně nejzajímavější a problémy s power managementem uživatele pálí asi nejvíce. Testovací den se uskuteční 4. dubna v rámci Dne otevřených dveří v Red Hatu. Chcete-li, aby váš hardware fungoval dobře s Fedorou 17 (ale nejen s ní), doneste jej k nám na pobočku a otestujte ho zde. Čím více hardwaru, tím lépe 🙂 Na místě vám budou k dispozici naši odborníci na power management.

Rozvrh testovacích dnů*

Datum Téma
  7. 3. I18n L10n – lokalizace a překlady
  8. 3. OpenStack
15. 3. GNOME Shell a jeho rozšíření
22. 3. Sugar Desktop
29. 3. GNOME Shell – softwarové renderování
  4. 4. Power Management
12. 4. Virtualizace
19. 4. GNOME Boxes

* Platný k 29. 2. Může ještě docházet ke změnám. Vždy aktuální rozvrh je na wiki.