Když Lenovo začalo prodej prvního notebooku s předinstalovanou Fedorou, oznámilo také, že v rámci spolupráce s Fedora Projectem nabídne přispěvatelům do Fedory slevu na své výrobky. Nejdříve s touto možností přišlo v USA a Kanadě, nyní Mark Pearson z Lenova na Fedora Community blogu oznámil, že slevy jsou dostupné také ve vybraných evropských zemích. Jedná se ale jen o země, kde Lenovo prodává napřímo online, což se bohužel netýká České republiky ani Slovenska. Konkrétně se jedná o země: Rakousko, Belgie, Dánsko, Finsko, Francie, Německo, Irsko, Itálie, Nizozemsko, Norsko, Portugalsko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko a Velká Británie. Abyste mohli získat výhodnější ceny, musíte se se svým účem FAS přihlásit na speciální stránce (odkazy pro každou zemi jsou uvedené v původním článku) a musíte být členem alespoň jedné přispěvatelské skupiny (CLA+1). Slevy se mohou lišit model od modelu a v čase měnit. Třeba jeden model X1 Carbon na německých stránkách Lenova stojí standardně 1875 eur a po přispěvatelské slevě je k dispozici za 1483, což znamená úsporu 392 eur a procentuální slevu opravdu pěkných 21 %.
Paradoxně si ale se slevou v Evropě nemůžete koupit žádný model s Fedorou. Ty jsou stále dostupné pouze v USA a Kanadě. Mark se zmínil i o tomto. Prý na dostupnosti v Evropě pracují, ale bojují s pomalými procesy v Lenovu.
18. 1. 2021 at 10:13
Jednooký mezi slepými králem. 🙁 Do EU samozřejmě později a Českostán je pochopitelně jako vždy „specifický trh“.
Je ostudou výrobců, že prakticky nenabízejí NTB bez OS. A když ano, tak většinou „plečky“ z nižších řad s vykastrovaným hardwarem.
A naprosto skandální je, že státní úřady na ochranu hospodářské soutěže nečinně tolerují prodej hardwaru s monopolními OS (Windows, Android) bez možnosti alternativy. Ta alternativa stojí především na finanční stránce – vnucený OS si samozřejmě můžu smazat během pár vteřin, v tom mi nikdo nezabrání, ale v ceně zařízení povinně zaplatím i výpalné za licenci, kterou nechci.
Třeba slavná EU sice „vyřešila“ před léty problém s dominantním prohlížečem, ale šlo o banalitu – prohlížeč si doinstaluji sám. Mnohem hlubší problém je v podobě průniku monopolního OS i kancelářského softwaru nejen do uživatelských zařízení, ale i do veřejných institucí, které jsou placené z daní.