Jak jsme před několika měsíci informovali, Lenovo se rozhodlo nabízet vybrané modely notebooků s předinstalovanou Fedorou Workstation. Původně měly být v nabídce do konce června, ale ukázalo se, že splnění právních a regulačních požadavků spojených s nasazením novém systému zabere více času, než se původně předpokládalo. Koronavirová pandemie tomu také nepomohla.

Včera k tomu konečně došlo a Lenovo začalo na svých stránkách nabízet ThinkPad X1 Carbon s Fedorou. Cenově vychází o 44 dolarů (cca 1000 Kč) levněji než stejná konfigurace s Windows 10 Home. Zatím je dostupný pouze v USA a Kanadě, ale ostatní země by měly brzo následovat a stále platí, že cílem je notebooky s Fedorou nabízet ve všech zemích, kde Lenovo prodává. X1 Carbon by měly brzy následovat také modely P1 a P53, u kterých se příprava na prodej s Fedorou protáhla.

Nabídka notebooků na lenovo.com

Nabídka X1 Carbon na lenovo.com.

Zda budou notebooky s Fedorou jednoduše dostupné také v Česku a na Slovensku, je otázkou. Lenovo totiž u nás neprodává na přímo jako například v USA, ale přes místní prodejce a bude tedy záležet na nich, jestli konfigurace s Fedorou do nabídky zařadí.

Z tohoto důvodu čeští a slovenští přispěvatelé také pravděpodobně přijdou o další věc, kterou se spuštěním prodeje Lenovo oznámilo: slevu pro přispěvatele do Fedory. Ti můžou navštívit speciální stránku, kde si vytvoří účet s emailem username@fedoraproject.org (ten automaticky získají, pokud jsou členy nějaké skupiny přispěvatelů ve FAS), a poté budou mít počítače a notebooky na stránkách Lenova se slevou (ta se pohybuje zhruba mezi 10 a 20 % a mění se v závislosti na modelu a různých prodejních akcích).