K běžné činnosti při práci na počítači patří i odesílání snímků obrazovky, třeba při hlášení chyb autorům programu. Fedora Workstation má k tomuto účelu zabudovaný gnome-screenshot. Tento nástroj zvládá vše potřebné v grafickém rozhraní, ale stojí za to si zapamatovat klávesové zkratky, tři klávesy, pro rychlé zachycení do souboru, nebo do schránky.

Gnome Screenshot, nástroj k pořizování snímků obrazovky

GNOME Screenshot, nástroj k pořizování snímků obrazovky

Klávesové zkratky

Print screen (často jen PrtScr) je základní klávesová zkratka. Ve výchozím stavu zaznamenává obraz na všech monitorech a uloží ho do souboru, který najdete ve složce Pictures (Obrázky) ve svém domovském adresáři označený časovou značkou.

Modifikátory výběru

Typicky chceme zachytit pouze dění v jednom okně, k tomu slouží klávesa Alt. Výběr jednoho okna tedy je Alt+Print screen a výsledek se uloží s časovou značkou mezi Obrázky. Vlastní oblast je možné vybrat pomocí Shift + Print screen, kurzor se poté změní v křížek a tažením je možné určit plochu zachycení.

Uložení do schránky

Pro uložení do schránky použijte klávesu Ctrl. Tedy zaznamenání celé plochy do schránky Ctrl + Print Screen, jedno okno Ctrl + Alt + Print Screen

Obrázek zaznamenaný do schránky je možné snadno vložit do nějaké aplikace, poslat přes sociální sítě, nahrát k otázce na fórum, nebo na náš komunitní Telegram. Velmi rád používám služby jako jako je třeba: ctrlv.cz.

Snímání ukončí klávesa Esc.

Alternativy

Snímání obrazovky umí i program ImageMagick, z příkazové řádky můžete příkazem import screenshot.png vybrat oblast, která se uloží do souboru screenshot.png. Zachycení umí i GIMP pomocí File - Create - Screenshot. Poměrně zajímavou alternativou je například Shutter, který je k dispozici ve standardních repozitářích. Na této Perl aplikaci je jediná obtíž, že je GTK+ 2. Vývoj probíhá ale velmi pomalu, takže nezbývá než doufat, že se dočkáme verze alespoň s GTK+ 3.

Zachycování ve webovém prohlížeči

Firefox již delší dobu obsahuje vlastní nástroj pro zachycení snímků obrazovky. Pro čaštější snímání obrazovky doporučuji nástroj Nimbus Screen Capture, který naleznete v rozšířeních svého oblíbeného prohlížeče. toto rozšíření umožňuje kromě samotného zachycení i následnou jednoduchou editaci jako třeba skrýt citlivé údaje, připsat poznámky, označit kritickou část apod.

Editace v Nimbus Screen Tool

Editace v Nimbus Screen Tool

Tip na závěr

Zachycení videa umí GNOME Shell nativně pomocí Ctrl + Shift + Alt + R. Video najdete ve složce Videa.

Máte nějaký oblíbený nástroj nebo postup?