V poslední době se roztrhl pytel s "kecálky" nové generace, kteří se zaměřují především na mobilní svět (Whatsapp, Messenger, Hangouts, Viber,...). Vyznačují se tím, že jsou (nebo plánují být) uzavření a jsou na štíru s bezpečností a soukromím. Odlišný přístup má služba Telegram, která je zastřešená neziskovkou, má otevřené API a protokol, open source klienty a dbá na soukromí. Může to být nový Jabber a jak jej provozovat ve Fedoře?

Telegram je služba pro rychlé psaní, kterou založili Nikolaj a Pavel Durovovi, což jsou zakladalé ruské obdoby Facebooku VKontakte, který museli opustit poté, co odmítli práskat uživatele ruské tajné službě. Možná právě tato zkušenost je přivedla k myšlence založit službu, která bude klást důraz na soukromí uživatelů.

O Telegramu jsem věděl nějakou dobu, ale dostal jsem se k němu teprve nedávno, kdy jsem dělal průzkum mezi uživateli Fedory, jaké klienty pro rychlou komunikaci používají, a Telegram byla často zmiňovaná varianta.

Na konci minulého roku měl Telegram 50 milionů aktivních uživatelů. Je postavený na vlastním otevřeném protokolu MTProto, celá služba má také otevřené API, takže může každý napsat plnohodnotného klienta. Serverová část je momentálně uzavřená, ale autoři slíbili, že zdrojové kódy zveřejní v momentě, kdy k tomu budou připravené. Oficiální klienti jsou po web, Android, iOS, WP, OS X, Linux a Windows. Identifikace probíhá na základě telefonního čísla a zasílání bezpečnostních kódů na mobil.

Jak používat Telegram ve Fedoře? Oficiální klient pro desktop je open source a neleznete jej v Copru. K jeho instalaci stačí provést následující příkazy s právy superuživatele:

dnf copr enable rommon/telegram
dnf install telegram

Momentálně jsou v balíčku špatně nastavená práva k ikoně aplikace, která se kvůli tomu ve spouštěči nezobrazuje. Problém už jsem autorovi repozitáře nahlásil, momentálně ho opravíte příkazem:

chmod 644 /usr/share/pixmaps/telegram.png

Desktopový klient je napsaný v Qt. Jeho největší nevýhodou je, že si upozornění řeší po svém místo, aby používal ta systémová. Jinak funguje pěkně. Čeština momentálně mezi podporovanými jazyky není, takže si musíte vystačit s rozhraním v angličtině.

telegram

Oficiální klient pro Linux

Oficiální klient ale není jedinou cestou, jak se ve Fedoře je službě připojit. Vznikl také zásuvný modul pro Pidgin, který opět naleznete v Copru:

dnf copr enable lsof/telegram-purple
dnf install telegram-purple

Zásuvný modul pro Pidgin umí jen prostý text, takže se musíte obejít bez všech pokročilých funkcí Telegramu. Na druhou stranu má na rozdíl od oficiálního desktopového klienta implementované tzv. "secret chats", které zajišťují maximální soukromí a bezpečí při komunikaci (od EFF dostaly hodnocení 7/7). Existuje také klient pro příkazovou řádku, který opět naleznete v Copru. Existuje také neoficiální klient pro Linux napsaný v QML - Cutegram. Ten ale ještě zabalený pro Fedoru není. Jak Cutegram, tak telegram-cli "secret chats" podporují.

Může být Telegram novým Jabberem? Přijde mi, že v poslední době popularita Jabberu upadá a to i mezi příznivci open source. Jedni říkají, že je to kvůli chybějícím pokročilým funkcím, druzí zase, že Jabber nemá kvalitního klienta pro mobilní platformy, kam se z velké části rychlá komunikace přesunula. Telegram je jedinou ze (známějších) služeb nové vlny, která je otevřená. Není navržený na federalizaci a autoři federalizaci neplánují ani, až otevřou zdrojové kódy serverové části. Služba se v budoucnu možná otevře dalším serverům, ale jen, aby se připojily do jednoho cloudu, ne jako samostatné uzly.