Fedora je velký projekt a je obtížné sledovat, co se v něm všechno děje. Tento seriál vybírá pět zajímavých věcí za poslední týden z pěti různých oblastí. Nejedná se o vyčerpávající zpravodajství, pouze o rychlé souhrny s odkazy. Zde je pět zajímavostí v týdnu před 14. prosincem.

5things-bluebits-945x400Článek vyšel původně v angličtině na FedoraMagazine.org a autorem je Matthew Miller.

Nezapomeňte hlasovat

Přelom listopadu a prosince znamená začátek voleb ve Fedoře. Ty oficiálně začaly minulé pondělí a končí dnes (14. prosince) 23:59 UTC. Dejte pozor na časové pásmo – v mnoha částech světa je konec mnohem dříve než o půlnoci.

Hlasování je otevřené všem přispěvatelům do Fedory a nezáleží na oblasti, kde pracujete – ne jen lidi kolem balíčkování, ambassadoři, ale i designéři, pisatelé, merketéři, testeři, překladatelé i všichni ostatní mohou hlasovat. Pokud nejste v obraze tak tady je krátká rekapitulace:

Do Fedora Ambassador Steering Committee (FamSCo) se volí 7 členů, do Fedora Engineering Steering Committee (FESCo) 5 členů a do Fedora Councilu 1. Pro možnost volit do FamSCo a FESCo musíte souhlasit s Fedora Project Contributor Agreement (FCPA) a být členem jedné z dalších skupin ve Fedora Account System. Volby do Fedora Councilu jsou otevřené všem signatářům FPCA. Volit můžete pomocí Fedora Votting app ve všech volbách, ke kterým máte přístup. Pro více informací se podívejte na wiki.

Téměř každý z kandidátů taky napsal interview na Fedora Community Blog, kde stanovil svou politiku a vizi a odpověděl na některé otázky komunity. Před hlasováním by jste si měli přečíst každý rozhovor s kandidátem a rozhodnout se na základě jeho politiky a vize, které pomohou budovat budoucnost Fedory. Rozhovory s kandidáty si můžete přečíst ve shrnujícím příspěvku na komunitním blogu.

Fedora Atomic Host a 2 týdenní cyklus vydávání

Fedora Atomic Host je naší implementací jednoho ze základní kamenů pro Project Atomic, iniciativu zaměřenou na možnost nasadit a spouštět kontejnerizované aplikace na Linuxu. Jak už název napovídá, Fedora Atomic Host poskytuje prostředí pro hostování kontejnerů, které mohou být poskytovány jako tzv. Atomic Apps. A protože to je rychle se pohybující a rozvíjející oblast, tak byl pro Fedora Atomic Host klasický 6 měsíční cyklus příliš pomalý. Pro nápravu jsme navrhli „Dvoutýdenní Atomic“ podpořený velkým množstvím vývoje. Ten je nyní dostupný na stránce ke stažení Fedora Atomic Host. Můžete se podívat, kdy bylo vydání vygenerováno – aktuálně jsou to téměř 2 týdny, takže za pár dní už můžete stahovat novou verzi.

Fedora OpenQA

OpenQA je framework pro automatizované testování a díky úžasné práce komunitní opice Fedora QA (pokud vím, tak je to jeho oficiální titul) Adamovi Williamsonovi nyní oficiálně používáme OpenQA pro denní testování. To nám umožňuje vydávat rychle se pohybující odnože jako je Fedora Atomic Host s mnohem větší jistotou - sníží se počet závažných problémů nalezených těsně před vydáním (protože budou odhaleny dříve) a snížíme strávený čas a lidským testováním na málo reprezentativních úkolech. Přečtěte si Adamův zápisek na blogu pro více informací a nebo se podívejte na produkční instanci v akci.

Let's Encrypt ve Fedoře 23

Poslední týden vstoupila utilita Let's Encrypt, která poskytuje zdarma SSL/TLS certifikáty vlastníkům webových stránek, do otevřeného testování. Díky práci některých úžasných „balíčkářů“ a testerů Fedory se tento týden dostal oficiální klient Let's Encrypt do stabilních repozitářů Fedory 23. Použijte svůj oblíbený nástroj k instalaci balíků k rozběhání Let's Encrypt na svých strojích s Fedorou. Pro podrobný návod si můžete přečíst tento článek na Fedora Magazínu.

„Objevitelné" klávesové zkratky v příštím GNOME

Allan Day, designer GNOME, napsal příspěvek o nové funkci připravované pro GNOME 3.20 (a která tedy pravděpodobně bude i ve Fedoře 24) – Okno klávesových zkratek. GNOME 2.x zvýrazňovalo klávesové zkratky v nabídkách, ale GNOME 3 s tím přestalo. Tato funkce má usnadnit pohled na to, kolik aplikací můžete ovládat bez použití myši. Podívejte se na příspěvek Allana a nebo si raději přečtěte Allanovu poznámku: „Nové okno s klávesovými zkratkami potřebuje zhodnotit a zlepšit: pokud máte o tuto funkci zájem, tak ji prosím vyzkoušejte a odešlete mi zpětnou vazbu.“ Tak, co myslíte?