Na stránkách fedoramagazine.org bylo oficiálně oznámeno vydání Fedory 23. K dispozici jsou tři oficiální edice: Workstation pro pracovní stanice, Server a Cloud, který nabízí nejrůznějsí možnosti využití v privátním i veřejném cloudu. Vedle nich jsou k dispozici také alternativní desktopy v podobě KDE s novou Plasmou 5.4, Xfce a další a k tomu laby – upravené vydání Fedory například pro designery, robotiku atd. Můžete tedy začít stahovat a instalovat!

23-release-945x400

Stažení
Ke stažení jsou k dispozici jak oficiální edice, tak i spiny, laby a ARM verze. V prvních hodinách po vydání mohou být servery přetížené, v takovém případě můžete stahovat pomocí torrentů. Vizte také stránku Jak stáhnout.

Upgrade
Pro upgrade z Fedory 22 na 23 byl nástroj FedUp nahrazen pluginem pro DNF. Pro upgrade z Fedory 21 na 22 i nadále použijte FedUp, pokud ale chcete upgradovat na Fedoru 23, musíte použít nový plugin. Nainstalujte balíček dnf-plugin-system-upgrade a spusťte proces příkázem sudo dnf system-upgrade download --releasever=23.  Pokud mají některé balíčky nesplněné závislosti, což se zpravidla stane, když máme nainstalované balíčky třetích stran, které ještě nemají repozitáře pro F23, proces se zastaví. V takovém případě musíte výše uvedený příkaz spustit znovu s dodatečným parametrem --allowerasing. Po úsměšném dokončení, spustíte samotný proces upgradu příkazem sudo dnf system-upgrade reboot. Více informací naleznete v instrukcích k upgradu.

Pro upgrade můžete použít taky neoficiální nástroj fedora-upgrade, který je vyvíjený Mirkem Suchým a umožňuje upgrade za plného běhu systému a jehož balíček naleznete v repozitářích. Jedná se ovšem o oficiálně netestovaný nástroj, který je určený pouze pro uživatele, kteří ví, co dělají.

Co je nového
Informace o tom, co je ve Fedoře 23 nového, naleznete v ohlášení vydání.

Pomoc
Máte-li s instalací či upgradem Fedory problémy, obraťte se na české fórum Fedory. Před tím, než se pustíte do instalace nebo upgradu, si prostudujte známé problémy.

Release party
U příležitosti vydání Fedory 23 se bude konat party v brněnské pobočce Red Hatu a to příští úterý 10. 11. 2015 od 18:00. Přípravuje se také release party v Praze, která proběhne s největší pravděpodobností o týden později.