Na stránkách fedoramagazine.org bylo oficiálně oznámeno vydání Fedory 25. K dispozici jsou tři oficiální edice: Workstation pro pracovní stanice, Server a Atomic, který nahrazuje původní edici Cloud jako systém pro cloudové nasazení (původní, na balíčcích založený Cloud je stále k dispozici jako neoficiální varianta). Vedle nich jsou k dispozici také alternativní desktopy v podobě KDE s novou Plasmou 5.8, Xfce a další a k tomu laby – upravené vydání Fedory například pro designery, robotiku, vědecké použití atd. Můžete tedy začít stahovat a instalovat!

Stažení
Ke stažení jsou k dispozici jak oficiální edice, tak i spiny, laby a ARM verze. V prvních hodinách po vydání mohou být servery přetížené. V takovém případě můžete stahovat pomocí torrentů. Vizte také stránku Jak stáhnout. Novinkou je, že uživatelům Windows a macOS se na getfedora.org ke stažení nabízí místo obrazu Fedora Media Writer, jednoduchý nástroj, který jim pomůže vybrat verzi Fedory, stáhne ji a nahraje na vybraný USB flash disk. Uživatelům Linuxu jsou i nadále primárně nabízeny přímo obrazy.

Vytvoření instalačního média
Obraz vám pomůže na USB flash disk nahrát a instalační médium vytvořit již zmiňovaný Fedora Media Writer. Verze pro Windows a macOS naleznete přímo na getfedora.org. Uživatelé Fedory jej mohou nalézt v GNOME Software nebo v balíčku s názvem mediawriter. Uživatelé ostatních distribucí si mohou stáhnout verzi pro Flatpak. U Fedora Media Writeru není potřeba obraz dopředu stahovat (i když i to je možné), ale můžete jej stáhnout pomocí něj.  Žádný jiný nástroj (kromě dd) se nedoporučuje, protože s ním není Fedora oficiálně testovaná. Chcete-li obraz vypálit na DVD, můžete použít třeba program Brasero nebo v Nautilu kliknout pravým tlačítkem na obraz a dát Zapsat na disk.

mediawriter

Upgrade
Uživatelům Fedora Workstation bude upgrade nabídnut přes GNOME Software. Během několika dní po vydání by se měl na obrazovce Aktualizace objevit panel, který jim upgrade na novou verzi nabídne. Měli by o tom být informováni také upozorněním. Chcete-li upgradovat okamžitě a nečekat na oznámení, použijte plugin pro DNF. Nainstalujte balíček dnf-plugin-system-upgrade a spusťte proces příkázem sudo dnf system-upgrade download --releasever=25. Po úspěšném dokončení, spustíte samotný proces upgradu příkazem sudo dnf system-upgrade reboot. Více informací naleznete v instrukcích k upgradu.

Pro upgrade můžete použít taky neoficiální nástroj fedora-upgrade, který je vyvíjený Mirkem Suchým a který umožňuje upgrade za plného běhu systému a jehož balíček naleznete v repozitářích. Jedná se ovšem o oficiálně netestovaný nástroj, který je určený pouze pro uživatele, kteří ví, co dělají.

Používáte-li stále Fedoru 23, vězte, že její podpora skončí za měsíc. Chcete-li i nadále dostávat bezpečnostní aktualizace, upgradujte v následujících několika týdnech. Používáte-li Fedoru 24, máte podporu zajištěnou ještě zhruba sedm měsíců.

upgrade-f24-f25-945x400

Co je nového
Informace o tom, co je ve Fedoře 25 nového, naleznete v ohlášení vydání. Novinkám ve Fedora Workstation se věnuje článek, který jsme vydali minulý týden.

Pomoc
Máte-li s instalací či upgradem Fedory problémy, obraťte se na české fórum Fedory. Před tím, než se pustíte do instalace nebo upgradu, si prostudujte známé problémy.

Release party
U příležitosti vydání Fedory 25 je uskuteční v České republice dvě release party. Brněnská se uskuteční 8.12. ve Starém pivovaru v areálu FIT VUT a pražská 16.12. v pobočce společnosti Etnetera.