Dnes bylo oznámeno vydání bety Fedory 32. Jedná se o poslední zastávku před vydáním finální verze, která je momentálně naplánována na 21.4.

Případně je možné stáhnout další oblíbené varianty, třeba s KDE Plasma, Xfce a další desktopová prostředí, nebo obrazy pro zařízení založené na procesorech ARM, jako jsou populární RaspberryPi 2, 3 a 4.

Co ve Fedoře 32 najdete? Výchozí prostředí GNOME bylo aktualizováno na verzi 3.36 (Poznámky k vydání (ENG)) a obsahuje velké množství optimalizací a oprav, takže nyní funguje mnohem plynuleji i na starších počítačích a laptopech. Fedora Workstation nyní používá EarlyOOM, který by měl systém učinit responzivnější v situacích, kdy dojde operační paměť a automatický fs.trim zase potěší uživatele s SSD disky. Kromě toho je také edice Workstation oficiálně podporována i na architektuře aarch64, takže si plnohodnotnou Fedoru s prostředím GNOME vyzkoušíte i na zařízeních jako je RaspberryPi 4.

O tom, co je dál nového, si můžete přečíst v oznámení ve Fedora Magazinu. Vyladěnost bety už je na docela slušné úrovni. Pokud chcete pomoct s doladěním před tím, než se Fedora 32 dostane k masám uživatelů, rozhodně ji vyzkoušejte.

Jak na Betu přejít?

Kromě čisté instalace můžete rovněž aktualizovat existující instalace Fedory 30 a 31. Použít lze jednak dnf:

sudo dnf upgrade --refresh
sudo dnf install dnf-plugin-system-upgrade
sudo dnf system-upgrade download --refresh --releasever=32
sudo dnf system-upgrade reboot

V případě problému se závislostma může být potřeba přidat i parametr --allowerasing na konec řádku s příkazem "...system-upgrade download...". Pokud k nějakým potížím dojde, tak prosím nahlaste chybu na balík fedora-obsolete-packages s přiloženým výstupem z terminálu.

A případně GNOME Software:

# Nainstalovat všechny dostupné aktualizace
gsettings set org.gnome.software show-upgrade-prerelease true
# a poté otevřít GNOME Software a obnovit záložku "Aktualizace"

Potřebujeme testovat

Vzhledem k tomu, že jde o beta verzi, očekáváme chyby, nebo chybějící vlastnosti. Pro hlášení chyb objevených při testování kontaktujte Fedora QA tým na mailing-listu nebo v #fedora-qa na Freenode a na Telegramu. Jak bude testování postupovat, chyby se budou objevovat na seznamu běžné chyby F32 (ENG).

Pokud chcete hlásit chyby tak, aby to pořádně pomohlo, přečtěte si jak nahlašovat chyby (ENG).

Co je beta vydání?

Beta vydání je po stránce kódu kompletní a je tak velmi podobné konečnému vydání. Pokud si uděláte čas stáhnout a vyzkoušet betu, můžete se podívat a ujistit se, že věci, které považujete za důležité, jsou funkční. Každá nalezená a nahlášená chyba nepomůže jenom tomu, kdo jí nahlásil, ale zlepšuje zážitek miliónům uživatelů po celém světě. Společně vytváříme dokonalou Fedoru. K naší kultuře práce patří koordinace nových vlastností a vytváření oprav v upstreamu. Vaše zpětná vazba tak zlepší nejen Fedoru, ale Linux a svobodný software jako celek.

Více informací

Podrobnější informace o tom, co je nového ve Fedora 32 Beta najdete Fedora 32 Změny (ENG), která obsahuje technické informace o nových balíčcích a vylepšeních v tomto vydání.