Na stránkách fedoramagazine.org bylo oficiálně oznámeno vydání Fedory 33. Ve finální verzi vycházejí tři oficiální edice: Workstation pro desktopové, Server pro serverové a IoT pro internet věcí. Vedle nich jsou k dispozici také vznikající edice Silverblue a alternativní desktopy, např. KDE Plasma, Xfce nebo LxQt, a k tomu laby – upravené vydání Fedory například pro designery, robotiku, vědecké použití atd. Můžete tedy začít stahovat a instalovat!

Stažení

Ke stažení jsou k dispozici jak oficiální edice, tak i spiny, laby a ARM verze. V prvních hodinách po vydání mohou být servery přetížené. V takovém případě můžete stahovat pomocí torrentů. Vizte také stránku Jak stáhnout. Uživatelům Windows a macOS se na getfedora.org ke stažení nabízí místo obrazu Fedora Media Writer, jednoduchý nástroj, který jim pomůže vybrat verzi Fedory, stáhne ji a nahraje na vybraný USB flash disk. Uživatelům Linuxu jsou i nadále primárně nabízeny přímo obrazy.

Vytvoření instalačního média

Obraz vám pomůže na USB flash disk nahrát a instalační médium vytvořit již zmiňovaný Fedora Media Writer. Verze pro Windows a macOS naleznete přímo na getfedora.org. Uživatelé Fedory jej mohou nalézt v GNOME Software nebo v balíčku s názvem mediawriter. Uživatelé ostatních distribucí si mohou stáhnout verzi pro Flatpak. U Fedora Media Writeru není potřeba obraz dopředu stahovat (i když i to je možné), ale můžete jej stáhnout pomocí něj. Žádný jiný nástroj (kromě dd) se nedoporučuje, protože s ním není Fedora oficiálně testovaná. Chcete-li obraz vypálit na DVD, můžete použít třeba program Brasero nebo v Nautilu kliknout pravým tlačítkem na obraz a dát Zapsat na disk.

mediawriter

Upgrade

Uživatelům Fedora Workstation bude upgrade nabídnut přes GNOME Software. Během několika dní po vydání by se měl na obrazovce Aktualizace objevit panel, který jim upgrade na novou verzi nabídne. Měli by o tom být informováni také upozorněním. Celou věc můžete uspíšit tak, že na obrazovce Aktualizace kliknete tlačítko v levém horním rohu, které vyvolá okamžitou aktualizaci metadat. Chcete-li upgradovat v příkazové řádce, použijte plugin pro DNF. Nainstalujte balíček dnf-plugin-system-upgrade a spusťte proces příkázem sudo dnf system-upgrade download --releasever=33. Může se stát, že některý balíček není upgradovatelný a DNF odmítne systém upgradovat. V takovém případě přidejte parametr --allowerasing. Po úspěšném dokončení, spustíte samotný proces upgradu příkazem sudo dnf system-upgrade reboot. Více informací naleznete v instrukcích k upgradu.

Dostupný upgrade v Software.

Pro upgrade můžete použít taky neoficiální nástroj fedora-upgrade, který je vyvíjený Mirkem Suchým a který umožňuje upgrade za plného běhu systému a jehož balíček naleznete v repozitářích. Jedná se ovšem o oficiálně netestovaný nástroj, který je určený pouze pro uživatele, kteří ví, co dělají.

Máte-li již nainstalovanou předfinální Fedoru 33 (např. betu), nemusíte provádět upgrade, stačí aktualizovat balíčky ať už pomocí GNOME Software nebo DNF.

Používáte-li stále Fedoru 31, vězte, že její podpora skončí za měsíc. Chcete-li i nadále dostávat bezpečnostní aktualizace, upgradujte v následujících několika týdnech. Používáte-li Fedoru 32, máte podporu zajištěnou ještě zhruba sedm měsíců.

Co je nového

Edice Workstation obsahuje GNOME 3.38. Mezi největší novinky patří zlepšení výkonu okenního správce Mutter, nový průvodce prostředím, který se spustí po prvním přihlášení, a také přechod na Tracker 3, který přináší rychlejší a bezpečnější indexování a vyhledávání. Workstation také přechází na souborový systém Btrfs, který umožňuje řadu pokročilých věcí, například snapshoty systému.

K dispozici je Fedora CoreOS ve střech streamech: next (momentálně založený na Fedoře 33), testing a stable. Více se o streamech CoreOS můžete dozvědět na stránkách CoreOS.

Fedora IoT poprvé vychází jako oficiální edice. Mimo jiné přináší Platform AbstRaction for SECurity (PARSEC), což je open-source iniciativa, která si dala za cíl vytvořit jednotné API pro hardwarovou bezpečnost a kryptografické služby bez ohledu na platformu.

Na straně alternativních architektur byla vylepšena podpora pro zařízení Pine64, Rock960, RockPro64 a Rock64 a platformu Nvidia JetSon 64.

Fedora 33 také obsahuje Python 3.9, Ruby on Rails 6.0, Perl 5.32. Nano se stalo výchozím editorem (dosud Fedora výchozí editor neměla a většina nástrojů používala vi).

Pomoc

Máte-li s instalací či upgradem Fedory problémy, obraťte se na české fórum Fedory nebo diskusní skupinu na Telegramu. Před tím, než se pustíte do instalace nebo upgradu, si prostudujte známé problémy.

Release party

Vzhledem k opět se zhoršující situaci kolem koronavirové pandemie se bude release party opět konat online. Akce proběhne v rámci virtuálního OpenAltu a začne v sobotu 7.11. od 18:00 a více se můžete dozvědět na její stránce.