Na stránkách fedoramagazine.org bylo oficiálně oznámeno vydání Fedory 38. Ve finální verzi vychází pět oficiálních edic: Workstation pro desktopové, Server pro serverové, Fedora Cloud pro cloudové nasazení, IoT pro internet věcí a Fedora CoreOS pro ty, kteří preferují neměnné systémy. Vedle nich je k dispozici také vznikající edice Silverblue a alternativní desktopy, např. KDE Plasma, Xfce nebo LxQt, a k tomu laby – upravené vydání Fedory například pro designery, robotiku, vědecké použití atd. Můžete tedy začít stahovat a instalovat!
Stažení
Ke stažení jsou k dispozici jak oficiální edice, tak i spiny, laby a ARM verze. V prvních hodinách po vydání mohou být servery přetížené. V takovém případě můžete stahovat pomocí torrentů. Vizte také stránku Jak stáhnout. Uživatelům Windows a macOS se na getfedora.org ke stažení nabízí místo obrazu Fedora Media Writer, jednoduchý nástroj, který jim pomůže vybrat verzi Fedory, stáhne ji a nahraje na vybraný USB flash disk. Uživatelům Linuxu jsou i nadále primárně nabízeny přímo obrazy.
Vytvoření instalačního média
Obraz vám pomůže na USB flash disk nahrát a instalační médium vytvořit již zmiňovaný Fedora Media Writer. Verze pro Windows a macOS naleznete přímo na getfedora.org. Uživatelé Fedory jej mohou nalézt v GNOME Software nebo v balíčku s názvem mediawriter. Uživatelé ostatních distribucí si mohou stáhnout verzi pro Flatpak. U Fedora Media Writeru není potřeba obraz dopředu stahovat (i když i to je možné), ale můžete jej stáhnout pomocí něj. Žádný jiný nástroj (kromě dd) se nedoporučuje, protože s ním není Fedora oficiálně testovaná. Chcete-li obraz vypálit na DVD, můžete použít třeba program Brasero nebo v Nautilu kliknout pravým tlačítkem na obraz a dát Zapsat na disk.
Upgrade
Uživatelům Fedora Workstation bude upgrade nabídnut přes GNOME Software. Během několika dní po vydání by se měl na obrazovce Aktualizace objevit panel, který jim upgrade na novou verzi nabídne. Měli by o tom být informováni také upozorněním. Celou věc můžete uspíšit tak, že na obrazovce Aktualizace kliknete tlačítko v levém horním rohu, které vyvolá okamžitou aktualizaci metadat. Chcete-li upgradovat v příkazové řádce, použijte plugin pro DNF. Nainstalujte balíček dnf-plugin-system-upgrade a spusťte proces příkazem sudo dnf system-upgrade download --releasever=38
. Může se stát, že některý balíček není upgradovatelný a DNF odmítne systém upgradovat. V takovém případě přidejte parametr --allowerasing
. Po úspěšném dokončení, spustíte samotný proces upgradu příkazem sudo dnf system-upgrade reboot
. Více informací naleznete v instrukcích k upgradu.
Máte-li již nainstalovanou předfinální Fedoru 38 (např. betu), nemusíte provádět upgrade, stačí aktualizovat balíčky ať už pomocí GNOME Software nebo DNF.
Používáte-li stále Fedoru 36, vězte, že její podpora skončí za měsíc. Chcete-li i nadále dostávat bezpečnostní aktualizace, upgradujte v následujících několika týdnech. Používáte-li Fedoru 37, máte podporu zajištěnou ještě zhruba sedm měsíců.
Co je nového
- Edice Workstation obsahuje nové GNOME 44, které mezi hlavními novinkami kromě spousty opravených chyb, a vyýkonnostních zlepšení, přináší vylepšení aplikace Nastavení, další možnosti v tzv. rychlých nastaveních a náhledové zobrazení ve výběru souborů. Kompletní přehled novinek můžete pročíst v článku na serveru root.cz
- Fedora 38 se rychleji zapíná i vypíná
- microDNF bylo nahrazeno DNF5, jde o první krok v nasazení správce balíčků DNF novou verzí s rychlejším během, menší paměťovou i diskovou náročností, a spoustou dalších změn. DNF5 můžete ve Fedoře 38 už používat také skrze balíček a příkaz 'dnf5'.
- Přihlašovací obrazovka na KDE Spinu nyní používá Wayland místo zastaralého X serveru.
- Kompletní přehled novinek naleznete na Fedora Wiki
Pomoc
Máte-li s instalací či upgradem Fedory problémy, obraťte se na české fórum Fedory nebo diskusní skupinu na Telegramu. Před tím, než se pustíte do instalace nebo upgradu, si prostudujte známé problémy.
Release party
Brněnská release party se bude konat v rámci konference Linux Application Summit společně s Ubuntu release party v sobotu 22.4. na Fakultě informatiky MU.
21. 4. 2023 at 00:53
Vďaka za odvedenú prácu pri príprave novej verzie Fedory.
Mám len jednu výhradu:
Po viacerých verziách som robil novú inštaláciu – všetko by bolo OK, nebyť prioritnej inštalácie z Flaptaku.
Viaceré programy nefungujú správne – napr. problémy mal Evolution (nerešpektoval LEGACY setting pre TLS, problémy s KeyRingom a EWS, neúplný import z backupu), GEdit, viacero ďalších programov malo problém s nerešpektovaním/nepamätaním si nastavení a pod.
Nakoniec to dopadlo tak, že som takmer všetko preinštaloval z rpm a nastavil gsettings set org.gnome.software packaging-format-preference „[‚rpm‘,’flatpak:fedora‘,’flatpak:fedora-testing‘]“…