Vyšla Fedora 39 Beta

Dnes vyšla Fedora 39 Beta, což je první a také poslední zastavení před finální verzí, která je momentálně plánovaná na 17. října.

Jednotlivé edice můžete stáhnout z oficiálních stránek:

Nebo můžete vyzkoušet jednu alternativ v podobě desktopových prostředí KDE Plasma nebo Xfce. Případně obrazy pro ARMová zařízení jako Raspberry Pi 2 a 3:

Co nového Fedora 39 přináší? V betě například dostanete nejnovější GNOME 45, které vyjde zítra. Přináší například rychlejšího správce souborů Nautilus, vylepšení ve vzhledu a chování aplikací napsaných pomocí libadwaita nebo nové aplikace Loupe a Snapshot nahrazující letité Eye of GNOME a Cheese.

Jak na Betu přejít?

Kromě čisté instalace můžete rovněž aktualizovat existující instalace Fedory 37 a 38. Použít lze jednak DNF:

sudo dnf upgrade --refresh
sudo dnf install dnf-plugin-system-upgrade
sudo dnf system-upgrade download --refresh --releasever=39
sudo dnf system-upgrade reboot

V případě problému se závislostmi může být potřeba přidat i parametr --allowerasing na konec řádku s příkazem „…system-upgrade download…“. Pokud k nějakým potížím dojde, tak prosím nahlaste chybu na balík fedora-obsolete-packages s přiloženým výstupem z terminálu.

A případně GNOME Software:

# Nainstalovat všechny dostupné aktualizace
gsettings set org.gnome.software show-upgrade-prerelease true
# a poté otevřít GNOME Software a obnovit záložku "Aktualizace"

Potřebujeme testovat

Vzhledem k tomu, že jde o beta verzi, očekávejte, že může obsahovat chyby, nebo chybějící vlastnosti. Pro hlášení chyb objevených při testování kontaktujte Fedora QA tým na mailing-listu nebo v #fedora-qa na Libera Chatu a na Telegramu. Jak bude testování postupovat, chyby se budou objevovat na seznamu běžných chyb F39 (ENG).

Pokud chcete hlásit chyby tak, aby to pořádně pomohlo, přečtěte si jak nahlašovat chyby (ENG).

Co je beta vydání?

Beta vydání je po stránce kódu kompletní a je tak velmi podobné konečnému vydání. Pokud si uděláte čas stáhnout a vyzkoušet betu, můžete se podívat a ujistit se, že věci, které považujete za důležité, jsou funkční. Každá nalezená a nahlášená chyba nepomůže jenom tomu, kdo ji nahlásil, ale zlepšuje zážitek miliónům uživatelů po celém světě. Společně vytváříme dokonalou Fedoru. K naší kultuře práce patří koordinace nových vlastností a vytváření oprav v upstreamu. Vaše zpětná vazba tak zlepší nejen Fedoru, ale Linux a svobodný software jako celek.

Více informací

Podrobnější informace o tom, co je nového ve Fedora 39 Beta najdete Fedora 39 Změny (ENG), která obsahuje technické informace o nových balíčcích a vylepšeních v tomto vydání.

4 Komentáře

Přidejte svůj

  1. Ahoj,
    od rc1 verze gnome mám problém se startem gdm/gnome – viz http://www.filbar.name/boot.log Grafiku mám intel. Existuje nějaký workaround? Případně jak mám chybu nahlásit? Zkoušel jsem to zde – https://bugzilla.redhat.com/show_bug.cgi?id=2238711

  2. upgrade z f38/xfce bez problemov

  3. Jo, přešel jsem na 39 beta a nic jsem ani nepoznal :). Prostě to funguje a to je to, co od systému očekávám :).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*

This site is not affiliated with or endorsed by the Fedora Project.
Kontakt: redakce@mojefedora.cz | Pište pro mojefedora.cz
Některé materiály na těchto stránkách pocházejí z webu fedoramagazine.org
Přihlásit se