Bylo oznámeno první a zároveň poslední zastavení před finálním vydáním - Fedora 40 beta. Ta mimo jiné již obsahuje nejnovější verze populárních desktopů - minulý týden vydané GNOME 46 a KDE Plasma 6. Mezi další významné novinky patří např. PyTorch, open-source framework pro strojové učení.

Pokud chcete provést čistou instalaci, k dispozici jsou tyto oficiální varianty:

Nebo si můžete vybrat jeden z komunitních spinů.

Jak na Betu přejít?

Kromě čisté instalace můžete rovněž aktualizovat existující instalace Fedory 38 a 39. Použít lze jednak DNF:

sudo dnf upgrade --refresh
sudo dnf install dnf-plugin-system-upgrade
sudo dnf system-upgrade download --refresh --releasever=40
sudo dnf system-upgrade reboot

V případě problému se závislostmi může být potřeba přidat i parametr --allowerasing na konec řádku s příkazem „…system-upgrade download…“. Pokud k nějakým potížím dojde, tak prosím nahlaste chybu na balík fedora-obsolete-packages s přiloženým výstupem z terminálu.

A případně GNOME Software:

# Nainstalovat všechny dostupné aktualizace
gsettings set org.gnome.software show-upgrade-prerelease true
# a poté otevřít GNOME Software a obnovit záložku "Aktualizace"

Potřebujeme testovat

Vzhledem k tomu, že jde o beta verzi, očekávejte, že může obsahovat chyby, nebo chybějící vlastnosti. Pro hlášení chyb objevených při testování kontaktujte Fedora QA tým na mailing-listu nebo v Matrix kanálu a na Telegramu. Jak bude testování postupovat, chyby se budou objevovat na seznamu běžných chyb F40 (ENG).

Pokud chcete hlásit chyby tak, aby to pořádně pomohlo, přečtěte si jak nahlašovat chyby (ENG).

Co je beta vydání?

Beta vydání je po stránce kódu kompletní a je tak velmi podobné konečnému vydání. Pokud si uděláte čas stáhnout a vyzkoušet betu, můžete se podívat a ujistit se, že věci, které považujete za důležité, jsou funkční. Každá nalezená a nahlášená chyba nepomůže jenom tomu, kdo ji nahlásil, ale zlepšuje zážitek miliónům uživatelů po celém světě. Společně vytváříme dokonalou Fedoru. K naší kultuře práce patří koordinace nových vlastností a vytváření oprav v upstreamu. Vaše zpětná vazba tak zlepší nejen Fedoru, ale Linux a svobodný software jako celek.

Více informací

Podrobnější informace o tom, co je nového ve Fedora 39 Beta najdete Fedora 40 Změny (ENG), která obsahuje technické informace o nových balíčcích a vylepšeních v tomto vydání.