Dotazníku se za dva týdny, kdy byl aktivní, celkově zúčastnilo 169 čtenářů, což si myslíme, že je dostatečně velká skupina, aby mohla reprezentovat všechny pravidelné čtenáře. V článku se s vámi podělíme o výsledky a naše reakce na ně.

Fedoru používá 88 % čtenářů, 11% používá jinou linuxovou distribuci a naprosté minimum čtenářů nepoužívá Linux vůbec.

Drtivá většina čtenářů má věk mezi 20 a 50 lety. Trochu překvapivý je malý podíl lidí pod 20 let. Vypadá to, že studenti se stále potkávají s Linuxem až na vysoké škole.

Tento výsledek není příliš překvapivý. Zájem žen o Linux a open source obecně je pořád velmi malý. Čtení mojefedora.cz není výjimkou.

U této otázky nás několik čtenářů upozornilo, že měla spíše obsahovat možnost více odpovědí, protože někdo může být studentem a zároveň pracujícím. Kvůli srovnatelnosti dat jsme už povahu otázky neměnili, ale dá se předpokládat, že pod pracujícími, kteří tvoří 82 %, se skrývá také hodně studentů.

Fedora se zaměřuje primárně na pokročilejší uživatele, přesto je počet těch, kteří se považují alespoň za pokročilé uživatele, překvapivě vysoký.

Vyhledávač je největším zdrojem čtenářů a pokud do toho zahrneme i nepravidelné čtenáře, kteří si najdou článek, přečtou a odejdou, je vyhledávač pravděpodobně ještě dominantnější. Asi bychom se měli více zaměřit na SEO, kterému se momentálně příliš nevěnujeme. Sociální sítě mají možná trochu menší podíl, než by se dalo čekat. 26 % z vás uvedlo "Ostatní". Pokud je to i váš případ, můžete do komentářů napsat, jak jste se o portálu dozvěděli? Pomůže nám to poznat další cesty, jak se k nám pravidelní čtenáři dostali.

Přes 80 % z pravidelných čtenářů navštěvuje portál déle než 1 rok a 26 % dokonce déle než 5 let, navštěvovali tedy ještě portál, který neměl redakční část a nevycházely na něm žádné pravidelné články. Těžko soudit, jestli je poměr mezi "starými" a "novými" čtenáři zdravý. Tady bude zajímavější spíše trend, až budeme mít další data s odstupem času.

Zde není asi žádné překvapení. Typický čtenář chodí na portál zhruba jednou týdně, což je vzhledem k frekvenci vydávání článků asi nejefektivnější. Co by vás motivovalo navštěvovat portál častěji? Více článků, větší aktivita v komentářích nebo ve fóru?

Asi nikoho nepřekvapí, že naprostá většina čtenářů navštěvuje redakční systém s články. Pouze zhruba třetina navštěvuje fórum a ještě méně wiki s uživatelskou příručkou. Pokud na fórum a wiki nechodíte, proč? Co by se muselo změnit, abyste navštěvovali i tyto části portálu? Opět oceníme jakékoliv komentáře na toto téma.

V dnešní době už může být trochu překvapivý výsledek RSS zvláště v porovnání s populárním Facebookem, ale vzhledem technické zdatnosti čtenářů mojefedora.cz to zase tak překvapivé není. Pokud spočítáme jen ty, kteří odpověděli, že obsah kontrolují pouze jedním způsobem, dostaneme taky zajímavá čísla: RSS odskočí sociálním sítím (22), na Facebook (8) se dotáhne Google+ (8) a poslední je Twitter (5). Kontrolovat obsah přímo na web chodí skoro 70 % čtenářů. To není v kombinaci s jiným způsobem žádná zvláštnost, ale podle výsledků skoro 45 % dotazovaných kontroluje nový obsah jen a pouze přes web. To už je docela překvapivé číslo.

96 % čtenářů nemá problém se slovenskými texty. To jsme rádi. Ne, že bychom plánovali obsah ve slovenštině, ale pokud se najde šikovný autor, který píše slovensky, je dobré vědět, že to pro naše čtenáře není problém. Malý podíl čtenářů, kteří preferují slovenštinu naznačuje, že nás čte minimum Slováků, což je škoda, protože na Slovensku žádný portál o Fedoře není a mojefedora.cz vždycky profilovala jako portál, který je také pro slovenské uživatele, ač je drtivá většina obsahu kvůli národnosti autorů v češtině.

Jakým tématům by se měly věnovat články?

 • Novinky ve Fedoře - 1,34
 • Desktop - 1,61
 • Software pro Fedoru - 1,64
 • Server a administrace - 2,20
 • Programovací jazyky a programování - 2,45
 • Hardware - 2,47
 • Rozhovory s uživateli a přispěvateli - 2,57
 • Reportáže z akcí - 2,70
 • Hry - 3,34

Jednotlivým tématům jste mohli dávat známky jako ve škole, takže čím menší číslo, tím lepší. Ukázalo se, že vás nejvíc zajímají novinky ve Fedoře a tradičně populární témata jako desktop a software pro Fedoru. Naopak o reportáže z akcí příliš velký zájem není a vůbec nejhůře dopadly hry. Tuto oblast jsme zvažovali jako rozšíření témat pro naše články, tak je dobré vědět, že o ni moc velký zájem mezi našimi čtenáři není.

Jak se vám líbí seriál...

 • Rozhovory s uživateli - 1,86, nečte 28
 • Poběrky z Fedorky - 1,99, nečte 34
 • MariaDB - 2,17, nečte 65
 • Použití assembleru v Linuxu - 2,35, nečte 72

Nejoblíbenějším seriálem jsou rozhovory s uživateli. Nejenže má nejlepší známku, ale také nejnižší počet čtenářů, kteří ho nečtou. Je to v rozporu s výsledky z předchozí otázky, kde toto téma skončilo třetí od konce. Nebo to znamená, že jsou zajímavější témata, jen o nich nemáme seriály? Výsledky také ukazují, že techničtější témata nejsou pro každého. Nemají o mnoho horší známky, ale počet lidí, kteří je vůbec nečtou, je mnohem vyšší.

Co s fórem, si lámeme hlavu už delší dobu. Kdysi velmi populární platforma pro komunikaci, má nejlepší léta za sebou a propad návštěvnosti se nevyhnul prakticky žádnému fóru. Třeba české fórum Ubuntu je na 1/10 aktivity z roku 2008. Vzhledem k tomu, že na fóru už se dnes prakticky nediskutuje, ale pouze řeší problémy, byl jedním z návrhů přechod na systém otázek a odpovědí, který tomu více vyhovuje. V úvahu připadá Askbot, který používá oficiálně i Fedora Project. Nicméně tato varianta nezískala mezi čtenáři velkou podporu.

Další variantou bylo se držet formátu fóra, ale přejít na nějakou modernější variantu, jakou je třeba Discourse. Tato možnost získala větší podporu, ale stále největší počet čtenářů si myslí, že máme fórum nechat tak, jak je. Tato varianta má ještě vyšší podporu mezi čtenáři, kteří se vyjádřili, že fórum navštěvují, tudíž jsou jeho současní uživatelé. Pro zachování stávající podpoby se vyjádřily téměř dvě třetiny z nich. Stejný názor zvítězil i mezi novými čtenáři, i když ne s takovou převahou. Fórum ale navštěvuje pouze 13 % z nich, takže jde vidět, že mezi novými čtenáři netáhne.

Jak jste spokojeni s vývojem portálu za poslední rok?

V celkovém hodnocení jsme od vás dostali známku 1,8, čehož si ceníme.

Komentáře a otázky

Na konci dotazníku jste mohli připojit libovolný komentář. Kromě řady poděkování a povzbuzení, za kterém vám děkujeme, se objevilo také několik komentářů a otázek, na které bychom rádi odpověděli:

"Máme Fedoru 25. Na Wiki je příručka pro F23. Příručkou mají nováčci začínat ..."

Rozhodli jsme se příručku již neverzovat. Příručka by měla být zaměřená na nejaktuálnější verzi a měla by být užitečná i pro uživatele, kteří používají starší podporovanou verzi, protože sousedícími verzemi nejsou zpravidla zásadní rozdíly. Nyní na wiki naleznete "Příručku k aktuální verzi Fedory", která je jediná podporovaná a aktualizovaná verze. Stále jsou k dispozici příručky starých verzí od Fedora Core 5 po Fedoru 22, pokud někomu přijdou užitečné.

"Rad bych take kdyby se objevovaly tutorialy ke knihovne GTK."

V brněnské pobočce Red Hatu máme několik vývojářů, kteří se věnují GTK+. Po hříchu většina z nich jsou cizinci, ale pokusíme se najít někoho, kdo by byl ochotný seriál o programování v GTK+ napsat.

"Uvítal bych více článků se zkušenostmi, radami a tipy uživatelů fedory. Tipy na různé aplikace ve fedoře."

Že je o články podobného typu zájem, je jasné i z výsledků dotazníku. Budeme se snažit je přinášet častěji.

"Forum umřelo. Pokud někdo musí čekat x dní na schválení příspěvku, tak se tam nebude vracet, protože problém vyřeší spíš radou získanou jinde."

Troufáme si tvrdit, že toto byla výjimečná situace. Že by systém vyhodnotil příspěvěk jako podezřelý a požádal o schválení, se stává velmi málo a pokud to nastane, je příspěvěk většinou během dne schválený.

"Aktualizujte screenshoty v "Jak vypadá" na verzi 25."

Provedeme! 😉

"Byla bych ráda, kdybyste wiki aktualizovali a udržovali informace tak, aby byly vždy použitelné na aktuální verzi Fedory. Hledala jsem např. informace o kodecích a část příkazů nefunguje, protože některé balíčky nejsou ve Fedoře 25 dostupné. A je toho tam víc, co s aktuální Fedorou 25 nefunguje. Také bych uvítala více článků pro začínající uživatele, třeba jak a proč aktualizovat jádro, jak zjistit informace o HW, kde hledat software atd. V tomto se mi líbí server https://www.linux-mint-czech.cz/, kde vycházejí většinou zajímavé články a frekvence jejich vydávání je výrazně vyšší než tady. Zkrátka, uvítala bych články pro uživatele, kteří nechtějí řešit problémy, pročítat how-to, ale kteří chtějí počítač používat a zvolili si k tomu Linux."

Snažíme se příručku aktualizovat, ale potřeba zmínit, že je schválně dělaná formou wiki, protože bude vždy spoléhat na pomoc komunity. Kdokoliv se může zapojit a příručku aktualizovat, rozšířit nebo zlepšit. Stačí si vytvořit účet a začít editovat. Pokud narazíte na návod, který již nefunguje, a řešení se vám nakonec podaří najít, budeme rádi, když příručku aktualizujete, aby k němu měli přístup i ostatní.

Jak už píšeme výše, článkům, které obsahují různé tipy a triky bychom se chtěli věnovat více. Nicméně z dotazníku vyplynulo, že drtivá většina našich čtenářů jsou pokročilí uživatelé, takže bychom zase nechtěli převrátit zaměření jen na jednoduché články pro začínající uživatele.

"Mozna trochu optimalizovat web pro telefony - bocni panel udalosti se spatne cte."

O možných problémech se zobrazováním událostí na některých telefonech víme a postupně se je snažíme vyřešit na co největším množství přístrojů a rozlišení. Ujistěte se, že používáte některý z podporovaných prohlížečů (Firefox, Google Chrome) v poslední verzi.

Děkujeme všem, kteří se dotazníku zúčastnili a pomohli nám tak lépe poznat naše čtenáře. Rádi bychom dotazník opakovali každý rok, abychom s vámi neztratili kontakt.

Přispěvatelé do portálu mojefedora.cz jsou otevřená skupina, pokud byste měli chuť se aktivněji zapojit do chodu portálu (třeba psaním článků, vylepšováním webu, psaním příručky,...), rádi vás mezi námi přivítáme. Můžete nás kontaktovat na redakce@mojefedora.cz.