Ještě příhodnějším titulkem by asi bylo, že Fedora míří na Wayland, protože Wayland ve Fedoře už je, ale pouze k experimentálním účelům. Již před časem desktop tým Fedory oznámil, že chce přejít na Wayland s GNOME 3.12 ve Fedoře 21. Nyní vedoucí vývojář desktopu Matthias Clasen vytvořil na wiki stránku, která tuto změnu sumarizuje.

Na cestě k Waylandu se musí z GNOME Shell udělat kompozitor Waylandu (to by mělo experimentálně fungovat již v F20). Musí se implementovat ekvivalenty API X serveru jako XRANDR, XI2. Musí se vytvořit podpora pro ekvivalentní API v komponentách jako gnome-settings-daemon, gnome-control-center, gnome-desktop. Do GDM se musí implementovat spouštění sezení Waylandu. Backend GTK+ pro Wayland musí být na stejné úrovni jako ten pro X. Vývojáři X potom budou muset zapracovat na xwayland, aby byl dostatečně dobrý pro spouštění všech aplikací pro X. Počítá se s tím, že v první verzi po přechodu bude pravděpodobně chybět podpora pro speciální vstupní zařízení jako tablety nebo joysticky. Pokud se kroky nutné pro přechod nepovede dokončit do vydání Fedory 21, posune se přechod do Fedory 22.

Tato změna se týká pouze výchozího desktopu ve Fedoře - GNOME. Nevyžaduje přechod na Wayland u ostatních desktopových prostředí, které budou přecházet podle vlastního harmonogramu. Např. podle vývojářů KDE bude toto prostředí plně připraveno na Wayland až v létě příštího roku, takže KDE ve Fedoře poběží na Waylandu nejdříve v F22.

wayland_logo