Možná jste si všimli, že v rámci portálu fedora.cz je vytvářena Příručka uživatele Fedory. Jedná se o nejobsáhlejší ucelený zdroj informací o Fedoře v češtině. A většinou to je místo, kam míří první kroky lidí začínajících s Fedorou. Fedora je však velmi živá distribuce, kde se vývoj posunuje neustále dopředu a věci se mění, proto příručka potřebuje neustálou péči, aby se z ní nestal jen zdroj neaktuálních informací.

Pro ty z vás, kteří to nevěděli: pomoct s aktualizací a rozšiřováním příručky může každý. Je totiž vytvářena ve wiki, kde může každý přidávat, mazat, modifikovat, ... Příručku potom můžete číst přímo ve wiki, stáhnout si automaticky generované PDF nebo si PDF vygenerovat z aktuální verze příručky na wiki.

Jak se zapojit

Modifikovat příručku můžou všichni registrovaní uživatelé na http://wiki.fedora.cz. Systém uživatelských účtů na wiki není bohužel propojený se zbytkem portálu fedora.cz, takže pokud tam ještě účet nemáte, musíte si jej vytvořit.

Na úvodní stránce wiki naleznete příručky pro různé verze. Pracuje se vždy na té poslední (aktuálně to je Fedora 17). V momentě, kdy vyjde nová verze Fedory, se aktuální verze příručky zmrazí, přesune mezi příručky pro starší verze a tvorba dále pokračuje v příručce pro novou Fedoru.

Jako wiki se používá DokuWiki, která má velmi podobnou syntaxi jako široce rozšířená MediaWiki. Pokud si syntaxí nejste jistí, projděte si nápovědu k syntaxi. Poté si můžete vyzkoušet něco napsat v pískovišti. Každý může uploadovat také obrázky (při editaci přes ikonu Vložit obrázky nebo jiné soubory). V dialogovém okně pro přidání obrázku je jen menší zádrhel v tom, že tlačítko Vybrat soubory... vypadá jako obyčejný text (nachází se přímo nad tlačítkem Nahrát).

Příručka se momentálně skládá z devíti kapitol. Upravovat články a vytvářet nové mohou uživatelé bez omezení. Jakékoliv větší zásahy do struktury by ale bylo lepší nejprve prodiskutovat s ostatními ve fóru. Každý by si měl také před prvním editováním přečíst poznámky pro editory, které se nacházejí na začátku příručky.

Kde je potřeba pomoc

Aktualizace screenshotů – mnoho screenshotů je zastaralých, ještě z dob GNOME 2, což může u staromilců evokovat vzpomínky na staré dobré časy, ale současná podoba Fedory je přece jenom jiná.

Aktualizace textů – některé návody také už zcela neodpovídají realitě. Některé z nich jsou i označené, že by potřebovaly něčí péči.

Rozšiřování příručky – důležité je také příručku rozšiřovat o nové články a návody. Obsahuje sice docela dost informací, ale Fedora je natolik rozsáhlý systém, že vždy budou bílá místa, která se můžou pokrýt. Jak se Fedora vyvíjí, množství technologií, které je potřeba pokrýt, se ještě rozšiřuje.

Zapojte se

Pokud se chcete zapojit a nějakým způsobem do Fedory přispět, ale nemáte čas či odvahu pustit se do nějakého většího projektu, práce na příručce pro vás může být tím pravým. Začít můžete velmi rychle a pak se jí můžete věnovat tak, jak vám čas dovolí.