Už skoro dva roky je ve Fedoře nasazený nástroj ABRT Server. Ten sbírá mikroreporty (μReport) - chybová hlášení obsahující pouze základní informace, například typ a verzi systému, verze dotčených balíčků a zjednodušený backtrace.

Kvůli anonymitě neobsahují mikroreporty hodnoty lokálních proměnných nebo texty výjimek, takže některé chyby podle nich opravit nelze. ABRT ale samozřejmě umožní i vytvoření plnohodnotného hlášení v Bugzille. Proč jsou tedy mikroreporty užitečné?

Prvním důvodem je právě anonymita. Jelikož se hlášení neobsahují žádná soukromá data, je možné posílat je víceméně automaticky při každém zjištěném problému. Dále strukturovaná forma umožňuje využívat přesnější algoritmy pro detekci duplikátů než původní hash. Konečně, tato hlášení je možné agregovat a získat hrubou představu o tom, kolik toho vlastně ve Fedoře padá.

abrt-problem-trackerNa základě této agregace je potom ABRT Server schopný vybrat dvě významné skupiny problémů: Horké (hot) jsou problémy, které se během posledních 14 dní neustále opakují, zatímco dlouhodobé (long-term) jsou známé už delší dobu, ale objeví se alespoň jednou za dva měsíce.

abrt-problem-tracker-hotJestli vás ABRT Server zaujal, nebo máte nápad na vylepšení, neváhejte kontaktovat vývojáře přes GitHub issue či mailing list crash-catcher@lists.fedorahosted.org.