Co se v průběhu letních měsíců řešilo v rámci Fedora Board a Fesco.

FESCo

(Marcela Mašláňová)

#888: F18 Feature: UEFI Secure Boot

https://fedoraproject.org/wiki/Features/SecureBoot

V posledních měsících FESCo i Board probíraly Secure Boot. Board se zabýval tím, zda Fedora zůstane svobodná, i když bude využívat klíč od Verisignu, nebo bude lepší se tohoto řešení úplně vzdát. Na fedora.cz už dříve vyšly články související s touto problematikou od mjg59, který má na svědomí implementaci pro Fedoru. Jiný pohled nabízí rozhovor se Stallmanem, který určitě stojí za přečtení.

#853: F18 Feature: New Installer UI
#941: Support for installation from live images will not be ready on F18 Alpha schedule: what to do?
#944: Revert to old anaconda for F18

https://fedoraproject.org/wiki/Anaconda/Task_Status

Anaconda má velké plány pro Fedoru 18. UI mělo mít nový design, ale nešlo jen o něj. Značná část vlastností stále nefunguje a FESCo se začalo problémy zabývat, když ani po alfě nešlo instalovat z live média. Tenhle problém sice už byl vyřešen, přesto je zde mnoho dalších. Někteří členové komunity vznesli otázku, zda se nevrátit ke staré Anacondě, ale i ta by potřebovala hodně oprav, takže tato možnost byla zavržena. Anaconda se tedy pokusí dopsat upgrade do Bety.

#917: F18 Feature: MATE Desktop

https://fedoraproject.org/wiki/Features/MATE-Desktop

MATE je forkem GNOME2. Balení všech závislostí se docela protáhlo, protože správce MATE se rozhádal s lidmi, kteří mu pomáhali s balením a revidováním potřebných balíčků. Podle statusu by mělo MATE vydání Fedory stihnout, ale určitě by se hodila pomoc trpělivých lidí nadšených pro GNOME2.

#898: F18 Feature: Package Service Presets

https://fedoraproject.org/wiki/Features/PackagePresets

Pro každý spin Fedory jsou nastaveny jako výchozí jiné služby. Preset by umožnil každému spinu jednoduše nadefinovat, co všechno chtějí používat. Problém je, že tato vlastnost vyžaduje použití specifických maker v specích jednotlivých služeb. Tyto změny budou vyžadovat práci mnoha lidí, a tak zbývá jen doufat, že tentokrát to půjde rychleji než obvykle a už ve Fedoře 18 to bude použitelné. Jedním z prvních využití je nahrazení původního skriptu prefdm, který spouštěl předvybraný DM (GMD, KDM atd.). Jedná se o novou vlastnost Display Manager Rework.

#940: The tmp-on-tmpfs feature should be disabled by default

https://fedoraproject.org/wiki/Features/tmp-on-tmpfs

Pro Fedoru 18 byl již před nějakou dobou schválen oddíl /tmp nad tmpfs. K této změně měli mnozí výhrady, protože přináší problémy virtualizaci, skenování a spoustě dalších aplikací zapisujících větší soubory do /tmp. V bugzille zatím nejsou žádné bugy související s tímto problémem, ale to nemusí nic znamenat, protože na Fedoře 18 zatím neproběhlo žádné větší testování. Bylo rozhodnuto, že se k této otázce FESCo vrátí později, až bude distribuce více otestovaná. Stejným problémem se zabývali v Debianu a hezky shrnuli výhody i nevýhody, které by mohly posloužit jako dobrý test plán.

Board

(Jaroslav Řezník)

Fedora Board se v obvykle klidném letním období zabýval především výše zmíněným Secure Bootem (v těsné spolupráci s FESCo), který vířil stojaté vody Fedory. Jak již Marcela zmínila, jednalo se o otázky svobody a jak moc je SB omezuje. Přeci jenom Fedora si na svobodném přístupu zakládá. Z důvodu očekávaného rozšíření počítačů, které budou mít tuhle (za jistých okolností) užitečnou vlastnost v základu, však nelze strčit hlavu do písku a Secure Boot ignorovat. Přesto by uživatelé měli mít možnost pořídit instalační obraz Fedory, který nebude dotčen třetí stranou (podpis klíčem dotčeným Microsoftem). I kdyby se jednalo jen o síťové instalační médium. Live média totiž míří i na začínající uživatele a překonání Secure Boot pro ně může být velmi problematické.

Ve velmi podobném duchu jako Secure Boot se vede diskuze o podpoře kampaně DRM Free, kterou organizuje Free Software Foundation. Návrh loga nepřijaly komunity s velkým nadšením (můžou designéři zakomponovat logo do obalů DVD?) a někteří členové Boardu se zdráhají podpořit jednu konkrétní akci (i když se jedná o akci FSF). Zároveň si Board myslí, že Fedora je známá svým postojem k restriktivním omezením jako DRM.

Okrajově Board opět diskutoval změnu názvů vydání Fedory, ale nedošlo k žádné shodě.