Dění v rámci FESCo a Fedora Board. Diskuze o ARMu, Firewalld vs. iptables, sponzorování balíčkářů, volby do Boardu, názvy verzí a single point of failure.

FESCo

(Marcela Mašláňová)

Tento měsíc byl poměrně klidný. Dořešila se diskuze ohledně ARMu jako jedné z primárních architektur [1]. Tato otázka se dlouze rozebírala na devel listu a také na FESCu. Lidé pracující na ARMu se nakonec rozhodli přehodnotit svůj požadavek a sepsat nějaké zásadní body [2], které musí sekundární architektura splňovat, aby se mohla přesunout mezi primární. ARM tyto požadavky prozatím nesplňuje a pokusí se o zařazení mezi primární zase v příští Fedoře. Práce na ARMu samozřejmě pokračuje a zájemci se mohou zapojit [3].

Firewalld měl nahradit iptables, dokud se na devel listu neobjevil výčet problémů, které přináší. Úplně chybí grafické ovládání, což by pro některé uživatele mohl být problém. Pokročilou skupinu uživatelů by asi zase rozladilo, že není možné nastavit --passthrough tak, aby konfigurace přežila restart. A navíc to nebylo dobře zdokumentováno [4]. Také tiskárny nakonfigurované přes control-centrum by nefungovaly správně. Bylo tedy rozhodnuto, že iptables zůstanou a firewalld je nahradí až v příští Fedoře [5].

Tibbs navrhl změny v současné práci sponsorů. Sponzoři sponzorují nové balíčkáře obvykle na základě jejich recenzí nových balíčků. Někteří balíčkáři čekají na sponzorování i měsíce, a to by se mělo změnit. Sponzor tedy už nemusí být provenpackager (mocný balíčkář s právy zápisu všude). Sponzor by měl kontrolovat změny, které balíčkář dělá, dokud si není jistý, že to balíčkár zvládne sám. Byla schválena nová pravidla pro sponsory [6].

Blíží se další volby do FESCa. Kandidáti [7] se mohli přihlásit do 8. května a nyní jim můžete klást otázky na wiki [8] nebo později na irc.

Board

(Jaroslav Řezník)

Stejně jako v případě FESCa byl duben velmi klidným měsícem i pro Board. Nejdůležitější a také nejpříjemnější událostí bylo dosazení Garretta Holmstroma (gholmse), dlouholetého člena komunity a člověka z Cloud SIGu, do Boardu.

Na rozdíl od ostatních orgánů Fedory totiž probíhají volby odlišným způsobem. Část zástupců komunity se volí v klasických volbách a část je dosazena do funkce Fedora Project Leadrem (FPL - v současné době Robyn Bergeron). Pro aktuální volební období se jedná o tři volené a dva dosazené zástupce. Další dosazení proběhne po blížících se volbách.

V rámci Boardu se také začalo mluvit o změně pojmenování vydání Fedory, které dle mnohých dosáhlo svých mezí. Fedora 17 je Beefy Miracle a Fedora 18 bude Spherical Cow. Většina členů komunity se při hlasování vyjádřila pro zachování pojmenování (jedna z možností bylo úplné zrušení) a řeší se, jakým způsobem pokračovat dál. Zachovat současný systém, nebo přejít na nový? Toshio Kurotami začal sestavovat komisi lidí z různých teamů (právní oddělení, design, ambasadoři atd.) a snad brzy uvidíme, kam se pohneme [9].

Stále se řeší tzv. Single Point of Failure, kdy již několikrát v historii Boardu došlo k vážným selháním – nikdo na sebe nevzal odpovědnost jednat v kritických situacích (a zřejmě ani neměl právo tak jednat) [10].

[1] https://fedorahosted.org/fesco/ticket/830
[2] https://fedoraproject.org/w/index.php?title=Secondary_Architecture_Promotion_Requirements
[3] http://fedoraproject.org/wiki/Architectures/ARM
[4] https://bugzilla.redhat.com/show_bug.cgi?id=815439
[5] https://fedorahosted.org/fesco/ticket/838
[6] https://fedoraproject.org/wiki/User:Tibbs/RevitalizingSponsorshipProposal
[7] http://fedoraproject.org/wiki/Development/SteeringCommittee/Nominations
[8] http://fedoraproject.org/wiki/F18_elections_questionnaire
[9] http://lists.fedoraproject.org/pipermail/advisory-board/2012-May/011577.html
[10] http://lists.fedoraproject.org/pipermail/advisory-board/2012-May/011567.html