Správce souborů je základní součástí každého operačního systému. Používáme je každodenně, ale určitě neznáte všechny skvělé funkce. Pět z nich jsme pro vás vybrali do dnešního článku.

1. Přejmenování

Určitě víte, že přejmenování složky/souboru lze vyvolat stiskem F2 na klávesnici. Velmi často také chcete změnit koncovku souboru. Raději než označovat celý název myší, zkuste znovu stisknout F2. Dojde k vybrání celého jména. Opakované stisknutí F2 zase zruší vybrání koncovky souboru.

Přejmenování souboru

2. Klávesové zkratky a výběr souborů

Určitě víte, že držením Ctrl a klikáním na soubory ve správci souborů můžete vybrat více souborů najednou a Shift s klepnutím na dva soubory vybere všechny soubory mezi nimi. Klávesové zkratky (přehled si můžete zobrazit v Menu → Klávesové zkratky) skrývají na třetí stránce Ctrl + Shift + I, které obrátí výběr (vybere neoznačené soubory a zruší výběr označeným). Milovníky příkazové řádky potěší možnost Ctrl + S, pro výběr podle regulárního výrazu.

Klávesové zkratky

3. Správa systému

Dobře schovaný je ve správci souborů administrátorský panel, pravděpodobně jako ochrana uživatele před sebou samým. S otevřeným správcem souborů zmáčkněte Ctrl + L (ruční zadávání cesty) a otevřte speciální uri: “admin://” po zadání hesla procházíte souborový systém jako root. K prohlížení/editaci souborů (třeba v poznámkovém bloku) budete muset heslo zadat znovu.

Administrátorský přístup

4. Šablony pro vytváření souborů

Jistě často hledáte možnost, jak snadno v zadaném umístění vytvořit soubor podle nějaké šablony (nový textový dokument, tabulku, či kostru programu v oblíbeném programovacím jazyce). Při otevření kontextového menu vám správce souborů nabídne všechny soubory, které máte v domovské složce → Šablony.

Šablony

5. Oblíbené

Pokud hledáte snadný způsob, jak si uspořádat a zpřehlednit adresáře, zkuste využít novou funkci “Oblíbené”. Označte, co byste rádi měli rychle přístupné a v kontextové nabídce (pravé tlačítko myši) dejte “Označit jako oblíbené”. Teď všechno najdete v bočním panelu pod položkou Oblíbené.