Pokud jste častým uživatelem příkazové řádky, tak jste se pravděpodobně nejednou dostali do situace, kdy potřebujete pracovat s více terminály na jedné obrazovce. Možnosti výchozího terminálového emulátoru spolu s vertikálním tilingem (přeložitelné jako "dlaždičkování, dláždění") prostředí Gnome nabízí pouze dvě okna vedle sebe, a to je někdy zkrátka málo.

V jednom videu jsem narazil na Tilix, který okamžitě nahradil místo nejen v mém prostředí, ale i srdci.

Instalace

Instalujte ze standardních repozitářů: $ sudo dnf install tilix. Najdete ho i ve Flathubu ve flatpakových repozitářích Fedory, nicméně na Silverblue nefunguje úplně ideální, kvůli oddělení běhových prostředí.

Tiling

Jméno Tilix evokuje tiling a skutečně jde o hlavní lákadlo tohoto emulátoru. Zkušení uživatelé příkazové řádky používají tmux či screen. Tilix umožňuje jednoduché používání grafických tlačítek, která rozdělí oblast terminálu horizontálně či vertikálně. Přepínat mezi nimi můžete v klidu myší. Tlačítka v pravé části záhlaví každého okna umožňují maximalizaci jednoho pole (dlaždice) či její zavření. Samozřejmě můžete měnit poměr velikostí jednotlivých oken či je mezi sebou přetahovat.

Klávesové zkratky jsou snadno zapamatovatelné, vzhledem k tomu, že vychází z anglických slov. Tady je přehled těch základních.

 • Ctrl + Alt + A – automatické vytvoření nové dlaždice
 • Ctrl + Alt + R – nová dlaždice napravo
 • Ctrl + Alt + D – nová dlaždice dole
 • Ctrl + Tab – přepnutí do následující dlaždice
 • Ctrl + Shift + Tab – přepnutí do předchozí dlaždice
Tiling v Tilixu

Tiling v Tilixu

Hromadný vstup

Pokud si v horním menu zapnete hromadný vstup, tak můžete zapisovat do všech dlaždic najednou. Jednotlivé dlaždice lze také z tohoto módu odebrat.

Sezení

Je-li vám již obrazovka pro počet terminálů malá či potřebujete logicky oddělit pracovní prostředí, tak můžete použít funkci sezení. Vytvoření nového sezení a přepínání můžete udělat v levé části záhlaví okna. Každé sezení si můžete znovu rozdělit na jednotlivé dlaždice. Samozřejmě můžete použít klávesové zkratky pro ovládání toho všeho.

 • Ctrl + Shift + T – nové sezení
 • Ctrl + PageUp – sezení o jedno výš
 • Ctrl + PageDown – sezení o jedno níž
 • Ctrl + Shift + PageDown – přesunout sezení o jedno níž
 • Ctrl + Shift + PageUp – přesunout sezení o jedno výš
 • Ctrl + Shift + N – nové okno
Vícenásobná sezení

Vícenásobná sezení v Tilixu

Tilix je pro mě osobně něco, čím by výchozí terminál měl být. Obsahuje spoustu dobrých funkcí jako třeba "Kopírovat jako HTML", která zachovává barvy po vložení do textového editoru. Zároveň dodržuje GNOME HIG (standardy pro uživatelské rozhraní), takže báječně vypadá. Představa, že provozuji desktopovou stanici bez tohoto užitečného softwaru mě už děsí.