Fedora je velký projekt a je obtížné sledovat, co se v něm všechno děje. Tento seriál vybírá pět zajímavých věcí za poslední týden z pěti různých oblastí. Nejedná se o vyčerpávající zpravodajství, pouze o rychlé souhrny s odkazy. Zde je pět zajímavostí v týdnu před 24. prosincem.

Článek vyšel původně v angličtině na FedoraMagazine.org a autorem je Matthew Miller.

Výsledky voleb Fedory

Struktura vedení Fedory je kombinací ustanovených a volených pozic se spoustou ustanovených a vybraných jinými členy projektu aktivních v konkrétní oblasti. Například na nejvyšší úrovni Fedora Councilu máme dvě role obsazené obecným hlasováním, Engineering Lead vybírá FESCo (Fedora Engineering Steering Committee) a vedení projektu Outreach vybírá FAmSCo (Fedora Ambassador’s Steering Committee). A jak FESCo, tak i FamSCo se skládají jen z volených pozic.

Volby skončily 15. prosince 2015, kdy se polovina míst ve FESCo i v Councilu obměnila a ve FAmSCo prakticky všechna. Ač během voleb nebylo moc sporů, tak jsme měli velkou angažovanost, díky které byly tyto volby se 4. největší účastí v historii Fedory. Po zoufale nízké účasti v minulých volbách jsme rádi, když můžeme říct, že se účast ve volbách vrátila na normální hodnoty.

Jan Kurik (jkurik) a Bee Padalkar (bee2502) pomohli dát dohromady retrospektivní příspěvek s přehledem o celém procesu voleb. Tento report neobsahuje jen výsledky, ale i vyhodnocení trendu účasti ve volbách a je plný další užitečných a zajímavých informací. Určitě stojí za to si jej přečíst!

Změny na přihlašovací stránce Fedory

Jestli se přihlásíte do webových služeb Fedory příští měsíc a věci budou vypadat jinak, tak se nebojte – je to legitimní změna. O tomto jsem psal v článku na magazínu minulý pátek, ale je vhodné si to připomenout to znovu. Změna vzhledu autorizační stránky do našeho OpenID proběhne 16. ledna 2016.

Fedora Infrastructure team pracuje na vylepšování a připravování nového vzhledu na nasazení. Jak webové služby HyperKitty a nadcházející Fedora Hubs jsou blíže Fedoře online, tak je důležité mít moderní vzhled přihlašovací stránky. Takže znovu, když se stránka, pomocí které se přihlašujete z ničeho nic změní, tak nepanikařte. Vše je to součástí plánu. A díky všem, kdo na to pracovali.

Chcete nějaké obrázky? Podívejte se na kompletní článek na magazínu pro více informací.

Fedora a Linux 4.3

Tohle bylo také obsaženo v předchozím příspěvku na Fedora Magazínu, ale viděl jsem několik otázek přímo o jádru verze 4.3 – na podporu zvuku na Dell XPS 13, opravách pro grafiky Intel a taky podporu rozhraní Thunderbolt v MacBoocích z roku 2015, takže myslím, že je vhodné to ještě zopakovat – vypadá, že tento cyklus zasáhne hodně lidí čekajících na přidání podpory hardwaru. Takže, pokud se mezi ně řadíte i vy, tak klíčová informace je, že 4.3 by mělo přijít na všechny podporované verze Fedory v lednu. Pro více informací si přečtěte příspěvek na blogu Joshe Boyera.

Studie dopadu SELinuxu na výkon

SELinux - Security-Enhanced Linux je funkce, díky které jsou aplikace a uživatelé omezováni v provádění některých akcí – například když provozujete webový server, tak může přistupovat jen k souborům, ke kterým přistupovat má, ale nemá přístup k celému systému. Díky tomu, že to funguje na úrovni jádra, tak to pomáhá chránit systém před chybným kódem a jinými chybami v programech. Lidé si často myslí, že to snižuje výkon – v podstatě kompromis, který jsou lidi ochotni učinit, ale je zajímavé to podložit čísly. Linuxový server o hardwaru, grafice a hraní Phoronix přesně to udělal v článku "Does SELinux Have Much Of A Performance Impact On Fedora 23?" Spoiler: ne moc, takže existuje o jednu výmluvu méně nechat Dana Walshe brečet!

Veselé Vánoce, Šťastný Nový Rok a šťastnou Kwanzaa

A všechny ostatní oslavy a tradice, které možná máte. (Má dcera mi připomněla, že 26. prosince je Candy Cane Day). Nezapomeňte si zapsat absenci do kalendáře dovolené ve Fedoře – a získat Prázdninový odznáček. Osobně budu pryč až do 7. ledna (i když budu občas kontrolovat můj Fedora email). Uvidíme se příští rok!