Už od verze 20 obsahuje Fedora správce aplikací Software, který nabízí katalog, v kterém můžete jednoduše procházet a instalovat grafické aplikace. Aby se aplikace v katalogu objevila, musí mít metadata AppStream. Aplikace už se podařilo docela dobře pokrýt, drtivá většina z nich již v katalogu je. Ale v katalogu lze zobrazovat také rozšíření aplikací a ta zatím dost zaostávají. Nyní můžete s jejich pokrytím pomoct a umožňit tak uživatelům Fedory jednoduše instalovat nejen aplikace ale i jejich rozšíření.

Na wiki stránce naleznete seznam rozšíření (pluginy, addony, extensions) pro grafické aplikace ve Fedoře (seznam není kompletní, můžete jej rozšířit, pokud nějaké další znáte). Aby se rozšíření zobrazovalo v profilu aplikace, kterou rozšiřuje, musí být v balíčku obsažen "addon metadata file" ve formátu nazev-rozsireni.metainfo.xml. Jedná se o jednoduchý xml soubor, který lze dát dohromady během pár minut. O tom, jak takový soubor vypadá a jak ho vytvořit, naleznete informace na wiki Fedory nebo ve specifikaci formátu na Freedesktop.org.

Pokud je soubor vytvořený, je potřeba ho dostat do balíčku. Tomu napomůžete tak, že vytvoříte chybové hlášení v Bugzille, kde správci balíčku vysvětlíte, proč by měl ona metadata s rozšířením instalovat, a hotový soubor mu poskytnete v podobě přílohy (lze se inspirovat již vytvořenými hlášeními). Jelikož AppStream formát se čím dál více rozšiřuje a začíná se používat i v jiných distribucích, je ideální, když jsou metadata poskytována už upstreamem. Proto je ještě dobré vytvořit podobné hlášení v upstreamovém projektu. Pokud toto uděláte, nezapomeňte to uvést v tabulce u daného rozšíření, ať to někdo nedělá znovu.

To je vše, co může běžný uživatel udělat. Metadata může přidat pouze správce onoho balíčku ve Fedoře nebo správce v upstreamu. Chcete-li se zapojit, není od vás vyžadováno mnoho. Pouze základní znalost angličtiny, schopnost editovat xml soubor a wiki a schopnost vytvořit hlášení v Bugzille.

Profil GIMPu s doplňky