Co přinese Fedora 34
Vydání Fedory 34 se neodvratitelně blíží a s ním řada novinek. Většinu uživatelů praští do očí přepracované GNOME 40, ale další důležité změny se dějí i pod povrchem. Wayland na grafický kartách nVidia, Pipewire jako hlavní zvukový subsystém. Fedora Toolbox s RHEL, Flatpaky ve Fedoře s inkrementálními aktualizacemi. Přinášíme shrnutí a překlad článku, od Christiana Schallera, vedoucího desktopového týmu Red Hatu.
Wayland
Na waylandu se v poslední době odvedl velký kus práce v předcházejících vydáních. Největší problémy by se snad mohlo podařit odstranit, výrobce grafických karet NVidia by měl zahrnout podporu Waylandu do některého z dalších vydání svého binárního grafického ovladače.
Další z posledních chybějících komponent je tzv. "headless display". Podpora pro servery v datacentru, které nemají fyzicky připojený displej a obrazovku zobrazují pouze vzdáleně přes protokoly jako RDP a VNC. Na tom momentálně pracuje Jonas Ådahl.
Pokud se podaří plně vyřešit tyto dvě problematické části bude z hlediska funkcí Wayland kompletní a nepůjde o “dohánění X11”.
Pipewire
Pipewire je nástroj pro správu video a audiostreamů a umožňuje jejich správu, směřování a sdílení v rámci systému. Pokud sdílíte obrazovku, děláte její snímky, či točíte webkamerou, bude to spravováno pomocí Pipewire.
Ve Fedoře je v plánu použít Pipewire jak pro video, tak zvuk, čímž se nahradí jak PulseAudio, tak i JACK. Jde o zásadní krok pro podporu profesionální audio komunity na Fedoře, či Linuxu obecně. Umožní to také použití kvalitnějších Bluetooth kodeků, jako je například LDAC.
Světlou budoucnost PipeWire věští i fakt, že Red Hat se přibližuje k oblasti Automotive a podle toho, co autor původního článku naznačuje (je vázán mlčenlivostí), Pipewire v tom bude hrát zásadní roli!
Pokud se objeví na poslední chvíli nějaký zásadní problém, posune se nasazení Pipewire jako zvukového serveru do Fedory 35.
Toolbox
Kontejnery jsou jedním z nejčastěji skloňovaných slov posledních několika let. Toolbox je nástroj pro vývojáře, který jim umožňuje vytvářet kontejnery pro vývoj a zkoušení různých věcí. Nově je taky možné spouštět kontejnery s RHELem přímo v instalaci Fedory a s plánovanou integrací do GNOME Online Accounts to bude skvělá možnost pro vývojáře, jak vyvíjet pro RHEL.
Flatpak
Repozitáře Flathubu měly do této chvíle zásadní konkurenční výhodu nad repozitáři Fedory v rozdílových aktualizacích. Ale to se v tuto chvíli mění, podpora inkrementálních aktualizací bude i ve formátu OCI, který pro distribuci flatpaků používá Fedora.
GNOME 40
Nejviditelnější změny, které si všimneme, je GNOME, kdy dojde k největší změně od vydání GNOME 3 cca před 10 lety. Panel aplikací se z levé strany přesouvá dolů a orientace ploch se otočí z vertikálních na horizontální. Před prvotní obavy některých pokročilých uživatelů by měla být dobře vyřešena i víceobrazovková rozložení.
Na této změně spolupracovalo několik stran, mj. Allan Day za společnost Redhat, GNOME zastupoval tým, který se návrhy zabývá dlouhodobě. GNOME Foundation zaplatila komerční testování této a dalších alternativních řešení, takže je empiricky ověřeno, že jde o krok správným směrem. Změna bude přínosem novým i zkušeným uživatelům.
Vstupní zařízení
Spousta práce se odvedla na podpoře vstupních zařízení. Peter Hutterer a Benjamin Tissoires pracují na tom, abychom dostávali to nejlepší, co tato oblast nabízí. Haptické touchpady znáte, pokud máte zkušenost s výrobky společnosti Apple. Očekává se, že tento rok se dostanou i do dalších běžnějších notebooků. Fedora Workstation bude na tato zařízení připravena.
Dobrá zpráva pro ty, co používají GNOME: vstupy nově bude obsluhovat samostatné vlákno. Na této změně pracuje Carlos Garnacho a nebude se již stávat, že při vyšší zátěži hlavního vlákna ve Waylandu se kurzor bude zasekávat.
10. 4. 2021 at 09:01
Na to samostatný vlákno na vstupy jsem zvědav. Ono když je člověk socka a má levný TLC SSD, co se po 4GB+ zapsaných dat „uchlastá“ a vyhnije jeho výkon, tak s ním momentálně vyhnívá právě i ta myš atd. 🙂