Na stránkách fedoramagazine.org bylo oficiálně oznámeno vydání Fedory 34. Ve finální verzi vycházejí tři oficiální edice: Workstation pro desktopové, Server pro serverové a IoT pro internet věcí. Vedle nich jsou k dispozici také vznikající edice Silverblue a alternativní desktopy, např. KDE Plasma, Xfce nebo LxQt, a k tomu laby – upravené vydání Fedory například pro designery, robotiku, vědecké použití atd. Můžete tedy začít stahovat a instalovat!
Stažení
Ke stažení jsou k dispozici jak oficiální edice, tak i spiny, laby a ARM verze. V prvních hodinách po vydání mohou být servery přetížené. V takovém případě můžete stahovat pomocí torrentů. Vizte také stránku Jak stáhnout. Uživatelům Windows a macOS se na getfedora.org ke stažení nabízí místo obrazu Fedora Media Writer, jednoduchý nástroj, který jim pomůže vybrat verzi Fedory, stáhne ji a nahraje na vybraný USB flash disk. Uživatelům Linuxu jsou i nadále primárně nabízeny přímo obrazy.
Vytvoření instalačního média
Obraz vám pomůže na USB flash disk nahrát a instalační médium vytvořit již zmiňovaný Fedora Media Writer. Verze pro Windows a macOS naleznete přímo na getfedora.org. Uživatelé Fedory jej mohou nalézt v GNOME Software nebo v balíčku s názvem mediawriter. Uživatelé ostatních distribucí si mohou stáhnout verzi pro Flatpak. U Fedora Media Writeru není potřeba obraz dopředu stahovat (i když i to je možné), ale můžete jej stáhnout pomocí něj. Žádný jiný nástroj (kromě dd) se nedoporučuje, protože s ním není Fedora oficiálně testovaná. Chcete-li obraz vypálit na DVD, můžete použít třeba program Brasero nebo v Nautilu kliknout pravým tlačítkem na obraz a dát Zapsat na disk.
Upgrade
Uživatelům Fedora Workstation bude upgrade nabídnut přes GNOME Software. Během několika dní po vydání by se měl na obrazovce Aktualizace objevit panel, který jim upgrade na novou verzi nabídne. Měli by o tom být informováni také upozorněním. Celou věc můžete uspíšit tak, že na obrazovce Aktualizace kliknete tlačítko v levém horním rohu, které vyvolá okamžitou aktualizaci metadat. Chcete-li upgradovat v příkazové řádce, použijte plugin pro DNF. Nainstalujte balíček dnf-plugin-system-upgrade a spusťte proces příkazem sudo dnf system-upgrade download --releasever=34
. Může se stát, že některý balíček není upgradovatelný a DNF odmítne systém upgradovat. V takovém případě přidejte parametr --allowerasing
. Po úspěšném dokončení, spustíte samotný proces upgradu příkazem sudo dnf system-upgrade reboot
. Více informací naleznete v instrukcích k upgradu.
Máte-li již nainstalovanou předfinální Fedoru 34 (např. betu), nemusíte provádět upgrade, stačí aktualizovat balíčky ať už pomocí GNOME Software nebo DNF.
Používáte-li stále Fedoru 32, vězte, že její podpora skončí za měsíc. Chcete-li i nadále dostávat bezpečnostní aktualizace, upgradujte v následujících několika týdnech. Používáte-li Fedoru 33, máte podporu zajištěnou ještě zhruba sedm měsíců.
Co je nového
- Fedora 34 přešla na nový zvukový server PipeWire, který po letech nahrazuje PulseAudio. Jeho výhodou oproti PA je nízká latence a schopnost nahradit jak PA, tak JACK. Nabízí také lepší zvuk v Bluetooth zařízeních díky podpoře pokročilých kodeků jako LDAC nebo AAC.
- Edice Workstation obsahuje GNOME 40 s výrazně přepracovaným GNOME Shellem, v kterém se řeší některé jeho dlouholeté problémy.
- Spin KDE Plasma Desktop přechází ve výchozím nastavení na Wayland.
- Vznikl nový spin s dlaždicovým správcem oken i3.
- Je zapnutá transparentní komprese v Btrfs, což by mělo oproti instalaci na Ext4 ušetřit až 40 % místa.
Podrobněji jsme se novinkám ve Fedoře 34 věnovali v článcích Co přinese Fedora 34 a Co nového přinese Fedora Workstation 34.
Pomoc
Máte-li s instalací či upgradem Fedory problémy, obraťte se na české fórum Fedory nebo diskusní skupinu na Telegramu. Před tím, než se pustíte do instalace nebo upgradu, si prostudujte známé problémy.
Release party
Vzhledem k trvajícím omezením ve shlukování lidí se bude release party opět konat online. Akce proběhne v sobotu 1.5. od 18:00 a více se můžete dozvědět na její stránce.
28. 4. 2021 at 12:58
Upgrade LXDE i s přidanými repozitáři proběhl úspěšně přes příkazový Radek. Dlouho trvala instalace po restartu s 0% a pak jsem u toho usl. Ještě jsem neotestoval jestli se něco nerozbilo. Hezká výchozí tapeta. Jak zapnu kompresi u BTRFS? Předpokládám že zůstala po upgradu vypnutá.
28. 4. 2021 at 14:30
Návod na to, jak kompresi zapnout, najdete tady. Je tam nejen, jak to zapnout, ale také, jak zkomprimovat už zapsaná data.
28. 4. 2021 at 20:30
poctenicko 😉
https://blogs.gnome.org/uraeus/2021/03/15/what-to-look-for-fedora-workstation-34/
28. 4. 2021 at 23:00
Pro mě je tedy nová Fedora 34 (ve spinu KDE Plasma Desktop) spíše zklamáním. Nejdříve jsem zkoušel verzi WorkStation s GNOME 40, která mě nadchla a vypadala velmi stabilně a odladěně, ale jakmile jsem si chtěl nainstalovat 34 ve Spinu KDE Plasma Desktop, nastaly problémy. Už samotná aktualizace byl jeden velký problém, jelikož instalační program padal a mnohdy se jen tak sekl celý systém a musel jsem PC restartovat. Po instalaci nepoužitelné. Poprvé jsem se alespoň přihlásil a systém „se sekl“ asi po otevření nabídky aplikací, podruhé už jsem se do systému vůbec nedostal a vždy se sekl už při načítání. Další den (tedy dnes) mě napadlo, jestli bych neměl zkusit instalaci s omezenou grafikou, jelikož s mojí NVidia kartou je vždy nějaký problém :). Nakonec jsem ji zkusil a nastalo další utrpení… instalaci v rozlišení obrazovky 640*480 a nemožnosti změny rozlišení monitoru bych opravdu nikomu nepřál. Naštěstí jsem to nakonec přetrpěl, systém se úspěšně nainstaloval, a nakonec jsem dokonce v tomto minimalistickém rozlišení dokázal i nainstalovat správné ovladače! Jakmile už to tedy začalo fungovat lépe, přišlo mi, že nová verze je o něco rychlejší a svižnější oproti minulé verzi. Rozhodně oceňuji novou verzi Plasmy, ale ani tento přechod nebyl bezproblémový, jelikož si hned takhle od začátku všímám několik hůře fungujících maličkostí. A celý systém už mi opět stihl od instalace jednou zamrznout… doufám, že už ty zážitky s novou Fedorou budou jen lepší a lepší 🙂
Jinak ještě musím ocenit novou komprimaci Brtfs a přechod na PipeWire (zatím absolutně bez problémů).
A pokud se ty chybky v Plasmě týkají celkově tohoto grafického prostředí, tak se bojím, kdy ta oprava přijde, a v těchto chvílích mě mrzí, že Fedora není rolling-release distribucí…
29. 4. 2021 at 00:42
Spis bys pokud chces KDE, mel instalovat ten spin nacisto, neco o tom psal urareus ze takove pripady nejsou moc testovany.
29. 4. 2021 at 08:11
Jak myslíte tu instalaci načisto?
Ona ještě existuje jiná možnost instalace Spinu, nebo jste tím myslel, abych nainstaloval normální WorkStation s GNOME a KDE prostředí doinstaloval ručně?
Většinou, když si instaluji prostředí takhle navíc a už „přes něco“, tak s tím bývají ještě větší problémy… 🙂
29. 4. 2021 at 12:40
ale jakmile jsem si chtěl nainstalovat 34 ve Spinu KDE Plasma Desktop, nastaly problémy. Už samotná aktualizace byl jeden velký problém,
Proc si nejdriv aktualizoval?
29. 4. 2021 at 12:44
Má to dvě roviny:
1. KDE Plasma běží od Fedory 34 ve výchozím stavu na Waylandu. Ač s tou podporou vývojáři KDE dost pohnuli, pořád to není tak odladěné jako u GNOME a možná by stálo za zkusit přepnout na X11. Myslím, že to zamrzávání bude tím.
2. KDE Plasma Spin stejně jako ostatní spiny jsou komunitní záležitosti. Závisí čistě na dobrovolnících. Varianta Workstation s GNOME má podle statistik zhruba 12x víc uživatelů. Mnohem víc přispěvatelů, stojí za ní z velké části Red Hat a prochází systematickým testováním. Proto je tak odladěná. U těch spinů je holt odladěnost proměnlivá podle toho, v jakém stavu je upstreamový projekt a kolik dobrovolníků se tomu ve Fedoře věnuje.
29. 4. 2021 at 18:34
Pokud jsi aktualizoval, tak kdysi se mi stalo něco podobného s prostředím KDE po aktualizaci a bylo potřeba smazat konfigurační soubory plasmy. Ale to bylo tak před pěti lety.
Já osobně jsem s KDE momentálně po přeinstlaci nezaznamenal problém. Instaloval jsem ale klasický live image s gnome a plasmu jsem doinstaloval až poté. Ale zato jsem měl problém se zram, dělám paměťově náročné výpočty a věčně zpomalený počítač, po vypnutí zram to jede normálně.
A jedu na xorg kvůli teams, a wayland jsem zatím netestoval.
29. 4. 2021 at 09:33
Já mám akorát už od Fedory 33 na obouch HP noteboocích problém s mizející ikonkou pro stav bakterie v KDE. Někdy se po startu ukáže, jindy ne.
29. 4. 2021 at 12:34
Ako je to s tým Wailandom na Plasme? Ten mi funguje iba na Fedore, ale je to úplná katastrofa, stále mi zmizne nejaká ponuka, na ktorú sa práve snažím kliknúť, mizne spodná lišta. animácie plochy sú trhané.
Po prepnutí na X11 všetko bez problémov. Systém ide nádherne. Od ZRAM som nečakal žiadne zázraky, no robil som menší záťažový test a nepodarilo sa mi zhodiť systém. Ped tým Manjaro Gnome bez Zram, pár krát zamrzol kvôli plnej RAMke a plnému SWAPU. Najväčšiu váhu prikladám menšej náročnosti plasmy, ale zdá sa, že zRam robí dobrú prácu. Všetko som to totiž sledoval na štyroch budíkoch (systém má k dispozícií 4.8GB RAM.
Tá komprimácia má nejaký význam aj na platňovom disku ? Nemôže sa stať, že mi to spomalí systém? Mám slabší, lacný Lenovo NB a dosť ho vyťažujem pusteným Atomom, niekoľkými prehliadačmi a dalšími vecami, všetko súčasne. Zároveň vyžadujem v podstate okamžité reakcie…
29. 4. 2021 at 15:49
Citace: Fedora se distribuuje jako .iso obrazy pro DVD nebo USB flashku, které si můžete sami zdarma stáhnout. Stáhnout můžete „Live“ verzi, ze které můžete Fedoru spustit a následně, pokud vše funguje, nainstalovat.
Jakou metodu doporucuje tym Fedora, podle mych zkusenosti instalace z zivych obrazu zanechava?la nektere baliky a konfigurace nutne behem instalace na pevnem disku a dela tam bordel treba jen v /etc (treba konfigurace a baliky anaconda)? Ted mluvim o jedne starsi instalaci .
A ktera je doporucena metoda zapisu na usb z linuxu. Dosud jsem to delal pres dd ale v dokumentaci jsem se dovedel ze neumoznuje aktualizaci instalacniho obrazu zapsaneho na flesce.
Neco k tomu?
29. 4. 2021 at 20:33
Tak jsem stahl obraz (jiny nez live jsem tam nenasel), naformatoval flesku, dal obnovu obrazu na flesku z Disky. Restartoval, provedla se kontrola, vse OK.
Prvne jsem zkusil jeden laptop, kde byla instalace dualbootu na stejnem disku tj. Windows 10 s recovery oddily do 1/2 disku a na druhe starsi Fedora 33 + jeji EFI a v BIOSu byl vyply Secure boot. Pres to live F34 jsem smazal pres Disky tu F33 + jeji EFI a pokusil se nainstalovat F34 tj. nechal automaticke rozdeleni do volneho mista, instalace probehla dle nastroje OK, dal jsem dokoncit, restartoval a nabidka grubu nikde nabehlo Windows. Pres Disky jsem zase smazal to co se tam vytvorilo tj. nove EFI a oddil F34 celkem jsem to zkousel jeste 3x ani jednou F34 nenabehla. Ne nemam ve Windows zaple rychle spousteni.
Zeby tomu instalatoru vadilo ze uz tam bylo Windows s vlastnim EFI?
Podruhe jsem zkusil jiny laptop, ten z ktereho ted pisu (z F34) a tam ty predchozi kroky fungovaly. Az na to ze tady mam dva disky kde jeden je vyhrazen cely pro Windows a na druhem bylo doted posledni Ubuntu LTS.
V uspesne instalaci jsem si prosel nedeporucenou Prohlidku kde byla ukazka pouziti skrolovani tremi udy ale zato mi nefungoval hned tap-to-click.
Pak jsem zkusil zmenit do tmaveho vzhledu ale v nastaveni jsem nasel jen asi 20 tapet, ktere nikdy nepouzivam, ta vychozi prijemne prekvapila, mam rad takove neutralni. Jo vim o tweaku, zase musim doinstalovat.
Ten laptop ma nvidiu gtx 1070 kde ted bezi neco na Waylandu
Mesa Intel® UHD Graphics 630 (CFL GT2) / NV134
zatim jsem nezkousel nic kde by grafika vazla vse na tom beha hladce ale presto jsem chtel zkusit proprietary ovladac, povolil jsem 3rd repo, povolil repo a dal aktualizovat a ovladac nikde nemuzu najit k instalaci.
Jeste mi treba vadi, dam restartovat a vyskoci mi okno jako jestli jsem svepravny a opravdu chci restartovat, je to jako bych chtel spustit aplikaci a ono by se me to ptalo jestli si to nechci jeste rozmyslet.
Tak tolik jen k rozcarovanosti z prvniho dojmu, alespon z jedne podarene instalace.
29. 4. 2021 at 22:00
viz nvidia: bylo treba zabit Software, kdy uz s tim neco udelaj…tohle neni ciste reseni.
Jo pak jsem to nasel v doplncich, ale bohuzel na aktualni jadru se nedostonu ani k prihlasovaci obrazovce a tam to zamrzne, tvrdy restart do starsiho jadra odinstalovat.
Jo starsi jadro hlasilo nenelezen modul nvidia vracim zpet do nouveau, to jsem predtim nevedel jestli bezim na nouveau nebo nakem hybridnim intelackem. Sice jak jsem psal bezi to hladce ale youtube vykreslovani uz tak hladke nebylo ale hlavne nefunguje regulace jasu.
Tak snad zase za rok :-/
29. 4. 2021 at 20:47
Jo a ta anaconda tam je a pravdepodobne i dalsi pozustatky z instalace, ktery objevim az casem kdy budou branit treba aktualizaci, tezko ted rict 😉
29. 4. 2021 at 15:59
A jeste drobnost
https://docs.fedoraproject.org/cs/quick-docs/creating-and-using-a-live-installation-image/#using-the-livecd-iso-to-disk-tool
Ten nastroj je proprietarni ze funguje jen z fedory?
29. 6. 2021 at 09:58
Proč není dosud ve Waylandu možnost restartování Gnome Shellu, jak bylo u Gnome na Xorg pomocí Alt+F2 a „r“???
Je jiná možnost restartu shellu mimo odhlášení a znovupřihlášení???
30. 6. 2021 at 11:24
Protože v případě absence X11 není nic, co by během restartu podrželo aktuální session. Prostředí i kompozitor běží v jednom procesu. Vyžadovalo by to zásadní změnu architektury GNOME Shellu a Mutteru. Není to něco, o čem by se v dohledné době uvažovalo.
30. 6. 2021 at 19:28
Takže, když třeba nějaké rozšíření do GS bude vyžadovat restart shellu, tak jedině se odhlásit a přihlásit?