Před časem jsme psali o novém prohlížeči Vivaldi z dílny zakladatele Opery. Vyvíjí se ale také Opera, která v poslední době začíná opět přicházet se zajímavými inovacemi. Nedávno např. přišla s blokováním reklam zabudovaným přímo do prohlížeče. Opera 38, která vychází nyní, přináší šetřič energie. Ten by měl výrazně prodloužit výdrž notebooku na baterii při brouzdání. Původně tato funkce v linuxové verzi dostupná nebyla, ale ve finálním vydání ji tam nakonec najdete.
Podle měření Opery dokáže režim šetření energie prodloužit výdrž notebooku na baterii až o 50 %. Promítá se to i do teploty notebooku, která byla se zapnutým úsporným režimem v průběhu měření o více než tři stupně nižší. To se v nadcházejících měsících může hodit. Měření probíhala na Windows 10. Bylo by zajímavé změřit, jaký má úsporný režim na Fedoře.
Jak Opera dosahuje tak výrazné úspory? Utlumuje aktivitu na kartách na pozadí, optimalizací časovačů méně probouzí CPU, automaticky pozastavuje neaktivní pluginy, snižuje rychlost překreslování na 30 snímků za sekundu, vynucuje hardwarově akcelerované přehrávání videa a také blokuje reklamy. Ve výchozím nastavení není ikona pro spouštění režimu viditelná. Musíte jít do Nastavení->Základní->Úspora energie baterie a povolit ji tam. Potom se zobrazí napravo od adresního řádku.
Ač staví na open-source projektu Chromium, není Opera otevřeným softwarem stejně jako zmiňované Vivaldi. Nicméně Fedoru podporuje dobře. Nabízí ke stažení RPM balíčky a poskytuje repozitáře pro aktualizace jak stabilních, tak vývojových verzí.
21. 6. 2016 at 12:29
Jaký máte názor na prodej Opery do Číny? Její vývoj vypadá zajímavě, ale uzavřenost ve spojení s majiteli z Číny je pro mě poněkud alarmující..
22. 6. 2016 at 10:28
Uzavřený software je vždycky o důvěře. Nikdy nevíte, co může ve skutečnosti dělat. Prakticky celý vývoj Opery se odehrává v Norsku a Polsku. Dokud to tak zůstane a nepřesune se do Číny, úroveň mé důvěry k Opeře se nemění. Nemyslím si, že by Číňané jako majitelé dokázali za tohoto stavu udělat s Operou něco nekalého a protlačit to přes celé vývojářské týmy v Norsku a Polsku. I když se mi poslední přidané funkce do Opery líbí, osobně mám větší důvěru ve Vivaldi, do kterého investuje zakladatel Opery. S tím pánem jsme jednou byli na pivu a je to technologický srdcař, kterému nejde jen o zisk. Proto taky v Opeře skončil.