Před časem jsme psali o novém prohlížeči Vivaldi z dílny zakladatele Opery. Vyvíjí se ale také Opera, která v poslední době začíná opět přicházet se zajímavými inovacemi. Nedávno např. přišla s blokováním reklam zabudovaným přímo do prohlížeče. Opera 38, která vychází nyní, přináší šetřič energie. Ten by měl výrazně prodloužit výdrž notebooku na baterii při brouzdání. Původně tato funkce v linuxové verzi dostupná nebyla, ale ve finálním vydání ji tam nakonec najdete.

opera-battery-saver

Podle měření Opery dokáže režim šetření energie prodloužit výdrž notebooku na baterii až o 50 %. Promítá se to i do teploty notebooku, která byla se zapnutým úsporným režimem v průběhu měření o více než tři stupně nižší. To se v nadcházejících měsících může hodit. Měření probíhala na Windows 10. Bylo by zajímavé změřit, jaký má úsporný režim na Fedoře.

© 2016 Opera Software

Jak Opera dosahuje tak výrazné úspory? Utlumuje aktivitu na kartách na pozadí, optimalizací časovačů méně probouzí CPU, automaticky pozastavuje neaktivní pluginy, snižuje rychlost překreslování na 30 snímků za sekundu, vynucuje hardwarově akcelerované přehrávání videa a také blokuje reklamy. Ve výchozím nastavení není ikona pro spouštění režimu viditelná. Musíte jít do Nastavení->Základní->Úspora energie baterie a povolit ji tam. Potom se zobrazí napravo od adresního řádku.

Ač staví na open-source projektu Chromium, není Opera otevřeným softwarem stejně jako zmiňované Vivaldi. Nicméně Fedoru podporuje dobře. Nabízí ke stažení RPM balíčky a poskytuje repozitáře pro aktualizace jak stabilních, tak vývojových verzí.