Když mělo po vydání Fedory 24 docela velké množství uživatelů problém s upgradem kvůli nepodepsaným balíčkům v rpmfsuion, tak mě napadlo zjistit, zda není k dispozici nějaká lepší alternativa. A možností je k dispozici dokonce vícero!

Osobně mám zkušenosti pouze s repozitáři negativo17.org. Na začátek bych chtěl upozornit, že tam opravdu nenajdete všechen software, který se nachází v rpmfusion. Je ale taky dobré si uvědomit, proč rpmfusion v počítači vůbec máte. Jestli jste na tom podobně jako já - Steam, VLC, binárky nVidie a pár kodeků, tak vězte, že to v repozitářích najdete.

Jak ale vše nastavit? Nejjednodušší bude podívat se na web autora a po otevření položky "Repositories" projít, co vlastně vůbec potřebujete. Když kliknete přímo na Repositories, tak uvidíte jen seznam dostupných repozitářů, instrukce k jejich přidání zobrazíte kliknutím přímo na danou položku z rozbalovacího seznamu. Ukážu tady asi tem nejpravděpodobnější use case - multimediální repozitář:

sudo dnf config-manager --add-repo=http://negativo17.org/repos/fedora-handbrake.repo

A k instalaci kompletní sady ffmpeg (která mmj od Firefoxu 46 obstarává přehrávání H264 na webových stránkách) a populárního přehrávače VLC stačí pak už jen příkaz:

sudo dnf install ffmpeg vlc

Ještě se hodí dodat, že ačkoliv jsou spec soubory k sestavení balíků veřejně dostupné, ale prostředí k sestavování je zatím uzavřené. Pokud tedy jste paranoidní a zároveň nechcete používat rpmfusion, tak si budete muset balíčky z dostupných spec souborů vytvořit.

Kromě negativo17.org je k dispozici třeba United RPMS, kde mi ale osobně už některé balíky chybějí.