Fedora 27 Workstation je nejnovější edicí Fedory pro desktop. Můžete si ji stáhnout na oficiálních stránkách. Jako vždy přináší řadu novinek a zajímavých změn:

GNOME 3.26

Fedora Workstation jako pokaždé přichází s nejnovějším vydáním desktopového prostředí GNOME. Mezi nejzajímavější novinky patří:

 • Přepracované rozhraní Nastavení.
 • Vylepšené vyhledávání, které nabízí i systémové akce a má přehlednější zobrazení výsledků.
 • Barevná emoji v aplikaci Znaky.
 • Plynulejší transformace oken a jejich náhledů v Činnostech.
 • A další.

Poznámky k vydání GNOME 3.26 obsahují výrazně delší seznam novinek. I ten ale není kompletní. Nové GNOME také přináší třeba bezpečné vytváření náhledů souborů nebo podporu dalšího herního hardwaru. Více o novém GNOME se můžete dozvědět také v článku na LinuxEXPRES.cz.

PipeWire

PipeWire je nový multimediální server, který by měl výrazně zlepšit práci s audiem/videem v Linuxu. V budoucnu by měl podporovat většinu věcí, kvůli kterým nyní uživatelé používají PulseAudio a JACK, a něco podobného by měl přinést také pro video. Měl by to být nový základ pro audiovizuální I/O v linuxových aplikacích. Ve Fedoře 27 PipeWire poskytuje sdílení a nahrávání obrazovky. V budoucnu se budou jeho funkce rozšiřovat.

Builder

Nová verze Builderu přináší také celou řadu zlepšení. Mezi ně patří ladící nástroj, vyhledávání symbolů a doplňování slov. Výrazně zlepšená byla také zabudovaná nápověda.

LibreOffice 5.4

Fedora 27 Workstation obsahuje také poslední stabilní vydání kancelářského balíku LibreOffice, v kterém můžete pracovat s dokumenty, prezentacemi, tabulkami atd. Kompletní seznam novinek naleznete v upstreamových poznámkách k vydání. Tady máte výběr z nich:

 • Write má vylepšenou podporu souborů .dotx, .dotm a .rtf.
 • Calc si pamatuje nastavení exportu CSV.
 • Writer má lepší nástrojovou lištu pro styly.
 • Calc přidává nové možnosti pro granulárnější ochranu buněk.
 • Writer zvládá výrazně lépe export odrážek a číslování.
 • Calc má nové příkazy pro komentáře k buňkám.

Přístup k RHEL Developer Subscription v Boxech

Red Hat už nějaký čas nabízí bezplatnou subskripci Red Hat Enterprise Linuxu pro vývojáře. Ve Fedora 27 Workstation vám GNOME Boxes umožnují snadno stáhnout, přihlásit a nainstalovat RHEL ve virtuálním stroji. To může být velké zjednodušení pro vývojáře, kteří chtějí svoji práci otestovat pro enterprise nasazení.

Fedora Media Writer

Fedora Media Writer je nejsnadnější cestou, jak dostat nové vydání Fedory na USB flash disk. Nejnovější vydání vám umožňuje vytvořit bootovatelné SD karty s Fedorou pro ARMová zařízení jako např. Raspberry Pi. Vylepšuje také podporu pro Windows 7 a práci se snímky obrazovky. Tento nástroj vás také nově upozorňuje na vydání nové verze Fedory. Můžete jej nainstalovat stejně jako mnoho dalších aplikací a rozšíření v aplikaci Software.

Další poznámky

Tento článek přináší jen malý zlomek všech novinek ve Fedoře 27. Fedora vám umožňuje nainstalovat tisíce aplikací tvořených komunitou. Mnoho z těchto aplikací a nástrojů se dočkalo od verze 26 aktualizace. Pokud upgradujete, dostanete tyto aktualizace automaticky.

Článek vznikl překladem a drobnou úpravou článku "What's New in Fedora 27 Workstation", který vyšel na FedoraMagazine.org.