Edice Fedora Workstation (Fedory pro pracovní stanice) je spolehlivý, uživatelsky přívětivý a výkonný operační systém pro vaše notebooky a desktopy. Pokrývá široký rozsah nasazení od domácího, či studentské využití až po profesionální nasazení ve firemním prostředí. Fedora 22 Workstation je postavená na základech prvního vydání Fedory 21 Workstation a přináší spousty novinek navržených tak, aby zvýšily vaši produktivitu.

Upozornění

Upozornění ve Fedoře 22 Workstation prošly kompletní generálkou tak, by vás lépe udržovaly v obraze, co se děje, ale přitom nezasahovaly do vaší práce. Upozornění jsou nyní zobrazované uprostřed horního panelu.

Pokud máte nepřečtené upozornění, vedle času se zobrazí značka ve tvaru malé tečky. Kliknutím na čas se zobrazí panel, ve kterém najdete všechny nepřečtené upozornění, které můžete jednotlivě odkliknout nebo všechny najednou smazat.

A pokud jste skutečně vážní uživatelé terminálu, potěší vás upozornění o skončených úlohách běžících na pozadí. Můžete se tak věnovat jiné práci a jak budete hotoví, zkontrolovat výsledek úlohy.

Nové upozornění ve Fedoře 22 Workstation

Téma a zlepšení interakce

Fedora 22 Workstation také přináší doladění výchozího tématu tak, aby se zlepšila navigace v prostředí a zjednodušilo vyhledávání informací na obrazovce. Nový styl dostala nabídka Overview a překryvné panely, které se objevují z horního panelu. Kalendářová část panelu s hodinami se také dočkala změn vzhledu.

Nové téma ve Fedoře 22 Workstation

Posuvníky v aplikacích, které používají knihovnu GTK3 se nyní zobrazují překryvným ukazatelem. Díky tomu přináší čistější a méně rušivý vzhled a můžete se věnovat skutečnému obsahu okna. Posuvníky samotné se zobrazí, jen když myší přejedete přes překryvný ukazatel.

Pokud je v okně více obsahu, než je vidět, zobrazí se ukazatel ve formě tenké čárkované linky navrchu/spodku obsahu (dle schovaného obsahu). Jednoduše tak poznáte, že se nachází další obsah nad/pod. A pokud zkusíte posouvat obsah nahoru či dolů, když už jste nahoře/dole, zobrazí se pulzující animace, která vás upozorní, že jste již úplně navrchu nebo vespod.

Ukazatele, že se v okně nachází více obsahu

Instalace a aktualizace s aplikací Software

Aplikace Software, která se používá k instalaci nových aplikací z repozitářů distribuce Fedora nyní obsahuje víc (a hlavně) kvalitnějších dat o aplikacích než kdy dřív a zjednodušuje tak vyhledávání v široké škále užitečných svobodných aplikací. Aplikace také udržuje váš systém neustále aktuální a skrze ni můžete instalovat i například fonty a kodeky.

Aplikace Software ve Fedoře 22 Workstation

Vylepšené procházení souborů s aplikací Soubory

Výchozí správce souborů, Soubory byl také aktualizován tak, aby přinesl lepší přehled o vašich souborech a složkách. Nový panel pohledu zjednodušuje změnu úrovně přiblížení a řazení z jednoho místa. Nyní můžete přesouvat soubory a složky do koše intuitivně klávesou Delete místo klávesové zkratky Ctrl+Delete.

Aplikace Soubory ve Fedoře 22 Workstation

Prohlížeč obrázků

Prohlížeč obrázků prošel ve Fedoře 22 Workstation redesignem s cílem odstranit co nejvíce prvků okna a dát tak více prostoru obrázkům.

Prohlížeč obrázků ve Fedoře 22 Workstation

Virtualizace s Boxy

Uživatelské rozhraní Boxů, výchozí aplikace pro správu virtuálních a vzdálených strojů ve Fedoře 22 Workstation, doznalo mnoha vylepšení jako např. nového dialogu nastavení, předělaného asistenta na vytváření "boxů", posílání klávesových zkratek do "boxu" a automatického škálování displeje.

Aplikace Boxy ve Fedoře 22 Workstation

Builder

Fedora 22 Workstation uvádí aplikaci Builder, nové IDE pro GNOME, které přichází s množstvím funkcí jako vytvoření a správu projektů, editační mód ve stylu VI, editace v rozděleném panelu, prohlížeč API dokumentace a dokonce i náhled textů v jazyce Markdown.

Aplikace Builder ve Fedoře 22 Workstation

Článek byl původně publikován na Fedora Magazine jako What’s new in Fedora 22 Workstation od Ryana Lercha a týmu autorů oznámení vydání Fedory 22.