Workstation je jedním ze tří oficiálních produktů, které se budou pod značkou Fedora vydávat. Navíc to bude ten, s kterým se budou uživatelé setkávat pravděpodobně nejčastěji. Do jaké podoby se začíná Workstation formovat, jak bude rozdílný od současného spinu Fedora Desktop a na co se můžeme těšit v podzimní verzi?

Pracovní skupina

Úplně na začátku byla vytvořena pracovní skupina ze zkušených přispěvatelů do Fedory, kteří měli zájem podílet se na formování nového desktopového produktu Fedory. Momentálně má skupina tyto členy: Josh Boyer (správce kernelu ve Fedoře), Matthias Clasen (hlavní vývojář desktopového týmu Red Hatu), Kalev Lember (přispěvatel do GNOME a desktopu Fedory), Ryan Lerch (člen Fedora Design Teamu), Jens Petersen (hlavní vývojář týmu pro internacionalizaci v Red Hatu), Christian Schaller (manažer desktopového týmu v Red Hatu), Owen Tayler (vývojář GTK+ v Red Hatu), Lukáš Tinkl (vývojář KDE v Red Hatu), Christoph Wickert (správce LXDE a Xfce ve Fedoře).

Cílová skupina

Jejich cílem bylo nejdříve definovat, jaká by měla být vůbec cílová skupina a jak by podle toho měl produkt vypadat. Hlavní cílovou skupinou by měl být vývojář. To ale neznamená, že bude Workstation vhodný pouze k vývoji. Autorům je jasné, že každý vývojář je také uživatelem s širokým rozsahem aktivit a pokud mu je nebude systém poskytovat, nebude jej používat ani k vývoji. A také z hodně věcí, které jsou určené pro vývojáře, mohou benefitovat i další skupiny uživatelů. Product Requirements Document, kde se můžete dočíst více, zmiňuje čtyři konkrétní cílové skupiny: student, nezávislý vývojář, vývojář v malé firmě, vývojář ve velké firmě. Obecná cílová skupina Workstation ale i nadále zůstávají uživatelé, kteří chtějí na počítači tvořit, ať už je to kód, text, grafika,...

Desktopové prostředí

Při výběru desktopového prostředí byly na výběr víceméně jen GNOME a KDE, protože jen tato dvě prostředí mají ve Fedoře dostatečné vývojářské kapacity pro opravdu kvalitní a dlouhodobě předvídatelnou podporu. Volba padla víceméně automaticky na GNOME, protože má přece jenom v kapacitách vývojářů v Red Hatu výrazně navrch a je od úplných začátků výchozím desktopovým prostředím Fedory. Nicméně to neznamená, že Workstation bude čistě platforma postavená na GNOME a GTK+. Bylo rozhodnuto, že do produktu bude zahrnuto také velmi populární Qt (momentálně se jedná o 13 balíčků) a pracuje se na tom, aby Workstation nabízel vizuálně jednotný zážitek, ať už používáte aplikaci postavenou na GTK+ nebo Qt. Součástí této iniciativy je např. práce na tématu Adwaita pro Qt.

Řeší se také, jaké bude ve Fedoře postavení KDE, respektive Plasma Desktop. Na jednu stranu je jedním z cílů Fedora.Next vytvořit jednoté produkty pro jednotlivé oblasti použití, na druhou stranu KDE je ve Fedoře natolik dobré a populární, že by byla škoda hodit ho mezi ostatní. KDE tým dokonce navrhl vytvoření čtvrtého oficiálního produktu, který by se jmenoval Fedora Plasma. O postavení KDE ve Fedoře ještě nebylo definitivně rozhodnuto. Jisté je, že ve Fedoře 21 bude k dispozici stejně jako všechna stávající prostředí. Jen se ještě neví, jaký budou mít oficiální status.

Logo

Nelenil ani Fedora design team a vytvořil loga jednotlivých produktů. Vedla k tomu docela dlouhá cesta přes celou řadu nápadů a návrhů, které byly transparentně sdílené s komunitou. Vítězný návrh nakonec vypadá takto:

fedora-next-logos

Testování

Adam Williamson z Fedora QA zveřejnil první pracovní verzi kritérií, které musí Workstation splňovat, aby mohl být vydaný. Dosud platila stejná kritéria pro celou Fedoru. Nyní bude mít každý produkt vlastní a bude procházet vlastním testováním.

Workstation ve Fedoře 21

Konkrétnější obrysy už začíná dostávat podzimní vydání Workstation, které je plánováno na 14. října. Obsahovat by měl GNOME 3.14, kde se připravují zajímavé věci:

Doplňky aplikací v GNOME Software - na stránkách jednotlivých aplikací ve výchozím správci softwaru budete moci vidět seznam doplňků, které jsou pro danou aplikaci k dispozici. Mohou to být pluginy, rozšíření apod.

gnome-software-addons-audacious

Screenshot od Kaleva Lembera

Zcela přepracovaný systém upozornění - systém upozornění prošel v GNOME 3 několika úpravami, ale vždy se našla skupina uživatel, která s nimi měla problém. Proto se designéři rozhodli k radikálnímu kroku a kompletně upozornění přepracovat. Zatím je vše jen ve fázi raných úvah a experimentování a je otázka, jestli se tato změna do Fedory 21 dostane. Více se dozvíte v blogovém zápisku Allana Daye.

message-tray-drawer

Jeden z úvodních návrhů od Allana Daye.

Sdílení nastavitelné podle sítí - nyní můžete nastavit, zda chcete nebo nechcete sdílet obsah počítače. Ve Fedoře 21 si budete moct určit, v které síti se má sdílet a v které ne. V domácí síti tak budete sdílet např. fotografie, ale po připojení do neznámé sítě bude toto sdílení automaticky zablokované, dokud nastavení sami nezměníte. Jedná se o změnu, která vznikla v rámci diskuse o tom, jak má být firewall ve Workstation nastavený. Desktopoví vývojáři si stěžovali, že firewall automaticky blokuje služby, které pak v desktopových aplikacích nefungují, aniž by uživatel věděl proč, a chtěli firewall ve výchozím nastavení úplně vypnout. Proti tomu se ale zase postavili vývojáři zabývající se bezpečností. Výsledkem je kompromisní seznam věcí, které se musí implementovat, aby byla zachována stejná úroveň bezpečnosti, ale uživatelská přívětivost se zvýšila.

media-sharing

Nastavení sdílení od Bastiana Nocery.

Wayland - na něm se udělalo opět kus práce, především kolem vstupních metod. Na to, že by byl ve Fedoře 21 jako výchozí volba bych moc nesázel, ale každopádně už bude jako téměř plnohodnotná možnost vedle X serveru, kterou budete moct bez problémů používat.

Jak si můžete výše popsané vyzkoušet? Můžete si zkusit nainstalovat Rawhide, který obsahuje vždy to nejnovější a z kterého se bude za zhruba 10 dní oddělovat větev, z které se stane Fedora 21. Richard Hughes také připravil repozitář Copr pro Fedoru 20 s aktuální vývojovou verzí GNOME 3.14. Obě možnosti jsou ale hodně experimentální a rozhodně ne určené pro produční stroj. Po oddělení z Rawhidu začnou v průběhu července vznikat první testovací sestavení Fedory 21 Workstation.