Fedora 21 nemá zpoždění; Bill Nottingham končí ve FESCo; Kyle McMartin na jeho místo; DNF jako náhrada Yumu, pokračování; Brzy v libguestfs: chytré čtení logů; Přidejte na svou wikistránku informační rámeček.

(Pozn. redakce: seriál původně vycházi na Fedora Magazine a autorem je Matthew Miller.)

Fedora 21 nemá zpoždění

Možná je trochu zvláštní reportovat o něčem, co se neděje, ale v některých technických médiích se o tom psalo, takže jsem si řekl, že bude nejlepší situaci objasnit. Krátká verze: v tuto chvíli nemáme v plánu posouvat cílové datum 14. října 2014.

Delší verze: Fedora Server Working Group píše nový kód, který nabídne API pro automatickou instalaci serverů s určitými Server Roles. To neovlivní stávající nástroje pro správu konfigurací jako Puppet, Chef nebo Ansible — poskytuje to framework, se kterým mohoutyto nástroje (nebo nové Cockpit web GUI) komunikovat. Trvá to trochu déle, než bylo v plánu, zejména proto, že byly začleněny podněty od CentOS Simple Linux Server SIG. Nicméně, v rámci meetingu FESCo (Fedora Engineering Steering Committee, který dohlíží na celkový časový plán) bylo rozhodnuto povolit, aby byl tento Server Role Deployment Framework (a nic jiného) zařazen do rozvrhu Fedora Alpha o trochu později. Zbytek projektu ani celkový časový plán pro vydání Fedory 21 tím nebude ovlivněn.

Bill Nottingham končí ve FESCo; Kyle McMartin na jeho místo

Bill Nottingham, dlouhodobý a téměř všudypřítomný přispěvatel do Fedory, nastoupil do nového zaměstnání ve společnosti Ansible, která stojí za stejnojmenným open source nástrojem pro správu konfigurací, a rezignoval na svoji pozici ve Fedora Engineering Steering Committee, aby se na novou práci mohl soustředit. Naše volební pravidla stanovují, že jsou uvolněná místa nabízena druhým v pořadí, takže Kyle McMartin je naším nejnovějším členem FESCo (i když v žádném případě není nový ve Fedoře). Díky Billovi za roky práce pro Fedoru ve FESCo i jinde. Vítej, Kyle!

P.S. V infrastruktuře Fedorypoužíváme Ansible dost intenzivně. A ještě drobnost: dřívější Fedora Project Leader Greg DeKoenigsberg také nastupuje k Ansible, kde už je pěkných pár bývalých zaměstnanců Red Hatu a přispěvatelů do Fedory. Těším se na další spolupráci v rámci našich open source projektů.

DNF jako náhrada Yumu, pokračování

Minule jsem psal o návrhu nahradit správce balíků Yum nástrojem DNF. Tento návrh — který mluví o Fedoře 22, nikoliv o Fedoře 21, která je chystaná na tento podzim — je nyní oficiálně na stole. Debata pokračuje v konferenci Fedora devel. I když je tam několik dlouhých vláken, vypadá to, že se návrh i výhody nového kódu lidem obecně zamlouvají. Ale názory se rozcházejí ohledně toho, jestli by si DNF měl ponechat stávající název, nebo být pojmenován „Yum 4“. Nebo jestli by měl být vybrán dokonce úplně nový, generický název jakopackage. Zapojte se také. Jen prosím buďte slušní a držte se Fedora Project Code of Conduct (který v podstatě říká „buďte k sobě úžasní“).

Brzy v libguestfs: chytré čtení logů

Systemd journal nabízí řadu užitečných funkcí, včetně strukturovaných formátů logů a spolehlivého propojení zpráv ke službám, ze kterých pocházejí. Ale binární formát logů může být nešikovný, když nepracujete na systému, ze kterého logy pocházejí.

To se často stává, když používáte libguestfs, což je skoro kouzelně mocný nástroj pro práci s obrazy disků virtuálních strojů. Vývojář Richard W.M. Jones napsal o nové funkci: virt-log. Tento příkaz automaticky provede vše potřebné s několika různými formáty logů hostů, včetně formátu journald. Také ví, že systémy založené na Debianu používají /var/log/syslogmísto našeho /var/log/messages. V budoucnu bude dokonce číst Microsoft Windows Event Log.

Přidejte na svou wikistránku informační rámeček

Naše wiki slouží mnoha účelům (možná až moc), ale jeden z nejužitečnějších je poskytování stručných biografických a kontaktních informací o přispěvatelích. Tento týden jsem narazil na šikovnou věc: šablonu Infobox, která je definovaná a dokumentovaná na https://fedoraproject.org/wiki/Template:Infobox_user. Postupujte podle instrukcí a přidejte šablonu na svou stránku. Získáte přehlednou a konzistentní prezentaci svých údajů, které souvisí s Fedorou.

Jako bonus přidejte své Fedora Badges pomocí {{ #fedorabadges: fasname }}

fedora-badgesObrázek: Matt Miller