Jelikož mí kolegové píší pro fedora.cz články, které čtenáře seznamují s tím, co se projednává ve Fedora Board a Fedora Engineering Steering Committee, rozhodl jsem se, že to zkompletuji a budu psát to samé o dění ve Fedora Ambassadors Steering Committee. Tento článek pojednává o tom, co se ve FAmSCo událo za měsíc srpen.

Fedora Ambassadors Steering Committee patří mezi tři hlavní orgány Fedora Project a jak název napovídá, zabývá se prací ambasadorů, propagací Fedory a v poslední době v čím dál větší míře také rozpočty. FAmSCo se schází každé pondělí v sedm večer našeho času na IRC kanálu #fedora-meeting-2. Poslední volby proběhly v červnu, kdy se kompletně vyměnilo všech 7 členů. V těchto volbách jsem se do FAmSCo dostal i já a patřil jsem mezi ty, kteří si místo zajistili na rok. Tři členové budou muset svoji pozici po půl roce obhajovat.

V srpnu se konaly celkově tři schůze (jedna byla zrušena):

6.8.

  • Byl schválen rozpočet pro Fedora Activity Day ambasadorů z Evropy, který se bude konat v Rheinfeldenu v Německu na začátku prosince. Na této akci by se měl naplánovat rozpočet, propagace po Evropě a výroba propagačních materiálů.
  • Byla schválena výroba odznáčků Fedora pro Evropu.
  • Pokračovala diskuse o změnách v rozpočtech a financování jednotlivých regionů a akcí. Skupina Community Architecture, která měla v rámci Red Hatu rozpočet Fedory na starosti, byla rozpuštěna a její úlohu převzala skupina Open Source & Standards (OSAS), která zastřešuje kromě Fedory i ostatní projekty, v kterých se Red Hat angažuje. Jednou z úloh OSAS je také rozvíjet spolupráci a komunikaci mezi jednotlivými komunitními projekty. Aby například projekty jako JBoss nebo OpenStack měly dobrou podporu ve Fedoře. S touto změnou se začalo pracovat také na velkých změnách v rozpočtování. Velké pravomoci by se měly přenést na regiony (NA, EMEA, LATAM, APAC). Plánuje se na ně přenést zodpovědnost za většinu rozpočtu. Jediné věci, které zůstanou v samostatném rozpočtu, jsou hlavní akce – FUDCony a Fedora Activity Days.

20.8.

  • Hlavním tématem této schůzky byla výroba DVD. Obrazy pro výrobu DVD nejsou totiž oficiální a vždy byly vytvořeny dodatečně po vydání Fedory. Kvůli tomu také nepodléhaly testování kvality a neexistovala pro ně žádná kritéria. To se vymstilo v případě instalačních DVD Fedory 17 pro Evropu, u kterých se vloudila chybička v zaváděcím skriptu a ani jedno z nich bez manuální úpravy GRUBu nebootuje. Byla zahájena debata s QA týmem, aby se vytvořila kritéria pro testování a obrazy pro DVD Fedory 18 už byly řádně otestovány. Jeden z členů FAmSCo byl také pověřen tím, aby domluvil s release engineery, aby vytvářeli tato ISO s ostatními již od release candidate.

27.8.

  • Na tuto schůzku byly přizvány Fedora Project Leader Robyn Bergeron a Ruth Suehle, která má v OSAS na starosti rozpočty. Hlavním cílem bylo projednat změny v rozpočtování.
  • FAmSCo bylo seznámeno s výdaji za první čtvrtletí toho fiskálního roku. Bohužel zatím pořád probíhá přechod z nákladového střediska ComArchu na středisko OSAS, takže výdaje nejsou kompletní.
  • Debatovalo se o tom, jestli se má na regionální rozpočty přejít již od příštího kvartálu nebo počkat na další fiskální rok. Christoph Wickert argumentoval, že je těch změn příliš mnoho, ale nakonec jsme se dohodli, že to zkusíme již od příštího kvartálu.
  • Kvůli přechodu na regionální rozpočty bylo potřeba vybrat osoby z jednotlivých regionů, kteří za ně budou zodpovědní, tzv. pokladníky. Za EMEA jsem byl vybrán já, za APAC Buddhika Chandradeepa Kurera ze Srí Lanky. Pokladníci pro NA a LATAM se zatím hledají. Pokladníci budou úzce spolupracovat s Ruth Suehle, aby všechny výdaje byly lidem z komunity rychle propláceny.
  • Dohodlo se schvalování hlavních akcí. Oficiální žádosti o financování by měly jít na FAmSCo, které je v případě schválení předá Ruth Suehle nebo Robyn Bergeron.
  • Nedostalo se na definitivní schválení výdajových limitů. Aktuální návrh zatím říká, že výdaje do 500 dolarů bude možné provést pouze se schválením držitele komunitní kreditní karty nebo člena FAmSCo. Výdaje mezi 500 až 2000 bude schvalovat region a záleží už jen na ambasadorech z daného regionu, jaké podmínky pro schvalování si nastaví. Výdaje nad 2000 dolarů bude schvalovat FAmSCo.

Doufám, že ty, kteří to dočetli až sem, jsem tím účtováním neunudil k smrti. Náhodou, někdy to je i zábava 🙂