Vývojový cyklus Fedory 18 se přehoupl do testovací fáze a nastává období, kdy hraje důležitou roli komunita. Prakticky každý se může zapojit svým dílem do testování Fedory 18 a přispět k tomu, aby byla co nejkvalitnějším vydáním. Pojďme se podívat na to, jaké testovací dny nás na podzim čekají.

Testovací dny (tzv. test days) jsou příležitostí pro širokou komunitu zapojit se do testování a zkvalitňování Fedory. Konají se zpravidla ve čtvrtek a každý testovací den je zaměřený na určitou oblast nebo novou funkcionalitu. Pro každý testovací den je připravená wiki stránka, kde se zájemce o testování dočte, jak a co má testovat a v jaké podobě má odevzdat výsledky testování. Jako příklad si ukažme wiki stránku Power Management Test Day pro Fedoru 17. Na stránce se dočtete, co si musíte připravit (konkrétně pro testování power managementu je připravena upravená live verze Fedory, která obsahuje všechny potřebné nástroje pro testování). V další části je seznam test casů, tedy samotných testů, které je potřeba udělat, aby se power management ve Fedoře otestoval. V poslední části se nachází tabulka s výsledky, kterých účastníci testování dosáhli, včetně chyb, které na základě toho nahlásili.

Proč testovat během testovacích dnů?

Hlavní výhodou je podpora vývojářů a správců daných balíčků, kteří jsou po celý den testerům k dispozici, poradí během testování a nahlášeným chybám věnují zvýšenou pozornost. Nezřídka se do testovacích dnů Fedory zapojují i vývojáři z upstreamu, takže nahlášené problémy se rychleji dostávají do upstreamových projektů, což má pozitivní dopad nejen na Fedoru. Obecně platí, že právě během testovacích dnů je největší pravděpodobnost, že se vámi nahlášeným problémům bude někdo věnovat. Výhodou také je, že jsou testy připraveny odborníky, takže jsou efektivnější, než když uživatel testuje na vlastní pěst.

Jak se do testovacího dne zapojit?

Na wiki naleznete vždy aktuální rozvrh testovacích dnů, kde jsou odkazy na wiki stránky jednotlivých dnů. Na nich získáte všechny potřebné informace. Komunikace vždy probíhá na IRC kanálu #fedora-test-day na Freenode.net. Testovací dny jsou ohlašovány v poštovní konferenci test-announce@lists.fedoraproject.org.

Testovací dny v brněnském Red Hatu

Po úspěchu s organizováním testovacího dne na power management během dne otevřených dveří v brněnské pobočce Red Hatu, při kterém byla testovací místnost po celou dobu konání akce plná, jsme se rozhodli, že ji zopakujeme i na podzim. Tentokrát nebude součástí žádné větší akce, ale odborníci na power management budou během celého odpoledne 11. 10. připravení vám pomoct, takže stačí dorazit a společně otestovat, jak vám hardware funguje ve Fedoře 18.

Rozvrh testovacích dnů*

Datum Téma
4.9. OpenStack
4.9. i18n – internacionalizace
6.9. l10n - překlady
13.9. FreeIPA
19.9. ABRT
25.9. Testovací týden X serveru – Nouveau (nVidia karty)
26.9. Testovací týden X serveru – Radeon (ATI)
27.9. Testovací týden X serveru - Intel
4.10. Virtualizace
11.10. Power Management (také na pobočce Red Hatu)
18.10. Integrace Active Directory
24.10. Testovací týden síťování – NetworkManager + IPv6
25.10. Testovací týden síťování – NetworkManager + firewalld
26.10. Testovací týden síťování – NetworkManager +DNSSec

* Platný k 29. 8. Může ještě docházet ke změnám. Vždy aktuální rozvrh je na wiki.