Nová verze systému s sebou nepřináší jen změny v podobě novějších aktualizovaných aplikací, ale především změny uvnitř systému. Takové změny mají za úkol stabilnější, rychlejší a bezpečnější systém. Proto také dochází k odstranění toho, co nefungovalo přesvědčivě, za ověřené a fungující.

První zásadní změnou v budoucí verzi Fedory oproti prvotním plánům je odstranění HAL (Hardware Abstraction Layer). Místo toho se využívá udev ve spojení s udisks (pro správu disků) a upower (pro správu výkonu). Již dříve byl HAL prohlášen za zastaralý komponent a nyní bude zcela odstraněn z DVD a dalších sestav. Vynechání HAL urychlilo spouštění aplikací a odezvu zařízení.

Další změnou je odstoupení od plánu použít Btrfs jako základní souborový systém. Místo toho bude Fedora 16 používat Ext4. Tato myšlenka byla přesunuta až k Fedoře 17, kde bude přidána podpora pro převod na Btrfs bez ztráty dat z Ext3 a Ext4, stejně jako příležitost k vytvoření RAID Btrfs a kompresi uložených dat.

Bude odstraněn i původní klient pro synchronizaci času a nahrazen programem Chrony NTP. Od tohoto kroku si vývojáři slibují snížení spotřeby paměti a zvýšení výkonu aplikace, a to zejména proto, že pro udržení přesného času nepotřebuje připojení k internetu. A při běhu na pozadí potřebuje mnohem méně energie.

Pokud se chcete dozvědět více o změnách a vylepšeních nové Fedory, přečtěte si podrobné informace, které byly popsány na serveru ruské Fedory po testu první alfa verze.