V předchozím článku jsem shrnul několik zajímavých prezentací z pátku. Dnes se budeme soustředit na sobotní prezentace. Den je opět rozdělen na několik tematických celků, tématy dne jsou tools, desktop, cloud, kernel a JBoss. Doufejme, že páteční párty nezanechá větších škod na počtu účastníků a i v sobotu se sejdeme v 9 ráno na prvních prezentacích, které s malou přestávkou zaplní den až do večera.
1. místnost, dopoledne
Dopolední část místnosti číslo 1 bude věnována vývojářským nástrojům. Pánové Marek Poláček, Jan Kratochvíl a Jakub Jelínek zahájí den sérií prezentací o prelinku, gdb a novinkách v gcc. Na ně navazují první dvě prezentace o desktopu. Oba přednášející, Matthias Clasen a Jonathan Blandford, jsou vývojáři GNOME a zároveň mají na starosti různé týmy, které se ve Fedoře a Red Hatu starají o vývoj a správu desktopu. Matthias představí GTK+ 3, novinky, které v něm najdou vývojáři aplikací, podpůrné nástroje a změny v rozdělení knihoven. Nastíní i budoucí vývoj a další chystané změny. Jonathan se zaměří na integraci Spice do desktopu a budoucnost Gnome Shellu. Jeho prezentace bude nejen o desktopu jako takovém, ale i o sadě projektů, které ho obklopují.
2. místnost, dopoledne
V druhé místnosti zahájí den Jared Smith, Fedora Project Leader. Jeho prezentace je trochu obecnější. Jared shrne výhody komunitního vývoje, popíše problémy, se kterými se tak velká komunita, jako je kolem distribuce Fedora, potýká a jakým způsobem je Fedora řeší. Zbytek prezentací je v této místnosti zabrán vývojáři kernelu. Prvním z kernelistů je Lukáš Czerner. Jeho specializací jsou filesystémy a jeho přednáška se zaměří na Btrfs a důvody, proč potřebujeme další filesystém. Dalším na seznamu je Jaroslav "perex" Kysela, který před několika lety založil projekt ALSA. Ve své prezentaci se zaměří na HDA – High Definition Audio – a na to, jak postupuje vývoj na kernelovském ovladači. U další přednášky víme jen téma: oVirt. Z tohoto projektu má přijet několik vývojářů a doufejme, že brzo upřesní, co se na jejich prezentaci dovíme zajímavého.
1. místnost, odpoledne
Odpoledne v první místnosti pokračuje prezentacemi o desktopu. Hand De Geode je vývojář Spice a jeho poslední prací byla podpora přesměrování USB zařízení v protokolu Spice. Díky tomu může tenký klient pracovat s lokálními USB zařízeními stejně jako standardní stanice. Jestli jste zatím Spice neviděli, Hans přislíbil i demo, jak tento protokol funguje. Další prezentace bude opět hodně zaměřená na vývojáře desktopových aplikací. Tentokrát bude Tomeu Vizoso prezentovat vývoj GTK aplikací v Pythonu pomocí GObject a ukáže, jak vytvořit velmi rychle jednoduché aplikace. Shaun McCane v další přednášce reprezentuje dokumentátory, kteří se starají o aktuálnost dokumentů a nápověd v GNOME. S poslední desktopovou prezentací přijde Jaroslav Řezník. Jarda je člen Fedora Boardu, aktivní vývojář KDE a ve Fedoře i jeho správce. V prezentaci se zaměří na Qt5 a plánované změny v tomto toolkitu. Po této přednášce opět vystoupí Jared Smith, tentokrát s povídáním o projektech docbook a publican, jak vytvářet dokumentaci a z jednoho zdroje generovat více různých formátů. Posledních 45 minut je určeno pro prezentaci projektů, které vznikají ve spolupráci s univerzitou. Red Hat, Fedora a JBoss mají na univerzitě několik desítek různých diplomových a bakalářských prací. Zároveň běží anebo se rozbíhá několik projektů a jejich představitelé je rychle shrnou v průběhu prezentace.
2. místnost, odpoledne
Odpoledne v druhé místnosti pokračuje přednáškami o kernelu. Bryn Reeves nastoupí se svou druhou prezentací opět inspirovanou jeho pozicí v technické podpoře. Jeho prezentace se zaměří na LVM, RAID, backupy a snapshoty a na to, jaké chyby zákazníci a administrátoři často dělají při správě svých datových úložišť. O LVM bude i další prezentace, tentokrát v podání Toma Coughlana, který má na starosti celý Storage team v Red Hatu a který poodhalí plány pro storage v dalších verzích RHELu. Z jeho týmu jsou i další přednášející, Edward "Joe" Thornber a Zdeněk Kabeláč. Jejich prezentace je o thin provisioningu na snaphotech nad device-mapperem. Thin provisioning je používaný hlavně ve virtualizaci, kde umožňuje alokovat větší diskový prostor, než je aktuálně fyzicky k dispozici. K čemu je to výhodné a jak takovýto systém funguje, se dozvíte na prezentaci. Milan Brož navazuje s prezentací o tom, jak správně šifrovat data, které nástroje využít a kterým se vyhnout. Edward Shiskin je další z vývojářů filesystémů. Pracoval na ReiserFS, v současné době se dívá do Ext4 a Btrfs. Jeho přednáška porovná filesystémy a popíše výhody modulárního přístupu k jejich vývoji. Posledním kernelistou je Jirka Pírko a jeho projekt libteam, který je novým přístupem k sjednocení fyzických síťových karet do jedné virtuální.
3. místnost
Třetí přednášková místnost je vyhrazena pro cloud a JBoss. Zmíním zde jen prezentace o cloudu, které začne Michal Fojtík a Francesco Vollero – oba vývojáři projektu deltacloud, který sjednocuje API jednotlivých cloud providerů a umožňuje tak virtuální stroje vytvářet a přesouvat podle potřeby mezi poskytovateli. Mladen Turk je vývojář projektu Apache, který představí novinky pro cloud providery, a Niels De Vos ukáže, jak funguje a k čemu je dobrý GlusterFS, clusterový filesystém.
Free Movies Session
A ani po poslední prezentaci dne ještě není konec. Následuje Free Movies Session, ve které se představí filmy vytvořené za použití open-source nástrojů. V průběhu obou dnů můžete navštívit nejen různé prezentace, ale i prakticky zaměřené laby, které shrnu v posledním článku. Zároveň bude k dispozici i místnost pro setkání různých projektů, týmů, případně pro pokračování některých prezentací a další diskuse.
Autorem fotografií je Tomáš Bžatek.
6. 2. 2012 at 21:54
Rád bych se zeptal, jestli bude z přednášek k dispozici videozáznam?
7. 2. 2012 at 09:53
Z těch nejzajímavějších ano.
7. 2. 2012 at 16:34
Dobrá zpráva, díky 🙂