Jak už jsme na fedora.cz několikrát psali, 17. a 18. února se v areálu Fakulty informatiky Masarykovy univerzity v Brně uskuteční Developer Conference 2012 (kalendář akcí), která je určená pro vývojáře, adminy a pokročilé uživatele se zájmem o technologie Red Hatu, Fedory a JBoss. V tomto článku je popsáno, na co se můžou těšit v prvním dnu linuxové části konference.

Program na Developer Conference 2012 je už pár týdnů vystavený na www.devconf.cz a je naprosto nabitý různými prezentacemi. V následujících dvou článcích představím ty nejzajímavější, a pokud jste se ještě nerozhodli přijet, tak bych vás rád nalákal. Celkově se letos sešlo kolem 60 prezentací a na rozdíl od předchozích roků je letos větší počet zahraničních prezentátorů. Všichni prezentující jsou buď vývojáři v rámci upstreamu jednotlivých projektů, případně s danou technologií denně pracují, nebo píší automatické testy a řeší zákaznické problémy. Prezentace jsou rozděleny do několika tematických celků tak, aby zájemci o podobná témata nepřebíhali a zároveň aby témata navazovala a sjednotila tak celý den.

Prvním takovýmto celkem je série přednášek o pokročilé správě uživatelů. Projekt FreeIPA si dává za cíl správu uživatelů, správu politik a auditing. Kombinuje několik existujících technologií s projekty jako SSSD a kerberos. V první přednášce představí Jakub Hrozek a Jan Zelený současný stav projektu a jeho jednotlivé součásti. Na jejich část navážou Alexander Bokovoy a Andreas Schneider s plány pro FreeIPA 3.0, například podpora pro interakci mezi realmy – cross-realm trust. Do centrální správy politik spadá i prezentace o SELinuxu a poslední prezentace před obědem od Dmitriho Pala o dalších plánech projektu FreeIPA, jako například vylepšení auditu, integrace do dalších aplikací atd.

Druhá místnost patří trochu obecnějším věcem, které se týkají systémové oblasti Linuxu. První prezentace bude o zasílání zpráv na systému, o tom, jaké technologie jsou k dispozici a které z nich využívá Fedora a Red Hat ve svých produktech. František Řezníček zmíní AMQP a jeho implementaci Qpid. Kamil Dudka a Ondřej Vašík se zajímají o statickou analýzu kódu. Představí vám několik projektů, které se analýzou zabývají, a zároveň na několika příkladech ukážou nejčastější chyby programátorů a jaký typ problémů statická analýza pomáhá najít. Adam Tkáč pracuje na zaintegrování nástrojů s podporou DNSSEC do Fedory a Marcela Mašláňová a Jindra Nový předvedou, co si představit pod pojmem Dynamic Software Collaction a jak je možné distribuovat například svoji aplikaci s jinými než systémovými knihovnami a interprety.

Odpoledne bude v první místnosti pokračovat sérií přednášek týkající se bezpečnosti. Otevře ho Peter Vrabec, který předvede projekt openscap a scap-workbench. Tento nástroj umožňuje verifikovat, že váš systém splňuje podmínky na bezpečnost, které vydávají různé společnosti, anebo nastavit vlastní firemní profil a ověřovat tím své systémy. Trochu obecněji zamíří Mirek Trmač, který shrne pravidla pro vytváření aplikací a protokolů, jež jsou bezpečné, s příklady chyb, které programátoři často dělají. Dalším tématem odpoledne je bezpečné logování. Steve Grubb pracuje jako Security Architect pro Red Hat a ve své prezentaci shrne, proč se vůbec o bezpečném logování bavíme a jaké jsou požadavky firem a velkých společností na správu a zpracování logů. Lennarta Poetteringa znáte jako autora pulseaudia a spolu s Kayem Sieversem jako autory projektu systemd. Ve svém bloku popíší, jak správně psát systémové démony a jak využívat výhod systemd. Rainer Gerhards je autorem projektu rsyslog a bude mluvit o jeho stávajícím stavu i plánech do budoucnosti. Harald Hoyer mi na LinuxConu v Praze ukazoval svůj systém, na kterém bylo z mého pohledu pár zvláštních věcí – http://fedoraproject.org/wiki/Features/UsrMove.

V druhé místnosti začne se zajímavou prezentací Bryn Reeves – Support Engineer z Red Hatu, ale zároveň upstreamový vývojář několika různých projektů kolem filesystémů popíše svůj běžný den v práci, jaký typ problémů musí řešit a na co často zákazníci narážejí. Další trochu oddechovou prezentací je představení soutěže programátorů od Jana Hutaře. Po něm opět z trochu jiného soudku přijde Stanislav Kozina, který pracoval, spravoval a vyvíjel různé operační systémy, a jeho prezentace přinese částečně srovnání některých vlastností a zároveň pár nápadů, co by se dalo od druhých okoukat. Pokud vás zajímají novinky, které se chystají do správce balíků yum a do rpm, pak si nenechte ujít Phila Knirsche. A jestli vás zajímá vývoj v oblasti snižování spotřeby energie systému, pak vám na závěr Jarda Škarvada předvede, jakým způsobem probíhá měření spotřeby a jaké nástroje lze použít pro optimalizaci systému – http://fedoraproject.org/wiki/SIGs/PowerManagement.

Po této prezentaci už bude čas na menší občerstvení, které bude pro všechny účastníky nachystané v univerzitní restauraci.