GNOME Shell umožňuje instalovat rozšíření, která přidávají, nebo mění chování oproti standardu. Dříve se rozšíření instalovala přes webové rozhraní na extensions.gnome.org, přes Správce software, pak Rozšíření a Matt Jakeman vydal svého Správce rozšíření. Ten se teď dostal do verze 2.x.x.

Nová verze verze přinesla zásadní přepsání do moderní libadwaita (sada widgetů podle GNOME HIG) a GTK 4. Takže celá aplikace je responzivní a neměl by být problém jí provozovat na menších obrazovkách. Další výhody nové knihovny je třeba respektování barevného schématu (o tmavém schématu jsme psali). Podporu akcentace (barevného tónu) z libadwaita používá třeba Elementary, nebo Ubuntu a jde o alternativu dřívějším “divokým” úpravám aplikací (viz iniciativa “Prosím neupravujte vzhled našich aplikací”).

Z hlediska funkčnosti přináší významnou změnu v možnosti hledat a instalovat rozšíření přímo v aplikaci. Při hledání nově rovnou vidíte jestli vaše verze Shellu je oficiálně vývojářem podporovaná. Vzpomeňme, že Shell 40 přinesl zásadní rozdíl v rozvržení a autoři museli přepisovat svá rozšíření.

Každé rozšíření je možné rozkliknout a podívat se na popis, náhled (přidáno ve verzi 2.0.1) nebo na seznam kompatibilních verzí GNOME Shell a tam taky najdete odkaz na webovou stránku rozšíření (na extensions.gnome.org)

Instalujte už dnes z flathubu, nebo se podívejte na github, kde se vývoj odehrává. Jenom buďte prosím při instalaci rozšíření opatrní, jsou mocná a můžete si rozbít GNOME Shell.