Ačkoliv vydání Fedora Workstation 35, které přinese GNOME 41 je ještě v betě a mnozí z nás na jeho instalaci čekáme, už se rýsuje vydání GNOME 42 a mezi jedním z ohlášených funkcionalit bude možnost nastavit tmavý režim. Tmavý režim bude systém propagovat i do aplikací (včetně těch běžících v kontejnerech). Informace na svém blogu přinesl Alexander Mikhaylenko.

Tuto funkcionalitu známe nejenom z mobilních platforem, třeba Elementary OS už ji integrovalo před nedávnem  a některé aplikace ji podporovali přímo sami o sobě (psali jsme o novém textovém editoru). V GNOME se čekalo na dokončení koncepce, aby uživatelský zážitek byl kompletní a vyřešili se krajní případy (jak už bychom mohli být zvyklí). Ostatně o standardizaci v rámci FreeDesktop usilovali již vývojáři Elementary OS. Jde o nastavení tří možností no-preference, prefer-dark, prefer-light. Poslední možnost (upřednostňování světlé barvy nebude v nastavení ještě viditelná, jde o připravu na budoucí funkcionalitu). V tuhle chvíli je tato vlastnost podporována v xdg-desktop-portal-gnome (v přípravě na vydání 42), ale pracuje se i na implementaci v KDE a Elementary. Nicméně jakákoliv aplikaci bude tuto informaci vyhledat přes DBus (tím pádem bez narušování sandboxu), třeba i internetový prohlížeč, jako je Firefox.

Možnosti volby tmavého režimu v Elementary

Související novinky

  • v gnome-settings přepínač pro změnu režimu (návrh)
  • Podobně jako iOS a Android mají přepínač v rozhraní, bude takový mít i gnome-shell
  • Na úrovni kompozitoru efekt změny barvy
  • Nastavení pro den/noc
  • Synchronizace tapety (pokud má noční režim, měl by být vynucen)
  • Podpora aplikací

Pokud náhodou nějakou aplikaci spravujete, podívejte se do článku, jak využít nové API. A jestli chcete (a dokážete pomoci) je důležité připravit co nejvíce aplikací na vydání GNOME 42, kde už zmíněné API bude figurovat. Případně se podívejte na popis celého projektu.