V brněnské pobočce Red Hatu se konala v pořadí už druhá Fedora release party. Tentokráte u příležitosti vydání Fedory 16. Pro návštěvníky byly opět připravené zajímavé přednášky, soutěž o ceny, DVD Fedory 16 atd.

Stejně jako minule i tentokrát jsme pro akci udělali dobrovolnou registraci. Nikoho jsme do ní nenutili, ale žádali jsme, aby se lidi registrovali, abychom měli alespoň základní představu o tom, kolik lidí na akci dorazí. Release party organizujeme jako společnou akci pro uživatele a vývojáře. Uživatelé se mohou dozvědět nové věci přímo od zdroje (tzn. od lidí, kteří daný software vytvářejí) a vývojáři zase mají bezprostřední odezvu a kontakt s uživateli, pro které software dělají. Registrovalo se celkem 130 lidí (70 z venku, 60 z Red Hatu), přičemž zhruba podobný počet lidí na party i dorazil. Zatímco minule jsem si návštěvníky orientačně spočítal, nyní to nebylo prakticky možné, bylo jich prostě výrazně více než minule a místy bylo husto jako na rockovém koncertě.

Naštěstí návštěvníci se nenechali otrávit, jedli, pili, brali si DVD Fedorou 16, testovali své znalosti v kvízu atd. Prostory v naší pobočce nejsou nafukovací a pomalu narážíme na jejich limity. Dokonce padaly návrhy, že příště si budeme muset pronajmout nedaleký fotbalový stadion Zbrojovky 🙂 Každopádně slibuji, že na F17 release party bude situace lepší. Bude jaro a pokud bude pěkné počasí, otevřeme terasu a místa bude hned více.

Přednášková část začala půl hodiny po začátku, kdy už byli všichni nasycení a vypovídaní. První přednášku jsem měl já. Původně jsem chtěl navázat na přednášku Tomáše Bžatka z předchozí release party a věnovat se rozdílům mezi GNOME 3.2 a 3.0, ale docela dost lidí se ozvalo, že by rádo slyšelo, jaké to nové prostředí v GNOME vlastně je. Proto jsem udělal úvod „Za pět minut odborníkem na GNOME 3“. Poté jsem se konečně mohl věnovat oněm rozdílům a novinkám. Přednáška by snesla lepší přípravu, ale leželo na mně břímě organizace celé akce, takže na přípravu zbylo minimum času, ale i tak doufám, že se lidé nějaké zajímavé informace dozvěděli.

Po mně nastoupil Jarda „Rezza“ Řezník, který ve Fedoře balíčkuje KDE, a nevěnoval se ničemu jinému než právě KDE. Sám se bál, jestli je těch novinek v KDE dostatek na to, aby stačily na přednášku, ale nakonec vyplnil spolehlivě daný časový rámec. Navíc posluchačům slíbil, že ve Fedoře 17 se můžou příznivci KDE těšit na zajímavé novinky.

Třetí v pořadí byl Joža Skládanka, který pracuje v QA v týmu, který má na starosti Fedoru. Přednáška se týkala toho, jak se může uživatel zapojit do testování Fedory. Tým QA pořádá velmi dobře zpracované test days, kde je velmi jednoduché s testováním pomoci. Bohužel zatím o nich mnoho lidí neví. Joža taky zdůraznil, že jejich tým má omezený počet lidí a nedokážou prostě otestovat všechno, takže dobrovolníci z komunity můžou kvalitě Fedory velmi pomoci.

Během čtvrté přednášky jsme se vznesli do oblak a Tomáš Hrčka se rozpovídal o cloudovém projektu Aeolus, který se ve Fedoře také nově nachází. Přednáška byla doplněná o návodné otázky italského vývojáře Francesca Vollera, který tak chtěl docílit toho, aby Tomáš zdůraznil ty části, na kterých pracoval právě Francesco.

Poslední přednáškou byl systemd, o kterém přednášel stejně jako minule Michal Schmidt. Systemd byl novinkou ve Fedoře 15, nicméně tam přechod služeb na systemd pouze započal a ve Fedoře 16 pokračoval. Novinek v systemd je tedy pořád hodně a navíc jeho autor Lennard Poettering nedávno oznámil, že chce do systemd přesunout také logy.

Přednášková část minulé release party byla příliš dlouhá, protože některé přednášky výrazně překračovaly harmonogram. Tentokrát jsme se snažili přednášky zkrátit a čas dodržovat. Myslím, že to celé působilo svižnějším dojmem. Každopádně pokud jste nějakou přednášku nestihli, nebo jste na party nemohli přijít, nezoufejte. Všechny se nahrávaly na video a v následujícím týdnu je budeme tady na fedora.cz postupně uvolňovat.

Během přednášek byly návštěvníkům k dispozici dva počítače, kde si mohli na kvízu o deseti otázkách otestovat své znalosti o Fedoře. Test byl opět skvěle připravený a velké díky patří Ivaně a Honzovi Hutařovým, kteří nejenže připravili povedené otázky, ale také podrobné vysvětlení dané problematiky, takže se člověk mohl něčemu přiučit, pokud nevěděl. Ti, kdo dosáhli nejlepších výsledků, si odnesli něco od nás domů – vítěz červený klobouk a za ním pak kšiltovky, hrníčky, flashky atd. Ten, kdo neuspěl, si mohl alespoň odnést DVD s Fedorou 16, samolepky nebo odznáčky. Ti z nás, kteří chtěli oslavovat dál, se poté přesunuli do nedaleké hospody, kde jsme poklábosili nad pivem.

Doufám, že se všem zúčastněným akce líbila, a budu rád za jakoukoliv odezvu ať už v komentářích pod článkem, nebo na fóru. Připomínky a náměty se pokusím zapracovat do další release party.