Předminulý týden se v Brně, Košicích a Praze konaly tři Fedora 17 release party. V Košicích to byla vůbec první Fedora release party na Slovensku. Jaké byly z pohledu pořadatelů?

Fedora 16 release party, která se konala na podzim v brněnské pobočce Red Hatu, byla opravdu hodně plná a už jsme naráželi na kapacitní limity. Rozhodl jsem se tedy, že místo toho, abychom lákali všechny na jedno místo, zkusím zorganizovat další party někde jinde. Volba padla na Prahu. Před měsícem se nám ale ozvali lidé z Košic a nakonec jsme kývli i na organizování release party také v Košicích. Je to sice dálka, ale měli jsme tak pozitivní zkušenost z března, že jsme se rozhodli dojet znovu. Dostali jsme se tedy na tři release party v jednom týdnu.

Brno 12. 6.

V Brně měla akce stejný formát jako dvě předchozí. Tentokrát však začala o půl hodiny dříve kvůli vyhlášení vítězů soutěže RedBot. Teprve den před akcí jsme si uvědomili, že se jak datem, tak časem kryje s fotbalovým utkáním Česko-Řecko. Obávali jsme se tedy hodně nízké účasti. Navíc v Brně už skončil semestr a hodně studentů, kteří jsou typickými návštěvníky našich akcí, už z Brna odjelo. Účast byla nižší, ale nebylo to nic katastrofálního. Dorazilo asi o třetinu méně lidí než minule, což celé akci spíše prospělo, protože minule to bylo opravdu namačkané.

[singlepic id=390 w=550 h= float=center]

Letos jsme si připravili menší překvapení v podobě občerstvení. Jelikož kódové označení Fedory 17 je Beefy Miracle, nemohli jsme servírovat nic jiného než hot dogy. Domluvili jsme s místním populárním prodejcem hot dogů, který dělá až 40cm kousky, aby nám zásoboval release party. Původně jsme počítali s celým stánkem, ale nakonec jsme místo s hot dogy kvůli technickým problémům a počasí přesunuli do budovy.

[singlepic id=408 w=550 float=center]

Bylo připraveno celkem šest přednášek – GNOME 3.4, UsrMove, DNSSec, ABRT, Power Management a Novinky v oblasti sítí. Všechny přednášející jsem nabádal, aby udělali přednášky názorně a interaktivně. A očividně si to vzali všichni k srdci, protože prakticky všichni strávili více času ukazováním věcí na živo než zobrazováním slidů. Jako vždy byly také připraveny stanice s kvízem SelfTest, kde každý mohl otestovat své znalosti o Fedoře. Tentokráte celou soutěž převedli do cloudu (OpenShift), takže si ji mohou vyzkoušet i ti, kteří na žádnou party nedorazili. Po přednáškách proběhlo vyhlášení vítězů a ti, kteří ještě nechtěli končit, pokračovali na after party v nedaleké řecké restauraci.

Další fotografie z brněnské party najdete ve fotogalerii.

Košice 14. 6.

Na release party do Košic jsme vyrazili už ve středu večer. Cestovali jsme tam totiž nočním vlakem. Do města jsme dorazili brzo ráno a party začínala ve dvě hodiny odpoledne v univerzitní knihovně. Vzhledem k tomu, že i v Košicích už skončil semestr a začátek byl opravdu brzo pro pracující, měli jsme také trochu obavy s návštěvnosti. Nakonec to nebylo tak špatné. Nedorazilo na nás 100 lidí jako minule, ale takových 40 se postupně objevilo. Co mě překvapilo, byl počet uživatelů Fedory mezi nimi. Když jsme byli v Košicích v březnu poprvé, na dotaz, kdo používá Ubuntu, se zvedl les rukou a těch, kdo používají Fedoru, bylo minimum. I na release party dorazila hodně distribučně barevná návštěva, ale uživatelů Fedory bylo mnohem více. Někteří z nich ji začali používat právě po té naší první návštěvě.

Já jsem si na začátek připravil přednášku o tom, jak vůbec Fedora Project funguje a distribuce vzniká a čím se liší Fedora od ostatních distribucí. Následovaly přednášky o GNOME 3.4 a Boxes, KDE 4.8, testování Fedory a Test Days. Během akce bylo několik příležitostí k zajímavým diskusím s návštěvníky. Např. když po třetí přednášce dorazila pizza. Docela nás překvapilo, že i v Košicích má Fedora přispěvatele v podobě package maintainera.

Za organizaci košické release party bych chtěl poděkovat košické pobočce organizace IEEE, která nejenže zajistila lokální propagaci, místo konání a občerstvení, ale také sponzory akce.

Praha 16. 6.

Do Brna jsem se z Košic dostal v pátek večer a ráno jsem zase mířil na další release party do Prahy. Původně jsme ji chtěli pořádat v hackerspace Brmlab, ale odezva byla docela velká, tak jsme ji přesunuli do školicího centra na Strahově. Na Strahov jsme mířili petřínskou lanovkou, ale stometrová fronta nám udělala čáru přes rozpočet. Kopec jsme museli vyběhnout (nikdy jsem netušil, že je tak velký :)) a na release party jsme dorazili kompletně zpocení.

Naštěstí jsem stihli připravit vše včas a začátek akce to neovlivnilo. Opět jsme se trochu obávali, jaká bude návštěvnost, protože v Praze lidi na podobné akce moc nechodí. Na Ubuntu 12.04 release party jich dorazilo necelých dvacet. V sobotu bylo v Praze navíc nádherné počasí, tak jsme měli strach, že lidé dají přednost venkovním aktivitám, a návštěva bude ještě menší. Nakonec ale na akci včetně přednášejících dorazilo zhruba 30 lidí, což není zase tak špatné.

Program přednášek byl podobný jako v Brně. Začal jsem já s GNOME 3.4 a následovaly přednášky o novinkách v oblasti sítí, UsrMove, ABRT, DNSsec, kancelářském balíčku Calligra, testování a lokalizaci Fedory. Stejně jako na předchozích dvou akcích i tentokrát probíhala po celou dobu soutěž SelfTest. Hlavní cenou byl červený klobouk. Pikantní bylo, že si jej odnesl Michal Hrušecký, který pracuje pro SUSE.

Po přednáškové části byli všichni pozváni do nedaleké restaurace Petřín na pivo, které sponzoroval Red Hat.

Kvůli organizaci tří release party jsem vlakem nacestoval 1600 km, což člověka zmůže. Vynaložené úsilí ovšem stálo za to. Akce se podařily a bylo vidět, že jak přednášející, tak posluchači si je užívají. Z tohoto důvodu uvažuji, že kromě Brna zapojíme další města i příště. Pokud byste chtěli mít Fedora release party i ve svém městě, napište mi.