Fedora je velký projekt a je obtížné sledovat, co se v něm všechno děje. Tento seriál vybírá pět zajímavých věcí za poslední týden z pěti různých oblastí. Nejedná se o vyčerpávající zpravodajství, pouze o rychlé souhrny s odkazy. Zde je pět zajímavostí v týdnu před 30. říjnem.

5things-bluebits-945x400Článek vyšel původně v angličtině na FedoraMagazine.org a autorem je Matthew Miller.

Fedora 23 má zelenou!

Po úpravě plánu vydání v minulém týdnu a panice na poslední chvíli, kdy jsme zjistili, že instalátor prakticky nic nezobrazoval při kliknutí na tlačítko Nápověda (díky všem, kdo jste pracovali na opravě!), jsme na dobré cestě k vydání podle plánu v úterý 3. listopadu. Čekejte tady na oznámení o vydání a nebo jednoduše běžte přímo na getfedora.org po 16:00.

Uzávěrka stáží programu Outreachy

Fedora se účastní Outreachy, což je program stáží cílený na ženy, „barevné“ lidi a další málo zastoupené skupiny. Uzávěrka je 2. listopadu (Pondělí). Pro více informací navštivte naši wiki stránku Outreach 2015.

Red Hat hledá komunitního lídra pro Atomic

Zajímáte se o technologii kontejnerů v operačních systémech a operačních systémech na tomto založených? Podívejte se na pozici Red Hatu pro Project Atomic and Programs Community Lead. Napsal jsem na mailing list Fedora Cloud, že jsem z Atomicu jako ze stále více a více důležité části Fedory nadšený. Člověk na této pozici bude pracovat s Fedorou, CentOS a OpenShiftem. Pokud Vám to připadá zajímavé a máte s touto rychle se rozvíjející oblastí zkušenosti (a nebo znáte někoho, kdo má), tak se podívejte na nabídku pracovních míst.

Česká kniha Začínáme s Fedorou

Několik přispěvatelů do Fedory z České Republiky dalo hlavy dohromady a vznikla „Příručka začínajícího uživatele“určená k tisku a k rozdávání studentům a dalším zainteresovaným uživatelům. Přečtěte si článek na blogu Jiřího Eischmanna a jestli umíte česky (a nebo Vás to zajímá), tak si můžete stáhnout PDF. Autoři plánují překlad do Angličtiny jako další krok a bude se jim hodit pomoc rodilých mluvčích (pro překlad do dalších jazyků).

Úplný převod spouštěcích skriptů na systemd

Systemd je první proces, který spouští Fedoru poté, co se načte kernel. Kromě toho spravuje taky další procesy – od systémových služeb až po uživatelský shell. To nahrazuje předchozí systém, který jsme využívali – System V initscripts. Vlastně je systemd výchozím už od Fedory 15. Pod starým systémem měla každá služba shell skript, který se staral o její spouštění a vypínání. Nový systém místo toho využívá jednoduchý soubor ve formátu klíč-hodnota.

Systemd má kompatibilní režim a umí používat „zastaralé“ skripty System V, (i když s omezenou funkcionalitou, například se služby po pádu nemohou samy restartovat). Fedora lidi balíčkující takové služby dlouhou dobu přesvědčovala, aby dané balíky přešly ze starých skriptů na nové, ale nikdy to nebylo vynuceno. S vydáním Fedory 24 příští rok FESCo (Fedora Engineering Steering Commitee) rozhodla, že je nejvyšší čas dokončit migraci. Oznámení si můžete přečíst zde. Pokud balíčkujete ve Fedoře, tak právě pro Vás máme specificky vytvořenou dokumentaci – Balíčkování systemd služeb.

Uvědomte si, že podpora pro zastaralé SysV skripty aplikací třetích stran nekončí. Jen to už nebudeme pro nic ze sbírky balíků Fedory využívat.