Jako již tradičně, oslavili jsme vydání Fedory. Protože svět kolem nás vypadá, jak vypadá, spojili jsme se opět s spolkem OpenAlt, který ve stejnou dobu organizoval stejnojmennou konferenci. Málem se Fedora nestihla vydat, nicméně ve středu (3 dny před release party) vyšla oficiální informace, že Fedora 35 je venku! Na release party jsme měli 3 řečníky a mluvili o následujících tématech.

Jiří Eischmann - Co nového ve Fedora Workstation

Matador Fedora Release Party přišel se svojí tradiční přednáškou o nejužívanější edici Fedory, Fedora Workstation. Dozvěděli jsme se o novinkách v GNOME 41 (které není tak přelomové, jako vydání 40) a jde spíše o evoluci, než revoluci. Přibylo nově přepínání režimů spotřeby, mobilní panel (pro GSM) v nastavení, přepracovaný GNOME Software a další změny. Zásadním vývojem prošly grafiky a binární ovladače firmy NVIDIA, které konečně podporují nativně wayland s pár drobnostmi, které je potřeba doladit (třeba noční režim). Bavili jsme se o dalších projektech komunity, jako je třeba novinka Fedora Kionite, obdoba Fedora Silverblue s KDE. Tradičně přednáška vyvolala velkou diskuzi na téma kompatibilní hardware a jaké notebooky jsou pro Fedoru vhodné.

Michal Stanke - Automatizujeme nastavení desktopu s Fedorou

Michal Stanke je vývojář a řešil problém, jak spravovat prvotní instalace a nastavení jeho počítače. Michal povídal o alternativách a možnostech, které jsou k dispozici, třeba jako projekt .dotfiles. Existují tu nějaké nevýhody (je potřeba aktivně nastavení zapsat do Ansible playbooku/roles), ale jde o možnost, jak udržovat nastavení aktuální mezi několika zařízeními. Zájemci se můžou podívat na jeho gitlab, nicméně Michal upozorňuje, že jde o jeho nastavení a není moudré rovnou pouštět na vlastním pracovním stroji. Následná diskuze připomněla, že GNOME postrádá oficiální podporu pro synchronizaci a je to něco, kde by komunita mohla pomoci.

Ondřej Míchal - Hraní her na Fedora Silverblue

Ondřej Míchal, studuje na FIT VUT v Brně, aktivně přispívá do projektu Toolbx a mimo jiné používá právě neměnný systém Fedora Silverblue. Ondřej shrnul možnosti, které jako uživatelé Linuxu máme (a nějaké máme).

  • Nativní hry, které můžete nainstalovat přímo z GNOME Software
  • Instalování her ze Steamu (nativní a ty s Protonem)
  • Otevřená platforma Lutris pro instalaci a spuštění her nejen z GOG, Steam, Battle.net, Origin

Na konci jsem ještě připomněl, že uvítáme články na našem portálu, z jakékoliv oblasti, která s Fedorou (byť okrajově) souvisí. Bylo milé se opět po půl roce setkat a budeme se těšit (třeba už osobně) při vydání Fedora 36.