Na stránkách fedoramagazine.org bylo oficiálně oznámeno vydání Fedory 35. Ve finální verzi vycházejí tři oficiální edice: Workstation pro desktopové, Server pro serverové a IoT pro internet věcí. Vedle nich jsou k dispozici také vznikající edice Silverblue a CoreOS a alternativní desktopy, např. KDE Plasma, Xfce nebo LxQt, a k tomu laby – upravené vydání Fedory například pro designery, robotiku, vědecké použití atd. Můžete tedy začít stahovat a instalovat!

Stažení

Ke stažení jsou k dispozici jak oficiální edice, tak i spiny, laby a ARM verze. V prvních hodinách po vydání mohou být servery přetížené. V takovém případě můžete stahovat pomocí torrentů. Vizte také stránku Jak stáhnout. Uživatelům Windows a macOS se na getfedora.org ke stažení nabízí místo obrazu Fedora Media Writer, jednoduchý nástroj, který jim pomůže vybrat verzi Fedory, stáhne ji a nahraje na vybraný USB flash disk. Uživatelům Linuxu jsou i nadále primárně nabízeny přímo obrazy.

Vytvoření instalačního média

Obraz vám pomůže na USB flash disk nahrát a instalační médium vytvořit již zmiňovaný Fedora Media Writer. Verze pro Windows a macOS naleznete přímo na getfedora.org. Uživatelé Fedory jej mohou nalézt v GNOME Software nebo v balíčku s názvem mediawriter. Uživatelé ostatních distribucí si mohou stáhnout verzi pro Flatpak. U Fedora Media Writeru není potřeba obraz dopředu stahovat (i když i to je možné), ale můžete jej stáhnout pomocí něj. Žádný jiný nástroj (kromě dd) se nedoporučuje, protože s ním není Fedora oficiálně testovaná. Chcete-li obraz vypálit na DVD, můžete použít třeba program Brasero nebo v Nautilu kliknout pravým tlačítkem na obraz a dát Zapsat na disk.

Upgrade

Uživatelům Fedora Workstation bude upgrade nabídnut přes GNOME Software. Během několika dní po vydání by se měl na obrazovce Aktualizace objevit panel, který jim upgrade na novou verzi nabídne. Měli by o tom být informováni také upozorněním. Celou věc můžete uspíšit tak, že na obrazovce Aktualizace kliknete tlačítko v levém horním rohu, které vyvolá okamžitou aktualizaci metadat. Chcete-li upgradovat v příkazové řádce, použijte plugin pro DNF. Nainstalujte balíček dnf-plugin-system-upgrade a spusťte proces příkazem sudo dnf system-upgrade download --releasever=35. Může se stát, že některý balíček není upgradovatelný a DNF odmítne systém upgradovat. V takovém případě přidejte parametr --allowerasing. Po úspěšném dokončení, spustíte samotný proces upgradu příkazem sudo dnf system-upgrade reboot. Více informací naleznete v instrukcích k upgradu.

Dostupný upgrade v Software.

Pro upgrade můžete použít taky neoficiální nástroj fedora-upgrade, který je vyvíjený Mirkem Suchým a který umožňuje upgrade za plného běhu systému a jehož balíček naleznete v repozitářích. Jedná se ovšem o oficiálně netestovaný nástroj, který je určený pouze pro uživatele, kteří ví, co dělají.

Máte-li již nainstalovanou předfinální Fedoru 35 (např. betu), nemusíte provádět upgrade, stačí aktualizovat balíčky ať už pomocí GNOME Software nebo DNF.

Používáte-li stále Fedoru 33, vězte, že její podpora skončí za měsíc. Chcete-li i nadále dostávat bezpečnostní aktualizace, upgradujte v následujících několika týdnech. Používáte-li Fedoru 34, máte podporu zajištěnou ještě zhruba sedm měsíců.

Co je nového

  • Edice Workstation obsahuje GNOME 41, které přináší např. režimy napájení nebo GNOME Software se zcela přepracovaným rozhraním.
  • Edice Workstation umožňuje u běžných uživatelů nastavit rodičovskou kontrolu.
  • Díky spolupráci mezi Red Hatem a Nvidií uzavřený ovladač Nvidia přináší podstatně vylepšenou podporu Waylandu.
  • Audio a video server PipeWire nově používá správce sezení WirePlumber, který umožňuje více úprav a nabízí podporu pro více programovacích jazyků.
  • Libinput podporuje vysoké rozlišení u scrollování myší.
  • Pokud povolíte software třetích stran, budete mít přístup k vybraným aplikacím z Flathubu. Pokud chcete mít dostupný celý Flathub, musíte ho i nadále přidat tradičním způsobem.
  • Mezi tzv. laby, tedy specializovanými verzemi Fedory, přibyl Comp-Neuro, který obsahuje software pro využití v neurovědě.
  • Nově je k dispozici také Fedora Kinoite, což je Fedora postavená na OSTree a obsahující desktop KDE Plasma. Obdoba Silverblue.
  • Fedora Cloud nově podporuje jak legacy (BIOS), tak UEFI mód a jako souborový systém používá Btrfs.

Podrobněji jsme se novinkám ve Fedoře 35 věnovali v článku Očekávání pro vydání Fedora Workstation 35.

Pomoc

Máte-li s instalací či upgradem Fedory problémy, obraťte se na české fórum Fedory nebo diskusní skupinu na Telegramu. Před tím, než se pustíte do instalace nebo upgradu, si prostudujte známé problémy.

Release party

Vzhledem k trvajícím omezením ve shlukování lidí se bude release party opět konat online v rámci konference OpenAlt. Akce proběhne v sobotu 6.11. od 15:00 a více se můžete dozvědět na její stránce.