S následujícím vydáním Fedory bude k dispozici nový nástroj, který Vám usnadní zapisování ISO obrazů na přenositelná média jako flash disky.

Vychází z původního LiveUSB Creatoru, od kterého přebral části jeho funkčního jádra a zároveň přidává větší spolehlivost a možnost obnovy disku do čistého stavu s jedním oddílem.

Zároveň přináší nový design, jehož autorem je Jakub Steiner (jimmac). Došlo k výraznému zjednodušení celého procesu zápisu a výběru obrazu.

Vždy nabízí aktuální nejnovější stabilní vydání Fedory, tedy v současné době je to 23. Po jejím oficiálním vydání bude automaticky nabízet verzi 24.

Instalace

V současné době jsou připravené hotové balíčky pouze pro Fedoru a Windows. Podpora Mac OS X je rozpracovaná, ale ještě neexistuje hotový balíček. V budoucnu přibydou i balíčky pro ostatní distribuce.

Fedora

Pro Fedoru jsou připravené balíčky, stačí tedy spustit příkaz dnf install liveusb-creator nebo hledat Fedora Media Writer v Gnome Software.

Často se také vyskytuje jeho testovací verze v testovacích repozitářích.

Jiná distribuce

Zde je prozatím jediná možnost a to stáhnout zdrojové kódy z repozitáře a následovat instrukce pro spuštění.

Windows

V archivech zdrojového repozitáře se nachází standardní instalátor pro Windows. Ve dnech následujících po vydání tohoto článku na něj pravděpodobně bude upozorňovat SmartScreen jako na potenciálně nebezpečný soubor. Na řešení tohoto problému se ale intenzivně pracuje a s vyšším počtem stažení by měl i samotný SmartScreen přestat před instalátorem varovat.

Popis nástroje

V zásadě jsou zde pouze dvě funkce - v první řadě zápis na disk a potom jeho obnovení do čistého stavu.

Zápis disku

Zapisování obrazů instalačních disků je hlavní funkce tohoto nástroje. V následujícím stručném návodu je pokrytá pouze základní varianta zápisu disku, který bude automaticky stažený z internetu. V případě, že chcete zapsat Váš vlastní obraz, stačí vybrat variantu "Custom OS" (nebo její lokalizovaný ekvivalent) v hlavním menu a následný postup bude analogický.

Screenshot from 2016-05-06 12-21-44 Titulní obrazovka ukazuje pouze hlavní varianty Fedory, takzvané Produkty, tedy Workstation a Server. Cloud zde chybí, protože není vydávaný ve variantě pro přímou instalaci z fyzického média.
Titulní obrazovka s rozbaleným seznamem V případě, že chcete vyzkoušet některý ze Spinů nebo Labs, stačí kliknout na symbol „...“ ve spodní části seznamu - tím rozbalíte seznam do jeho celé délky a navíc umožníte jeho filtrování buď dle dostupné architektury nebo části názvu nebo popisu dané varianty.
Informace o vybrané variantě Fedory Po výběru varianty je ještě možné změnit architekturu obrazu (pokud je jiná dostupná) a pak konečně stáhnout a zapsat obraz na Váš disk.
Průběh stahování Okamžitě začne stahování obrazu, který jste si vybrali. Ten bude uložený ve Vaší složce pro stažené soubory.

V tuto chvíli stačí jen vybrat, na který připojený flash disk chcete obraz zapsat a zaškrtnout políčko pod průběhem stahování. Případně můžete počkat a po dokončení stahování spustit zápis sami.

Nástroj se snaží co nejvíce srozumitelně identifikovat výrobce a typ Vašeho přenosného disku a tuto informaci ještě více zpřesnit informací o jeho velikosti. V tomto případě šlo o levnou flashku, která takovou informaci nenese, ale na obrázku níže už je značkový disk, který identifikovat šlo.

Dokončený zápis Úspěšně zapsáno! Teď stačí jen restartovat počítač a v BIOS/UEFI vybrat tento flash disk jako bootovací médium.

Obnovení disku

Tato funkce Vám pomůže obnovit Váš disk po tom, co jste na něj zapsali Fedoru. Ta totiž potřebuje potřebuje tři různě velké oddíly a jejich speciální rozložení - tento stav není v některých nástrojích jednoduché změnit zpět na jediný oddíl, který se běžně používá.

Upozornění na možnost obnovy Pokud je v době startu nebo v průběhu běhu nástroje připojený flash disk, který už obsahuje nějaký živý obraz Fedory, vyskočí z horní strany hlavního okna notifikační lišta, která Vám umožní vyčistit Váš přenosný disk od Fedory a změní její oddíly na jediný oddíl formátu vFAT.

Pokud máte v plánu zapsat na tento disk jiný obraz operačního systému, můžete toto upozornění ignorovat a přejít rovnou k zápisu.

Dialog před obnovou Obnovovací dialog pouze vysvětlí, co se bude dít a ověří, zda opravdu chcete disk vyčistit.
Úspěšná obnova A po krátké chvilce čekání je disk opět prázdný a systém ho hlásí jako jeden oddíl o velikosti, kterou udává jeho výrobce.