Hledání alternativy k Photoshopu je pro příznivce fotografie, kteří používají Linux, letitý problém. Nejznámnější otevřený editor GIMP je v mnoha ohledech pokročilý a je de facto standardem ve světě open source, ale má pro profesionální použití podstatné nedostatky (stále např. neumí více než 8 bitů barev na kanál) a jeho vývoj je v poslední době pomalý (pořád není portovaný na GTK+ 3, poslední velká verze vyšla pře 4 lety).

V minulém desetiletí měl velké ambice stát se profesionální alternativou k Photoshopu Pixel z dílny slovenského vývojáře Pavla Kanzelsbergera. A i když vypadal hodně slibně, nikdy se nedostal z fáze vývoje a v roce 2009 potichu mizel ze scény.

Nedávno se na scéně objevil další kandidát - Pixeluvo. Stojí za ním Andy Gill, který dříve pracoval jako vývojář her pro Sony. Vadilo mu ale, že pro Linux neexistuje žádná vhodná alternativa k Photoshopu, tak založil firmu, která měla takovou vytvořit.

Pixeluvo je placený proprietární software, který stojí 32 eur, což je v oblasti grafických editorů spíše nižší částka (Photoshop lze získat už jenom formou pronájmu, který stojí 10 dolarů měsíčně za základní verzi). Fedora patří mezi dvě oficiálně podporované linuxové distribuce, takže na stránkách naleznete RPM balíčky pro 32 nebo 64 bitovou Fedoru. Program můžete vyzkoušet na 30 dní zdarma. Významným omezením ale je, že ve zkušební verzi můžete ukládat obrázky pouze do velikosti 800x600.

pixeluvo

Co Pixeluvo nabízí? Obsahuje vše, co byste od pokročilejšího editoru obrázků čekali: sady štětců, podpora vrstev a masek, filtry, korekci barev,... Podporuje také zpracování fotografií ve formátu RAW, takže může posloužit také pro práci se "syrovými" obrázky. To vše zabaluje do uživatelského rozhraní, které působí jednodušeji a přehledněji než to v GIMPu. Pixeluvo je napsané v Qt 4.8. To je možná důvod, proč obstojně neporadí s HiDPI monitory, což je u editoru, který vznikl teprve v roce 2013, docela škoda.

Může být alternativou k Photoshopu? Přináší oproti open-source nástrojům, jako je GIMP, dostatečnou přidanou hodnotu, aby za ni stálo zaplatit 32 eur? Na to už si musí odpovědět každý sám.