Vývojář Red Hatu Kalev Lember na svém blogu oznámil, že Fedora 31 Workstation ve výchozí instalaci podporuje přehrávání videí ve formátu H.264. Ten je momentálně nejrozšířenějším video kodekem.

Jedná se o výsledek spolupráce společností Red Hat, Endless a Cisco. Fedora už nějaký čas obsahuje kodek OpenH264, na který má Cisco zaplacenou licenci a může ho legálně nabízet. Doteď měl ale využití pouze ve WebRTC pro video konference. Chyběly mu totiž hlavní a vyšší profily, které jsou potřeba pro přehrávání videa. Jmenované společnosti se spojily a najaly si firmu Centricular, která ony profily do kodeku doimplementovala a udělala z něj kodek plnohodnotný.

Kodek je k dispozici v repozitáři fedora-cisco-openh264, který je ve Fedora Workstation přednastavený, ale není povolený. Můžete si jej ručně povolit nebo se spolehnout na Software, že vám jej povolí a nainstaluje z něj balíček s kodekem, až budete potřebovat přehrát video kódované v H.264.

OpenH264 řeší pouze video část. Aby se přehrával také zvuk, potřebujete také audio kodek. Zvuk je u videí v H.264 nejčastěji kódován v AAC. Kodek pro tento standard byl nyní přidán do balíčku gstreamer1-plugin-bad-free, takže ani zvuk by neměl být problém.

H.264+AAC by nyní měly ve Fedoře podporovat všechny přehrávače založené na GStreameru včetně výchozího GNOME Videos. Podpora ve Firefoxu se dokončuje. Jedná se o velký krok ve výchozí multimediální podpoře, protože to znamená, že ve Fedoře přehrajete většinu videí, aniž byste museli přidávat jakýkoliv repozitář třetí strany.